mivera
17.09.15,17:38
Prosím o radu ako postupovať. V nedeľu 13.09.2015 som si kúpila v BA Avione okuliare RayBan dioptrickév Grand Optical, sklá som si nedala robiť, lebo v pondelok som bola u lekára.Kedže som z iného mesta, tak sklá som si dala robiť po návšteve lekára a predpísaní dioptrií v našom meste. Optička bola nepríjemná, že to je plast a neručí za ne. Hovorím, že sú kupované v optike za 120 Eur, takže by nemal byť problém. Kedže to sú moje prvé skúsenosti s optikou až doma som pochopila, že ju štvalo to, že som rám nekúpila u nich. Nič som nepodpisovala. Dnes 17.09.2015 som bola pre okuliare a šok. Rám je okolo jedného skla dopraskaný, vraj mám reklamovať u predajcu. V Grand Optical som kontaktovala telefonicky, že čo ďalej a tu mi oznámili, že to zrejme zle nahrievali. Čo ďalej, máte niekto skúsenosť? Okuliare ma vyšli dosť draho, teda pre mňa.
ivka70
17.09.15,16:30
smola, BA ti neuzna reklamaciu, lebo skla nedavali oni a posudili, ze je to sposobene zlou technikou.
opticka ti uz na zaciatku oznamila, ze za ram neruci.

jedine, co mozes, najst si znalca a ak ten da posudok, ze ram bol zniceny neodbornou pracou opticky, budes u nej ziadat nahradu skody, ktoru ti svojou pracou sposobila.
Andy Kralik
17.09.15,17:44
.. co ale bude tazko dokazatelne. Poucenie, nekupovat okuliare v inej optike ako skla...
mivera
17.09.15,21:06
Ja Vám ďakujem za odpovede, ale ja som nepodpisovala, žiadne vyhlásenie, že beriem na vedomie... Zaujímavé je, že prečo sklá osadili, keď im to začalo praskať. Jedna očnica je OK a druhá popraskaná.
buchač
18.09.15,05:01
Andy Kralik
Poucenie, nekupovat okuliare v inej optike ako skla...
===========================
Jednoznačný súhlas.
Ak by som to tak trochu rozvinul, nie každá optika má rovnaký sortiment rámov. Tie sklá sú skôr opak, tam nie je veľmi čo pokaziť...
buchač
18.09.15,05:04
mivera (Dnes 00:06) Zaujímavé je, že prečo sklá osadili, keď im to začalo praskať. Jedna očnica je OK a druhá popraskaná.
==============================

Nevieš, v akom poradí sa začal rám onačiť.
Veď jedno sklo sa osadilo v pohode a to druhé sa následne nezadarilo....
taiko
18.09.15,05:11
Naco je v tomto pripade potrebny znalec? Vsak je jasne kto skodu sposobil a ako, ci nie?
taiko
18.09.15,05:14
Ked si opticka nebola ista, ci ram neposkodi, nemala sa do danej prace vobec pustat. Kedze sa pustila a ram poskodila jednoznacne by som chybu vymahal u nej. Skus sa o celej veci poradit s pravnikom. Mozno aj na SOI by sa oplatilo zavolat
ivka70
18.09.15,05:16
Aj ja suhlasim ....
ivka70
18.09.15,05:18
Nie je jasne, kto skodu sposobil, ta mohla byt sposobena ja vadou materialu na rame okuliarov ...

ale kedze jetam takato kombinacia ucastnikov, dobrovolne nikto neuzjna, ze on je ten, kto chybu sposobil ....
buchač
18.09.15,05:22
Veľmi jednoznačný postoj.

Podľa popisu (popraskaný rám) ide o nejaký plast.
Čo keď je (bola) chyba v samotnom materiály ?
Čo keď v optike dodržala technologický postup a rám aj tak drbol ?

Veď jaký technologický postup ?
- uvoľnenie skrutiek
- vybrúsenie skiel do tvaru okuliarov
- nasadenie skiel do rámu
- utiahnutie skrutiek ......a drb , rám začal praskať.
----------------------------------------------

Že rám stál 120 € ? To predsa neznamená, že bol (musel byť) kvalitný.
No ak je potrebné rám nahrievať, aby sa dali nasadiť sklá ???
Tak to je iný level...a určite by som nedával inde robiť. Viď rámy
http://www.grandoptical.cz/dioptricke-bryle-galerie#
-------------------------------------------------

