nemesis93
15.09.15,10:10
Ahojte,

s troma sestrami sme zdedili RD po otcovi, každý rovnakým podielom 1/4.
Na dome je nevyhnutné urobiť údržbu, a to kúpu nemrznúcej zmesi do vykurovacieho systému. Dom obýva iba otcova matka, ktorá tam má doživotné právo bývania. Nemrznúca zmes je potrebná z dôvodu že je dom potrebné vykurovať, a môže sa stať že nebude vykurovaný celú zimnú sezónu, pokiaľ by sa otcova matka nezdržiavala celú zimu v RD, a tým pádom by došlo k zamrznutiu vody, a prasknutiu a znehodnoteniu topných telies (radiátorov) a vykurovacieho potrubia a kotla. Preto sme sa rozhodli dvaja spoluvlastníci zakúpiť túto nemrznúcu zmes, a zabezpečiť vodára aby ju do systému natlačil.

No problém je v tom že dve sestry sa nechcú podielať na týchto nákladoch, a je im to jedno čo sa z RD deje, majú tam iba podiely a o nič sa nestarajú.





Môžem si žiadať súdom náhradu vo výške ich podielu za tento úkon a materiál ?
Ak áno, ktorý konkrétny zákon to upravuje ?

Budem ich kontaktovať kde im vysvetlím čo je potrebné a koľko to bude stáť, či su ochotné sa podielať na tejto údržbe, prípadne nech ju zabezpečia oni, formou SMS správy.

No nie su ochotné sa na ničom podielať.



Ďakujem za odpoveď
lubko6394
15.09.15,09:01
No zase dostanem mínusky, ale nedá sa. Spolumajiteľky spoločného domu sa nechcú podieľať na investícii. Dnes je to nemrznúca zmes, zajtra to bude zateplenie, nová strecha, okná... To, že som zdedil časť domu ešte neznamená že do neho chcem/môžem investovať. Ja by som neinvestoval. Je to investícia, ktorá sa mi vôbec nemusí vrátiť aj keď by som mal výhľad na 1/3 vlastníctvo. Ak sa dom nebude využívať celý komplet, tak matka bude mať tak či tak vysoké náklady na bežný chod a dom začne chátrať - znižovať svoju hodnotu a za 20 rokov môžem vlastniť 1/3 nepredajnej barabizne. Hľadal by som vyhovujúce ubytovanie pre mamu, ktoré by sa dalo zaplatiť z jej podielu a dom predal.
Peggynka
15.09.15,09:34
Otcova mama (babka majiteľov) nevlastní nič,má tam len právo doživotného bývania.
lubko6394
15.09.15,09:51
Tak to je teda ešte horšie. Tie náklady by podľa mňa mala hradiť babka, lebo ona jediná to potrebuje. A to bude pravdepodobne aj odpoveď sestier ktorým sa platiť nechce ak si platiace sestry budú po smrti babky nárokovať na započítanie investície do nemrznúcej zmesi.
Peggynka
15.09.15,09:58
Spoluvlastníci majú povinnosť starať sa o údržbu domu a platiť napr. aj daň z nehnuteľnosti obci/mestu (platia?) za svoj podiel.Ak tieto spoluvlastníčky nechcú prispievať na údržbu,je možné sa s nimi dohodnúť,aby odpredali svoj podiel tým spoluvlastníkom,ktorí majú záujem a majú predkupné právo.Treba to vlastníctvo riešiť,aby stavba nechátrala a nemôžeš s každým nezaplateným výdavkom behať na súd.
buchač
15.09.15,10:05
a môže sa stať že nebude vykurovaný celú zimnú sezónu, pokiaľ by sa otcova matka nezdržiavala celú zimu v RD

Čo v prípade, ak by sa babka nemohla zdržiavať v dome vôbec ? Dôvodov je predsa viacero.
To by už aké boli len sesterské vzťahy.
Zariaďte tak, aby sa otcova mama nezdržiavala celú zimu v dome a vypustite systém...
--------------------------------
Súd spomínaš ?
Ale dá sa, čoby aj nie...a sú dokonca na to aj zákony.
SMSkou posielať výzvy ?
Ale dá sa, čoby aj nie...len tie SMSky budú asi aj trochu dlhšie a následne bude asi aj "iná" komunikácia.


...ozaj...aby som nezabudol...SMSka môže, no nemusí byť akceptovaná ako dôkaz pred súdom.
Peggynka
15.09.15,10:06
Ktovie,ako to majú ošetrené...
viktorviktor
15.09.15,13:14
podľa mňa súdom nič nedosiahneš, a keby aj došlo k pojednávaniu tak sa môžu brániť tým, že ste sa dohodli úplne inak, napr, že budúce opravy od určitej sumy budu hradiť oni - na striedačku, zatiaľ aj dom spadne, zostáva ti iba odkladať účty a pri prípadnom predaji žiadať hoci aj súdom zníženie ich čiastky, všetko je na dlhé lakte