not4me
16.09.15,11:58
Viem ,ze to bude asi zbytocna otazka ,no spytam sa aj tak :)

Som mesiac zamestnany vo firme ako pracovnik recepcie,a na aktualnej paske som mal v cistom mzdu 296 eur + strav.listky (21*3.50e) .

Priatelka ,s ktorou zijem v jej byte je na materskej (mame 3 mesacne babo).
Ona dostava od statu vsetko co ma ,no ja mam otazku :

Mam narok alebo nie na nejaku kompenzaciu ,resp. prispevok ked zarabam len minim.mzdu a je skutocne tazke z toho vyzit ?

za kazdu pomocnu odpoved vopred dakujem.
Gabi03
16.09.15,10:11
kompenzáciu za čo? od koho?
veronikasad
16.09.15,10:39
Aký týždenný úväzok máš dohodnutý v pracovnej zmluve ? Bol si pred nástupom do zamestnania evidovaný na UP - ak ano, ako dlho ? Poberal si dávku v hmotnej núdzi ?
evuš
16.09.15,10:42
No, asi Ťa sklamem, ale životné minimum je pre jednu osobu 198,09 €, za ďalšiu osobu žijúcu v spoločnej domácnosti 138,19 € a na nezaopatrené dieťa 90,42 € - čiže spolu to je 426,70 € /čo vy spolu s priateľkou určite máte.... takže dávka v hmotnej núdzi Vám nebude poskytnutá .... Inak viac Ti budú vedieť povedať pracovníci ÚPSVaR /ak natrafíš na ochotných/
veronikasad
16.09.15,10:49
Máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov = uplatňuješ si mesačnú nezd.čiastku ? Žiadal si o uplatnenie odpočitatelnej položky na zdr.poistenie ?
JankaV
16.09.15,11:44
Od štátu, za to, že na Slovensku je minimálna mzda taká aká je. Aspoň ja si myslím, že by to mali zaviesť.
veronikasad
16.09.15,11:49
Však zaviedli ...

Osobitný príspevok patrí fyzickej osobe,

a) ktorej vznikol pracovný pomer alebo obdobný pracovný vzťah dohodnutý najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času a jej dohodnutý príjem je najmenej vo výške minimálnej mzdy zodpovedajúcej dohodnutému rozsahu týždenného pracovného času, najviac vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy,

b) ktorá pred vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu bola dlhodobo nezamestnaným alebo dlhodobo „neaktívnym“ občanom“

c) ktorá je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej sa skončilo poskytovanie pomoci v hmotnej núdzi v súvislosti so vznikom pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu.

viac info : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
JankaV
16.09.15,11:55
Veronika ďakujem ti.
No teraz som to prebehla aspoň trochu, ale neviem čo povedať na tie čísla. Podľa mňa výsmech.