Leila
01.06.06,14:45
Účtujeme v PU, platca DPH. Mám otázku, keď klientom sprostredkovavame registráciu domény od hlavného registrátora domén v SR (firmy SK-NIC), musím náklady aj výnosy časovo rozlišovať? Príklad:

každá doména platná na obdobie 1 roka, od dňa registrácie napr. 2.6.2006-1.6.2007. Dostanem fa od dodávateľa, refakturujem klientovi s určitou províziou. Musím časovo rozlíšiť ? Je táto služba chápaná ako určitý druh "nájomného" resp. to môžem chápať ako "poplatok" a ten nebudem časovo rozlišovať? Zatial všetko rozlišujem, len začína byť toho veľa ... Ďakujem.
DušanČ
01.06.06,13:47
Ja by som to v tvojej pozícii časovo nerozlišoval, lebo pre teba je to u každého klienta jednorázová služba, ktorá nie je viazaná na na určité časové obdobie. Klient, vlastník domény, by to mal časovo rozlišovať, keď platnosť domény sa prelína cez dve účtovné obdobia.
ayya
01.06.06,14:21
Ja by som to v tvojej pozícii časovo nerozlišoval, lebo pre teba je to u každého klienta jednorázová služba, ktorá nie je viazaná na na určité časové obdobie. Klient, vlastník domény, by to mal časovo rozlišovať, keď platnosť domény sa prelína cez dve účtovné obdobia.

ale imho aj odberatel by to mal rozlisovat... nevidim dovod, preco by sa to nemalo rozlisovat u medziclanku sprostredkovatela, ked tam pravdepodobne nie je vyclenena ta provizia ako samostatna polozka...a este by to potom malo byt v zmluve tak specifikovane, ze je to jednorazovka
ale - to je iba moj nazor - pockaj pripadne na vyjadrenie dalsich ;)
co tak skusit to vyriesit nejakou sikovnou analytikou? a nie az na konci roka ale hned - priebezne ... mohlo by to pomoct imho :) a to nehovorim o tom, ze by sa "zbytocne" dopredu zdanovali prijmy, ktore sa tykaju buducich obdobi ... a potom - pri pripadnej kontrole toho nasledujuceho roka by tam zase casovo prisluchajuce prijmy chybali ...
dadika
01.06.06,15:10
Ja by som to v tvojej pozícii časovo nerozlišoval, lebo pre teba je to u každého klienta jednorázová služba, ktorá nie je viazaná na na určité časové obdobie. Klient, vlastník domény, by to mal časovo rozlišovať, keď platnosť domény sa prelína cez dve účtovné obdobia.

súhlasím s Dušanom.
Domény tak isto sprostredkovávame a nerozlišujem to časovo.
Naopak, faktúru za vlastnú doménu už časovo rozlišujem.
Nebolo mi to vytknuté ani od auditora, ani z DÚ. ;)
ayya
01.06.06,15:42
súhlasím s Dušanom.
Domény tak isto sprostredkovávame a nerozlišujem to časovo.
Naopak, faktúru za vlastnú doménu už časovo rozlišujem.
Nebolo mi to vytknuté ani od auditora, ani z DÚ. ;)

hmm... netvrdim, ze mam pravdu - som pisala nech pripadne pocka na vyjadrenie dalsich...
Nerozumela som presne - aku fakturu za vlastnu domenu rozlisujes? Myslis ten poplatok od SK-nic ... ktory ti ide do nakladov za tvoju vlastnu domenu?

Cize: tvoje odoslane faktury odberatelom v tvojich vykonoch casovo nerozlisujes... a ani dosle faktury od Sk-nic za tie domeny tiez casovo nerozlisujes ... tak? takze tebe v beznom roku zostava ten rozdiel zo sprostredkovania ako "jednorazovka" vo vykonoch toho roka, v ktorom registracia zacne platit ... rozumiem dobre?
dadika
01.06.06,17:00
hmm... netvrdim, ze mam pravdu - som pisala nech pripadne pocka na vyjadrenie dalsich...
Nerozumela som presne - aku fakturu za vlastnu domenu rozlisujes? Myslis ten poplatok od SK-nic ... ktory ti ide do nakladov za tvoju vlastnu domenu?

Cize: tvoje odoslane faktury odberatelom v tvojich vykonoch casovo nerozlisujes... a ani dosle faktury od Sk-nic za tie domeny tiez casovo nerozlisujes ... tak? takze tebe v beznom roku zostava ten rozdiel zo sprostredkovania ako "jednorazovka" vo vykonoch toho roka, v ktorom registracia zacne platit ... rozumiem dobre?

.....no a toto bolo moje vyjadrenie.

Ja som vlastne len v polohe sprostredkovateľa, teda je to pre mňa "jednorazovka" ako to Ty nazývaš.
Časovo rozlíšiť by si to mali poskytovateľ a koečný užívateľ domény.

Pri mojej vlastnej doméne som ja konečný užívateľ, teda ja si to ošetrím časovým rozlíšením.
Leila
01.06.06,18:01
hmmmm... súhlasim s dadikou, má to logiku, ja som to doteraz robila len z opatrnosti... aby mi už fakt nemohli vytknúť nič, aj ked je to pracné. Vlastné domény samozrejme časovo rozlišujem.

