klerak
14.09.15,15:15
upravuje nejaký zákon, ako mať rozlišené analytiky na 321? lebo nám auditori predpísali rozlíšit ich podla toho, o akú ide menu...
KEJKA
14.09.15,13:17
Postupy účtovania
klerak
14.09.15,13:28
v postupoch je napísané v § 4/1 f že sa zohladňuje hladisko členenie podľa jednotlivých mien podľa § 4 ods. 7 zákona.. akého zákona? zákona o účtovníctve? ale tam je akurát napísané, že je potrebné účtovat v eurách aj cudziej mene.. ale nikde nevidím povinnost urobit AE podľa men..
?
ďakujem
Tweety
14.09.15,13:30
Pozri Zákon o účtovníctve. Postupy účtovania § 4.
klerak
14.09.15,13:34
v postupoch je napísané v § 4/1 f že sa zohladňuje hladisko členenie podľa jednotlivých mien podľa § 4 ods. 7 zákona.. akého zákona? zákona o účtovníctve? ale tam je akurát napísané, že je potrebné účtovat v eurách aj cudziej mene.. ale nikde nevidím povinnost urobit AE podľa men..
?
ďakujem
Tweety
14.09.15,13:41
veď to tam v tom § 4 máš
, § 4
Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom
klerak
14.09.15,14:24
Ale ze sa zohlednuje precs neznamena, ze je to povinne..je tam vela hladisiek..a je na uctovej jednotke, ake hladiska zvoli, ci?
karakul
14.09.15,17:07
... postupy účtovania majú viacej §§, treba sa začítať aj do tých, ktoré nasledujú po §4...

Napr. v §48, ods. 2 sa píše:

"(2) Analytické účty sa vytvárajú podľa jednotlivých dlžníkov a veriteľov, ich rovnorodých skupín a podľa jednotlivých druhov mien. Vo veľkej účtovnej jednotke sa na osobitných analytických účtoch účtujú pohľadávky z obchodného styku a záväzky z obchodného styku voči prepojenej účtovnej jednotke a voči účtovnej jednotke s podielovou účasťou."

... takže žiadne či, ale áno - audítori majú pravdu.
avalik
14.09.15,18:21
No čítaj opatrenie od začiatku a dozvieš sa podľa akého zákona ..."Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve (ďalej len „zákon“) ustanovuje: ..."
klerak
15.09.15,06:48
a keď sa mi to v rámci holdingového uskupenia nehodí mat analytiku takúto? lebo chcem mat analytiku stejnú v celej skupine a v Čechách také somariny nemajú? to mám mať tisíc analytik, keď mi párkrát do roka prijde faktúra v cudziej mene? lebo ich máme niekolko takých men..
karakul
15.09.15,07:55
... ak spoločnosť podlieha auditu, tak "nehodí sa mi" nie je pádny argument na obhajobu.