pavelma
15.09.15,22:46
Máte prosím skúsenosti ohľadom MANKA ?


1., osobne som zaraďovaný na rôzne strediská - prevádzky. V prípade spôsobeného manka ( spoločná hmotná zodpovednosť ) budem platiť manká za všetky prevádzky? A akým spôsobom mi preukážu manko keď som na prevádzkach niekedy 3-5 dní, niekedy dva týždne a podobne.
Ako zamestnávateľ postupuje v takomto prípade, resp. ako by mal správne postupovať a ako sa ja môžem brániť ?

2., Do manka sa započítava aj krádež tovaru ?

3., Dôkazne bremeno ohľadom manka je na mne ? Lenže ja nemám možnosti sa nejak brániť keď že nemám žiadne podklady v rukách, faktúry, dodacie listy, príjemky a podobne. Príjem tovaru robí hoci kto z personálu, takže nikde nie je záruka, že skutočne tovar všetok reálne prišiel podľa dodacieho listu a či bol správne prijatý, či boli odpisy riadne vykonané, ktoré robí tiež hoci kto z personálu a podobne.
Môžem si vyžiadať podklady ? Lebo naozaj fyzicky ( podklady ) nemám.

4., U zamestnávateľa je veľká fluktuácia pracovník odíde bez toho aby sa robila inventúra a zas ďalší príde bez inventúry. Zamestnaný sme na trvalý pomer ale sú medzi nami aj brigádnici ktorý tiež majú hmotnú zodpovednosť, ale prichádzajú a odchádzajú bez inventúr, bez zistenia reálneho stavu, takže manko zostane na nás - stálich zamestnancov.

5., Zamestnávateľ nemá dobre zabezpečenú ochranu tovaru, sú kamery v každej prevádzke cca 5-6 kamier, ale sú nám hold platné, nakoľko krádež priamo nevidíme a ak by sme uvideli nemáme možnosť zlodeja zastaviť. Nakoľko sme za predajným pultom, ak chcem naháňať zlodeja musím najprv obehnúť predajný pult, zamknúť predajňu a až potom môžem prenasledovať zlodeja.
Ale je to moja povinnosť ? Veď zlodej mi môže spôsobiť ujmu na zdraví.

6., Robia sa inventúry pri ktorých vždy nie sme, inventúry robia zamestnanci čo majú službu a brigádnici z pracovnej agentúry .

7., Platia nejaké normy na odpisy ? Alebo normy na krádež ?

8., Ako sa mám teda osobne brániť ?????