Ak sa ešte niekto vyjadrí, prípadne to skúsi hodiť pod nejaký paragraf, alebo múdru definíciu, budem rada.
Erika-ežka
30.12.10,13:57
ahojte, chcem sa opýtať: ako má byť správne zaúčtovanie takejto refakturácii domén? Mám to brať, že nakupujem službu a predávam službu s mojou províziou? Nakoľko nie som konečný úžívateľ, časovo nerozlišujem, ani náklady ani výnosy ... dúfam, že to ešte platí.
Prosím, kto má túto skúsenosť, ozvite sa...
KEJKA
30.12.10,16:19
ahojte, chcem sa opýtať: ako má byť správne zaúčtovanie takejto refakturácii domén? Mám to brať, že nakupujem službu a predávam službu s mojou províziou? Nakoľko nie som konečný úžívateľ, časovo nerozlišujem, ani náklady ani výnosy ... dúfam, že to ešte platí.
Prosím, kto má túto skúsenosť, ozvite sa...
podľa mňa to takto platí. Máš momentálny náklad a momentálny vános.
Nákup-predaj, obdoba nákupu a predaja tovaru.
Erika-ežka
30.12.10,18:05
OK, Ďakujem. Takže to mám účtovať cez tovarové účty???
KEJKA
30.12.10,19:56
nie, prečo?
betka
31.12.10,12:31
ahojte, chcem sa opýtať: ako má byť správne zaúčtovanie takejto refakturácii domén? Mám to brať, že nakupujem službu a predávam službu s mojou províziou? Nakoľko nie som konečný úžívateľ, časovo nerozlišujem, ani náklady ani výnosy ... dúfam, že to ešte platí.
Prosím, kto má túto skúsenosť, ozvite sa...

Nesúhlasím s príspevkami osobne, v prvom rade si myslím, že nejde o tovar.

Vy nakupujete a predávate službu vrátane provízie, kt. Vám vstupuje do ceny služby, to znamená, akokeby ste vy túto službu sami poskytli Vášmu odberateľovi.

Čo sa týka registrácie. Táto služba je jednorázová, zaregistrujem si nákup služby Váš náklad, registrácia vrátane sprostredkovania je Váš výnos. Súmerateľnosť N a V, rozdiel je Vaša provízia.

Čo sa týka hosťovania na webe, je potrebné ČR. Ide o obdobie 12 mesiacov, nejde o par. v PUP 56/6, kt. pojednáva čo sa časovo nerozlišuje v prípade nákladov je tu vymenované čo konkrétne.

Vy účtujete v zmysle 56/9 ako VNO, výnos zo služby webhosting máte určité časové obdobie 12 mesiacov, ktoré by sa malo ČR, prečo jednorazový výnos, ani službu, kt. ste prijali od prvého dodavateľa nezahrniete jednorazovo do nákladov. (uviedla som vyššie)

Je to detto, ako nájom, kt. časovo rozlišujem, prijaté predplatné za odbornú literatúru. JA mám webhosting domény v obdobiach, kt. sa mi prelínajú.

To je môj názor, opravia ma určite skúsenejší.
KEJKA
31.12.10,14:27
nehovorím, že ide o tovar, je to služba. Ale ja som právo užívať doménu preniesla na konečného užívateľa - nakupujem a predávam službu jednorazovo. počas platnosti domény s tým nič nemám, prečo by som mala krátiť výnosy a k tomu náklady? ja v priebehu toho obdobia už žiadne náklady s tým spojené nemám. Zisk=províziu mám predsa v okamihu, ked sa mi podarí danú doménu umiestniť.
Takže trvám na tom, že časovo rozlišuje len konečný užívateľ domény.
Erika-ežka
01.01.11,20:20
nehovorím, že ide o tovar, je to služba. Ale ja som právo užívať doménu preniesla na konečného užívateľa - nakupujem a predávam službu jednorazovo. počas platnosti domény s tým nič nemám, prečo by som mala krátiť výnosy a k tomu náklady? ja v priebehu toho obdobia už žiadne náklady s tým spojené nemám. Zisk=províziu mám predsa v okamihu, ked sa mi podarí danú doménu umiestniť.
Takže trvám na tom, že časovo rozlišuje len konečný užívateľ domény.

Tiež si myslím, že to má byť bez ČR. Zisk mám v roku, kedy účtujem o nákladoch a výnosoch ... ČR len moju doménu ... ktorú budem používať 12 mesiacov. Tieto domény som fakturovala ďalej s mojim ziskom. Náklady a príjmy by mal ČR môj dodávateľ a môj odberateľ. Asi by to bolo "Čistejšie" cez sprostredkovanie ... len faktúry sú už na svete ...
V PúPÚ par. 56/6 sú síce príklady, ale podľa môjho názoru sa to týka skôr nákladov, ktoré budú vznikať firme v budúcom období a pre mňa je to len obchod ... nemusím sa ďalej starať. Takže osobne si myslím, že táto variácia podľa Kejky sa mi najviac pozdáva.
Aj keď v konečnom dôsledku to bude aj tak záležať od príp. daň. kontroly ... ako si tento obchodný vzťah vysvetlí ...
Ale ak náhodou má niekto takýto istý prípad, ozvite sa mi prosím ... (tých fa je totiž viac ... )