lihim
14.09.15,18:31
Na pozemku v mojom vlastníctve postavil sused akýsi múr na ktorý umiestnil časť strechy pokračujúcej od strechy jeho domu. Múr oprel o bočnú stenu môjho rodinného domu vo výške dvoch tretín prízemia a rovnako tak aj strechu umiestnenú na ňom. Na stavebný úrad som podala podnet na odstránenie tejto stavby, či časti stavby nakoľko neustále pri väčších dažďoch dochádza k vlhnutiu bočnej steny domu. Môj podnet bol zamietnutý. Stavba, resp. jej časť je naozaj postavená na mojom pozemku, avšak v katastri nie je zakreslená. Táto časť stavby nebola súčasťou stavebného povolenia ani kolaudačného konania a ani súčasťou povolenia výstavby plota ktorý postavil pred domom. . Sused túto stavbu, či prístavbu, či ako to mám nazvať neviem, keďže 1,5 m od obecného chodníka a asi 60 cm od protipožiarneho múru ktorý oddeľuje naše nehnuteľnosti má postavený dom a pred ním postavil asi 90 cm a 1,5 m dlhý múrik tiahnúci sa súbežne s bočnou stenou môjho domu pričom od bočnej steny môjho domu je asi 60 centimetrový pozemok ktorý je v mojom vlastníctve. Čo robiť, ak pozemok na ktorom postavil túto neoprávnenú časť stavby je síce v mojom vlastníctve, ale v katastri nie je zakreslená, teda pre úrady neexistuje a nemám ako preukázať jej existenciu aj keď v skutočnosti existuje.
Moje otázky: 1/ ako sa dá definovať taká stavba, ktorá je pristavená pri dome, ale v podstate nespĺňa žiadnu funkciu okrem odvodu zrážok zo strechy ?
2/ vyžaduje sa na takúto stavbu vôbec stavebné alebo iné povolenie, alebo si to mohol dovoliť postaviť bez akéhokoľvek povolenia?
3/ mám si dať vypracovať geometrický plán v ktorom bude táto časť nelegálnej stavby zakreslená, alebo požiadať kataster o opravu chyby, že predmetná časť nelegálne postavenej stavby nie je v operáte zakreslená a teda skutočný stav nesedí so stavom evidovaným?
Preštudovala som si už snáď celý internet, avšak podobný problém nerieši ani jedna stránka Googla a ani Porady. Vie niekto odpoveď na moje otázky, ja som v oblasti stavebníctva a katastra úplný laik. Vďaka
buchač
14.09.15,16:56
Zbúrať !
lapejko
14.09.15,17:02
ale figu, zavolať geodeta, ten zakreslí nový geometrický plán a vloží sa do katastra...
lihim
14.09.15,17:17
Ja by som aj búrala, ale ... zákony tejto skorumpovanej krajiny ma nepustia
lihim
14.09.15,17:20
Ten geometrický plán musí byť vypracovaný na celý pozemok, alebo stačí geometrický plán priebehu hraníc medzi pozemkom so susedom-stavebníkom?
misoft
14.09.15,19:57
Môj názor - celý pozemok. Takto bude hneď jasné odkiaľ pokiaľ je tvoje. A toto potom otrepať stavebnému úradu o gebuľu. A keď to nepomôže - obrátiť sa na vyšší stavebný úrad....
A keď to už bude jasné, výzva susedovi, aby stavbu odstránil - ak neodstráni, súd, ktorý (ak vyhráš) vydá nariadenie na odstránenie stavby. No a potom - už len búracie povolenie na odstránenie nelegálnej stavby na náklady suseda - prizvať stavebný stroj LK30C a veselo do toho.
lapejko
15.09.15,18:40
ja som to nepochopil správne...radil som ako zlegalizovať, nie likvidovať...
lihim
20.09.15,09:39
Ďakujem