lenkaxpo
15.09.15,18:17
Dobry den, ja by som potrebovala poradit .... V roku 1987 zomrel vlastnik rodinneho domu..ostali po nom manzelka a tri deti... /Ten dom nadobudol este pred manzelstvom/.. dotyčny nenechal ziaden zavet... takze ma zaujima, podla zakona mali vsetci styria zdedit rovnaku ciastku domu, alebo manzelka mala narok na vacsi podiel?? lebo co som pozerala obc. zakonnik, tak tam sa píše... ,, (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel,
každý z nich rovnakým dielom...
a teraz fakt neviem ako to vlastne ma byt... nedavno moj otec/jeden z tych troch deti/ vybral list vlastnictva... chce riesit aby ho vyplatili z domu...a bol prekvapeny.. ze jeho matka.. ma 7 /16.. a oni traja maju 3 /16..... tak by ma zaujimalo, ci nahodou niekto nema s takym niecim skusenosti... dakujem...
misoft
15.09.15,16:27
Píšeš - dom získaný PRED manželstvom. Teda nespadal do BSM. V tom prípade dedia dediči v prvom rade (deti a manželka) každý rovný diel. Každý má 1/4.
Prečo 1/4? Pretože sa dedí celý dom. Keby bol získaný v čase manželstva - 1/2 by patrila manželke a dedilo by sa len z jeho 1/2 domu - teda každý 1/4 z jeho polovice. Ale to nie tento prípad. Takže každý má 1/4 z CELÉHO domu.
veronikasad
15.09.15,16:32
Nezískala manželka náhodou podiel časti domu napr. darovaním už počas trvania manželstva ?
Poradca v exekúcii
15.09.15,16:37
V rámci dedičského konania súd vyporiadal aj BSM rodičov. Nemohla matka preukázať, že zo svojho osobného majetku vynaložila prostriedky napr. na rekonštrukciu domu a pod.? A súd by to zohľadnil v rámci vyp. BSM a následne by jej navýšil podiel na dome? S tým som sa už stretla. No ťažko sa k tomuto vyjadruje. Bolo by potrebné vidieť pôvodný list vlastníctva v čase úmrtia, osvedčenie o dedičstve...Mohla nastať aj chyba na strane katastra pri zápise údajov. Inak by mal mať každý 1/4.
Mária27
15.09.15,16:49
Aj keď sa dedí zo zákona, nemusí každý dedič zdediť presne zákonný podiel z každej veci. Na základe dedičskej dohody mohli niektorí získať viac napr. hnuteľných vecí ...
ivka70
15.09.15,17:41
pri takychto pomeroch vlastnictva to vyzera tak, ze manzelka nadobudla 1/4 domu pred manzelovou smrtou (darovanim? kupou?) a dedili sa len 3/4 domu medzi 4 dedicov rovnakym podielom.
potom kazde dieta zdedilo 3/16 a manzelka mala 1/4+3/16 = 7/16.

cize podla matematickych prepoctov neslo o klasicke delenie pri BSM a dost pochybujem, ze by sa takto presne kataster pomylil.
treba zistit vlastnictvo v case umrtia manzela.
lenkaxpo
16.09.15,13:47
Tak podla toho co viem... dotyčny nadobudol dom darovanim este pred manzelstvom... a aspon co otec vravel, tak nevie o tom aby jeho otec daroval ciastku domu manzelke., ani nic podobne.. cely cas zil v tom ze cely dom patri ,,dotycnemu.... a este vam k tomu dodam... ked dotycny zomrel, tak jeho manzelka dosla k nam na navstevu.. a bola strasne nazlostena..lebo vraj jej ,,stary, nic nezanechall a ze vraj ma taky isty podiel ako vsetci....,,na tu scenu sa otec dost dobre pamata,, hoci to bolo pred 28 rokmi... a viete teraz z nicoho nic zisti ze ona ma vacsiu ciastku...take mensie prekvapenie..:( myslite si ze sa pri takych veciach da podplatit notar alebo neviem kto aby tam nieco zmenil..resp dodal alebo neviem co..... /clovek uz mysli na vselico.,,, lebo ona je typ zeny.. ktorej vzdy slo iba o peniaze majetky atd.... /... trosku som sa rozpisala.. inak dakujem... bude najlepsie ako pisete vybrat si z pozem.knihy ten list vlastnictva este pred smrtou.. a budeme mudrejsi... dakujem este raz za rady... :)
lenkaxpo
16.09.15,13:52
kedze si to tu tak pekne rozpisal.. napadla ma taka otazka... netyka sa to presne tohto pripadu co som ja pisala.. ale nieco ine... ak dotycna osoba pocas manzelstva ziska dom darovani, alebo ho zdedi...---
ako sa to potom deli??? medzi manzelkou a detmi????
Mária27
16.09.15,13:54
Titul nadobudnutia vlastníctva na LV je čo - len dedičstvo, alebo aj nejaká iná zmluva ... ?
lenkaxpo
16.09.15,13:56
akej dedicskej dohody??? ved zakon urcuje presny podiel ... dohody tam nie su...
Mária27
16.09.15,14:16
Pozri § 482

(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.
misoft
16.09.15,15:11
Dedený majetok nespadá do BSM. Je to výlučný majetok obdarovaného. Teda rovnako, ako keby to bolo pred manželstvom.
Mária27
16.09.15,15:24
Dedí sa vždy rovnako: rovným dielom. Rozdiel pri BSM je ten, že by sa dedila len jeho polovica (najprv sa vyporiada BSM a potom dedí len poručiteľova časť).
misoft
16.09.15,18:51
Ako by to Pacho riekol? Všetci rovným dielom, chlapci.....:D
ivka70
17.09.15,06:04
Mozno by stacil oaj napisat z aktualneho listu vlastnictva ten titul nadobudnutia ....
lenkaxpo
17.09.15,09:27
....zistim a dam vediet... :)
lenkaxpo
17.09.15,09:32
a otazka.. ak vsetko bude ako pisem../ dom mu darovali pred manzelstvom.. ziadnu ciastku pocas manzelstva nedal manzelke.....cely dom je na nom.../... tak to dedenie /7/16,, a 3x. 3/16 - nie je spravne co???? da sa to potom nejako napadnuť????
ivka70
17.09.15,09:53
Tak treba poziadat o kopiu dedicskeho royhodnutia na okresnom sude, kde mal naposledy TP. Az ked z neho vycitate nieco ine, potom mozete napadnut zapis v katastri. Tam sa mohli dedici dohodnut rozne na rozdeleni dedicstva.