zdenka_b
17.09.15,12:40
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ohľadom založenia novej sro a nákupu nákladného autobomilu. Novovzniknutá sro bola založená SZ v auguste 2015, zároveň už koncom 8/2015 kúpila nákladné vozidlo. Faktúru + dodací list + zákonné poistky a prevod majiteľa v TP bol urobený ešte na FO, ktorá je konateľom v tejto spoločnosti. K zápisu do OR predmetnej sro prišlo až začiatkom 9/2015 (DIČ zatiaľ pridelené nie je). Chcem sa spýtať a poprosiť o radu, či je možné takto obstarané nákladné vozidlo normálne zaúčtovať do majetku novo vzniknutej sro? Alebo už bolo potrebné mať doklady vystavené na obchodný názov spoločnosti, hoci len na základe SZ? Ide o mi o to, aby to bolo v účtovníctve firmy správne zohľadnené. Prípadne, ako to následne ošetriť, keď to bolo urobené nesprávne. Zvyšovať ZI o nepeňažný vklad nechce.
Pretože FO je jedna vec, hoci aj keď je konateľom v sro, ale sro je zase niečo úplne iné. Táto sro zároveň bude žiadať o dobrovoľnú registráciu pre DPH a chce uplatňovať odpočet dph z tejto transakcie. Ďakujem veľmi pekne za názor.
Consultix
17.09.15,10:52
"Faktúru + dodací list + zákonné poistky a prevod majiteľa v TP bol urobený ešte na FO" - z toho vyplyva, ze s.r.o. koncom 8/2015 nekupovala ziadne vodizlo. Vozidlo bolo sukromnym majetkom fyzickej osoby (ktora zhodou okolnosti v tom istom case zakladala sro).
Ak by boli dokumenty o kupe vystavene na spolocnost pred jej vznikom, tak ucinnost takehoto pravneho ukonu vznika az po vzniku spolocnosti a splneni dalsich zakonnych podmienok:


§ 64 Konanie v mene spoločnosti pred jej vznikom
(2) Spoločnosť nesmie prevziať iné záväzky ako tie, ktoré súvisia so vznikom spoločnosti a z ktorých sú zaviazaní zakladatelia alebo štatutárny orgán, alebo jeho členovia, okrem tých záväzkov, ktoré prevzala s odkladacou podmienkou účinnosti právneho úkonu, ktorou je dodatočné schválenie spoločníkmi alebo príslušným orgánom spoločnosti. Osoby, ktoré prevzali v mene spoločnosti iné záväzky, zodpovedajú za spôsobenú škodu a sú zaviazané z týchto úkonov osobne.
(3) Osoby, ktoré konali v mene spoločnosti pred jej vznikom, sú povinné vyhotoviť zoznam právnych úkonov, ktoré má spoločnosť schváliť tak, aby boli schválené v lehote podľa odseku 1. Ak spôsobili porušením tejto povinnosti škodu, zodpovedajú za ňu veriteľom spoločne a nerozdielne.
Bolo to teda spravene nespravne. Ostava len moznost "dostat" vozidlo do sro. Predajom, darovanim alebo kapitalizaciou.
Consultix
17.09.15,10:53
Aka bola kupna cena? Ake je ZI spolocnosti?
zdenka_b
17.09.15,11:07
kúpna cena bola 34 tis. eur s dph, ZI spoločnosti 9 tis. eur, splatené v plnej výške
Consultix
17.09.15,11:22
A to mi teraz vysvetli, ako spolocnost, ktora mala 9 tisic u spravcu vkladu zaplatila 34 tisic dodavatelovi automobilu...
Consultix
17.09.15,11:24
Podla toho, co tu uvadzas to uz na odpocet DPH nevidim... Teda nie pri zakonnom a logickom postupe...
zdenka_b
17.09.15,11:44
mne to tiež prišlo trochu divné, preto som napísala dotaz na poradu :( len za mnou prišiel človek ohľadom tejto problematiky, tak som to chcela prekonzultovať
zdenka_b
17.09.15,11:48
úhrada fa by bola zrejme poňatá ako pôžička poskytnutá na nákup auta...
KEJKA
17.09.15,12:15
Odpovedala si si sama. Odpočet DPH možný nie je ani nebude, to je hádam jasné.
Auto je možné "dostať" do firmy napr. tak, že FO ho predá do sro, za tú istú alebo vyššiu cenu, následne sa auto prepíše na sro. Potom je možné auto normálne zaradiť do majetku a odpisovať.
zdenka_b
17.09.15,13:05
Ďakujem pekne :)
zdenka_b
17.09.15,13:06
Veľmi pekne ďakujem
EvaB
17.09.15,13:18
Upresni, či náhodou tá FO nie je SZČO, plátca DPH. Vtedy by bola iná situácia.
Consultix
17.09.15,13:43
To by tiez neslo. Pred zalozenim nemoze spolocnost prijat pozicku. Ak by aj doslo k podpisu zmluvy o pozicke, je tam odkladacia podmienka ucinnosti pravneh ukonu najskor ku dnu vzniku.
Consultix
17.09.15,13:44
To mas pravdu, ale predpokladam, ze tomu tak nebolo...
Consultix
17.09.15,13:46
Osobne by som vyuzil moznost kapitalizacie. Predaj je tiez transparentne riesenie, ale navysuju sa tam cudzie zdroje. Aj ked v pripade zisku je mozne cez to vyplatit hotovost ako splatku pozicky.
zdenka_b
21.10.15,11:58
FO nie je SZCO, ani platca DPH