sam3
17.09.15,13:37
Slov.konsolidacna, a s. vymaha dlh na zdravotnom poisteni.
povazujem to za prednostnu exekuciu alebo jednotretinovu?
dakujem!

Aj si odpoviem - jedna sa o prednostnu exekuciu, potvrdil mi to sam exekutor :)
Consultix
18.09.15,10:21
Zaujimalo by ma, na com sa zaklada tvrdenie exekutora.

Exekucny poriadok hovori:

§ 71
(2) Prednostnými pohľadávkami sú
a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu.
V tomto pripade sa ale jedna o pohladavku Slovenskej konsolidacnej, ktora pohladavku odkupila od poistovne. Kto je teda opravnenym? Slovenska konsolidacna a nie zdravotna poistovna. Zostava v tomto pripade vlastnost prednosti takejto pohladavky. V Ex. poriadku som nenasiel zmienku o tejto situacii, ale myslim si, ze takato pohladavka prednostna uz nie je. Nebol by som prekvapeny, ak by exekutor tvrdil ze je, ved cim skor sa to vymoze, tym lepsie. Ale ja by som bol toho nazoru, ze to je uz pohladavka z postupenia a nie pohladavka zo zdravotneho poistenia.
Skus polozit tuto otazku exekutorovi a ak je opravnenym Slovenska konsolidacna, tak nech Ti da pisomnu vyzvu, ze predmetna pohladavka je prednostna. V ostatnom pripade by mozno hrozilo, ze vykonavas zrazky nad ramec zakona.

Ak sa mylim, tak ma prosim opravte, ale po osobnych skusenostiach s postupmi a komunikaciou menovanej spolocnosti a ich exekutorov proste mam vazne pochybnosti. Osobne mi trvalo v pripade vlastnej mamy 9 mesiacov aby som dosiahol zrusenie blokacie 1600 EUR na ucte z neopravneneho titulu nedoplatku na poistnom. A bola to len chyba pri evidencii v systeme ZP pri zluceni... A zrazu prisla exekucia na ucet...