topper1
16.09.15,12:17
Plánujem hypotekárny úver do času založiť domom rodičov dostavaným cca v roku 1991. Keď som si pozrel katastrálnu mapu cez katasterportal tak dom je na pozemku vyznačený červenou čiarou. Parcela pod domom nemá samostatné číslo a dom - stavba nie je evidovaná ani na liste vlastníctva, pridelené súpisné číslo má. Podobne to majú aj susedia naokolo a väčšina domov v obci, čo som pozeral.
Je možné takto zapísaný/nezapísaný dom založiť pri hypotéke? Alebo je potrebné dať zapísať stavbu na kataster? Ako dlho trvá zápis stavby na kataster? Dosť ma tlačí čas a ak by som mal čakať na zápis, bolo by to dosť zlé...
Ice dive
16.09.15,10:28
no ťažko odpovedať všeobecne.... záleží od banky, resp. dokonca aj od konkrétneho zamestnanca banky, ktorý úver posudzuje... je dosť možné, že banka takúto nehnuteľnosť nebude akceptovať z tohto dôvodu, resp. môže povoliť úver, ale do podmienok poskytnutia dá, že je nutné stavbu dať zapísať... alebo pokiaľ stavba nebude existovať na katastry tak úver jednoducho neposkytne... sú to ich peniaze, a oni rozhodujú kedy a komu ich požičajú....

moja osobná skúsenosť je, že keď som zakladal nehnuteľnosť z roku 1957 tak VUB banke stačil list vlastníctva a znalecký posudok... a pri refinancovaní do ČSOB som musel dať stavbu zapísať do katastra... do cca 3/4 roka od čerpania úveru... Ďalšia vec je, že záleží aj od katastra, ktorý vec posudzuje.... napr. v BA môže byť problém kým to zapíšu... ale v inom menšom meste to môžeš vybaviť do cca týždňa...
topper1
16.09.15,10:50
-úver by mal byť tiež z VUB....banke stačil list vlastníctva pozemku? Znalecký posudok samozrejme bude tiež..
Ice dive
16.09.15,11:12
ako som povedal... je to vysoko individuálne... záleži od toho ako sa vyspal posudzovateľ úveru, aká je výška úveru, hodnota zakladanej nehnuteľnosti lokalita kde sa nachádza... aké je iné zabezpečenie a pod... a tiež kedy to bolo... ja som to riešil cez VUB v 2008 t.j. aj odvtedy sa to mohlo zmeniť... takže najlepšie je popýtať sa v banke na konkrétnosti... je možné, že úver poskytnú ale zlegalizovanie stavby dajú do podmienok poskytnutia.. t.j. do určitej doby to bude aj tak nutné spraviť...
evitakl
24.09.15,17:36
Určite bude potrebné zapísať stavbu do katastra, ak by bola bez súpisného čísla, určite bude potrebné aj súpisné číslo. Brali sme si teraz hypotéku z VUB a opravovala sa aj náhodná chyba, ktorú urobila obec svojvoľne a nesedelo to s katastrom. Čiže pri hypotéke vo VUB musí sedieť všetko so všetkým - t. j. znalecký posudok s listom vlastníctva, s katastrálnou mapou, s geometrickým plánom a súhlasím s tým, že aj s okom bankového pracovníka.
Stavba sa zapisuje do listu vlastníctva na základe vydaného súpisného čísla od obce (za predpokladu, že je v poriadku pozemok - ak nie, rieši to pozemkový úrad pred katastrom). Obec má na vydanie 30 dní (od prijatia žiadosti) a kataster má 60 dní na zápis resp. vyjadrenie (odmietnutie), ale urobia to aj za 30 dní.
Už len dobrá rada na záver - pri Katastri by som zabudla na výraz "tlačí ma čas". Nás tiež tlačil a to, čo dokázala banka s úradmi sa natiahlo na neskutočných 8 mesiacov.... :(
topper1
29.09.15,06:46
Vďaka za info. Píšete, že kataster ma na vyjadrenie 60 dní, ale urobia to aj za 30 dni....kedy to urobia za 30 dní? ked ich o to požiadam, alebo je to niečo podobné ako pri zrýchlenom vklade?
evitakl
29.09.15,19:01
To som Vám presne citovala pracovníčku katastra, tak mi to povedala. A zapísali nám to za 30 dní so štandardným poplatkom 66 EUR. Popravde neviem, kedy dodržia 60 dní, ale 60 dní je maximálna zákonná lehota a asi "interne" to robia za 30 dní, lebo stihnú. :)