JankaV
16.09.15,09:47
Inšpektorát zistil porušenie zákona - váhy neboli overené a evidencia meradiel nebola predložená. Prevádzka zistené závady hneď riešila a odstránila. Napriek tomu prišla pokuta. Majú na to právo, len 700€ pre malú prevádzku je dosť veľa. Rozmýšľam, že sa odvoláme, ale nemám sa čoho chytiť, možno tej výšky pokuty? Len potom neviem, či to bude odvolanie alebo žiadosť o odpustenie resp. zníženie pokuty. Má niekto prosím skúsenosť ako to vyriešiť? Ďakujem
misoft
16.09.15,10:20
Nemá zmysel.
A) Boli zistené nedostatky? Boli! I keď sa odstránili - ale až po kontrole!
B) Používali sa váhy, ktoré neboli overené? Používali! A vážili ZLE! A nie je známe, AKO DLHO takto vážili! Ako dlho sa klamal zákazník! Takže buďťe radi, že sa do toho neobuli ešte iné štátne organizácie - SOI, daňovaci....
Lebo to by nebolo len tých 700€ - možno by toho bolo viac.... a možno i ukončenie prevádzky. A možno i tr. stíhanie pre daňové úniky.
dmc
16.09.15,11:06
....človeče...menej kávy po obede....
bodliak
16.09.15,11:11
Čo kávy, hlavne penu z pusy utrieť.
misoft
16.09.15,11:12
Ešte som nemal.... kávu....
A na okraj.....
Si predstav malý obchodík s váhou - neciachovaná... závažíčka upravené.... kontrola tam na to nepáchla celé roky.... a majiteľ veselo zarábal....
Mimochodom - i na tých džigitálnych sa dá ojebabrávať. Stačí, ak nenastaví hmotnosť kelímku, papiera a hneď "čapuje" o toľko menej. A keď sa cez deň tam premelie 100-200-300 ľudí - už to nie sú centíky, ale EURÁ!
dmc
16.09.15,11:19
rad citam tvoje prispevky..... dokazes citat medzi riadkami.....a casto aj to co tam ani nieje..... a nakoniec s toho vznikne celkom zaujimavy "vyrtualny" pripad.


..ako priklad....tvoje konstatovanie o vahach ----
" A vazili ZLE !"....clovece na to asi ako prisiel ze vazili zle.....kludne mohli vazit perfektne iba nemali platnu overovaciu znacku........ a hned na to pridas.....

" A nieje zname, AKO DLHO takto vazili". Ako dlho sa klamal zakaznik"
......a uz tu mame aj konstatovanie ze islo o klamanie zakaznika............ a ako ceresnicka na torte....

" A mozno i tr.stihanie pre danove uniky"....clovece som sa rehotal asi 5 minut...... ale aspon mi to spravil naladu.
JankaV
16.09.15,11:38
Naozaj neviem čo povedať. Asi len toľko - nie každý Slovák je ojebá...k a nie každý Slovák pozná komplet celú legislatívu tohto štátu a zvlášť, keď je to malá prevádzka, kde si nemôže dovoliť platiť ľudí na veci ako je metrológia, BOZP, ochrana osobných údajov, hygienika, požiarnika, a neviem čo všetko musí na Slovensku malý podnikateľ ovládať alebo si najať "profíkov" z každej oblasti. Tak je normálne, že mu niečo ujde.
Ingrid Ondruskova
16.09.15,11:48
Ja by som žiadala o odpustenie pokuty a "ťažila" by som práve z toho dodatočného overenia. Ak ste "ošetrili" váhu až po upozornení, tak je asi z toho nejaký protokol, že váhy boli nastavené v poriadku, a fungovali dobre odjakživa takže za celé roky ste zákazníka neoje..... ani o deko, ani o cent....Papier o overení váhy potom beriem ako formalitu, ale pre kontrolora zrejme ŽIVOTNE DOLEŽITÚ" Beriem variantu, že váhy boli počas používania skutočne dobre nastavené...pokiaľ je protokol vo váš neprospech /že váha "klamala" tak sa nedá nič robiť.... ..inak 700,-EUR je doooosť!!!!


DAJ JANKA POTOM VEDIEŤ AKO TO CELÉ DOPADLO!!
Peggynka
16.09.15,13:19
Podľa Zákona o metrológii mohli vyrúbiť pokutu až do výšky 6.638,78 € :eek: (je to príjem do štátneho rozpočtu,tak treba na sociálne balíčky).Ak ste nemali ešte takýto problém (napr. so SOI),treba sa odvolať voči výške pokuty,že je to pre vás likvidačné a takúto pokutu nezvládnete a budete musieť ukončiť podnikanie...niečo v tom zmysle :) pokorne. Ale bacha,keď vás znovu nachytajú,ide strop ! Ako vám toto mohlo ujsť?
A neodvolávaj sa voči uloženej pokute,ale voči jej výške :)
Do odvolania nepíš,že prevádzka závady riešila a odstránila,to je vaša povinnosť,ktorá vám vyplýva zo zákona a zbytočne ich podráždiš :mee:

Preštudovala som výročné správy SMI a "odpustenie pokuty" tam neexistuje:
V 103 prípadoch zamietol odvolanie kontrolovanej osoby a potvrdil rozhodnutie inšpektorátu,v 7 prípadoch znížil výšku pokuty, v 8 prípadoch zmenil rozhodnutie inšpektorátu a v 16 prípadoch vec vrátil inšpektorátu na nové prejednanie.
Pravdou je,že je tam priemerná výška pokuty 530€ za porušenie Zákona o metrológii (§19 ods.1 používanie meradiel s platným overením),takže ste dostali pokutu skôr na hornej hranici pokuty,ktorá sa dáva.Ale odvoláva sa 25%,takže by som to skúsila :).
misoft
16.09.15,15:14
Pravda je, že nie každý.... ale nájdu sa biele vrany, alebo čierne ovce.... a najmä tam, kde kontroly si ruky na kľučky na dverách nepodávajú...