Celá anabáza mi pripomína, ako keby išiel majiteľ BMW na garančnú prehliadku do ŠKODA servisu...
taiko
18.09.15,06:01
majitel BMW moze ist do Skoda servisu, len tam mu musia povedat, ze mu BMW nebudu opravovat, lebo to nevedia a mohli by nieco poskodit.
lujza.j
18.09.15,07:16
u mňa jednoznačne úmyselné poškodenie pracovníkom ktorý vkladal sklo....aj ked sa to dokázať neda možno.... /znalec/?!...ak chuť ..minutá energia ..a peniaze...
príde mi to určitý druh vydierania týchto optík....musíš kúpiť aj aj...lebo sa môže stať to a ono...to kde sme ...raz kde je rám dioptrický kde je problém.....
...ja by som asi schmatka rám a išla by som si to dať vložiť tam kde by neboli urazený...a kde by nešpekulovali o tom či sa to podarí ale nie....toto už čo je "biznis"....sa im máli ,že budú mať kšeft iba za skla .....
nech si dajú na výklad cedulu "sklá vkladáme iba do tu zakúpených rámov"

....to ako mám teraz chápať...ja mám ram ok...budem potrebovať iné dioptrie-výmenu skiel....tak mi pokazia rám?!....lebo optika kde som.... už nie je....
buchač
18.09.15,07:34
Pozrel som sa na danú firmu
http://www.grandoptical.cz/dioptricke-bryle-galerie#

Ceny statočné...šak značka.
Poviem ale aj inak.
Za svoje (tiež značkové, no kvalitné) som dal onehdá ešte viac ak je vyššie uvedené....a dodnes ich mám. Sú dokonca tak imidžové, že na trhu sa držia už pomaly 80 rokov....ale to je jedno.
---------------------------------------------------
ALE tu ide o to, že ak dôjde (a po určitom čase určite) k zmene dioptrií, tak jeden nemá problém s tou výmenou samotných skiel.
No nech sa na mňa nik nehnevá...to nahrievanie rámu a osadenie optiky si nejak neviem predstaviť. Veď to nie je nejaká PVC trubka na vodu, ktorú nie je vidno. Tu sa predsa jedná o každodenné nosenie a samotnú vizáž majiteľa.
---------------------------------------------------
Mám dojem, že tu už niet veľmi čo riešiť...chyba sa stala na oboch stranách, no hlavne u majiteľky.
Lebo podľa mňa sa nekupuje rám skôr, pokiaľ neviem, aké sklá mi očiar predpíše....a nie každé sklo sa dá napasovať do rámu...to proste nejde, takto to nefunguje.
BXLmiami
18.09.15,09:23
No taiko to ale bude nadlho.Jedna optika-poškodili druhí,druhá optika bude dokazovať že rám bol nekvalitný.
Consultix
18.09.15,10:07
Isiel by som striktne v zmysle zakona. Pozrieme sa do Obcianskeho zakonnika. Dana objednavka ma znakmy Zmluvy o dielo:

ZMLUVA O DIELO
§ 631
Zmluvou o dielo zaväzuje sa objednávateľovi ten, komu bolo dielo zadané (zhotoviteľ diela), že ho za dojednanú cenu vykoná na svoje nebezpečenstvo.
Kluc je vo vyssie uvedenej definici: vykona to na svoje nebezpecenstvo.

Ak by si optika myslela, ze to nepojde, lebo je ram nekvalitny, alebo sklo nie je do ramu vhodne, mala postupovat nasledovne:

§ 637
(1) Ak má objednávateľom dodaný materiál nedostatky, ktoré bránia riadnemu vyhotoveniu diela, zhotoviteľ je povinný na to objednávateľa bez zbytočného odkladu upozorniť. Rovnakú povinnosť má zhotoviteľ aj vtedy, ak objednávateľ žiada, aby bolo dielo vykonané podľa pokynov, ktoré sú nevhodné.
(2) Ak objednávateľ napriek upozorneniu zhotoviteľa trvá na objednávke, zhotoviteľ môže od zmluvy odstúpiť.

Neodstupili, takze sa mozeme opriet o ine ustanovenie OZ, ktore sa tyka:

Osobitné ustanovenia o zhotovení veci na zákazku
§ 645
(2) Zhotoviteľ zodpovedá za vady vykonanej zákazky, ktorých príčinou je vadnosť materiálu dodaného objednávateľom alebo nevhodnosť jeho pokynov, ak objednávateľa na vadnosť materiálu alebo nevhodnosť jeho pokynov neupozornil.

Aj keby mohol niekto namietat, ze osadenie skla do ramu uz nie je predmetom samotneho zhotovenia veci na zakazku, mozeme toto ustanovenia zakona brat za informativne s tym, ze podla tejto logiky by mala optika znasat zodpovednost zaskodu, ktora vznikla poskodenim ramu, okrem pripadov, ak by dokazali, ze ram bol vadny, alebo neprimeranej kvality (ktovie, ci bol original). V tomto pripade by ale mali zabezpecit posudok oni.
sosak
18.09.15,11:00
Očná optika je pracovisko, kde okrem iného, z polotovaru optického skla vyhotovia šošovky dioptrického rozsahu brúsením a leštením a tak isto tieto šošovky aj vsadia do okuliarového rámu vhodným opracovaním rezaním a brúsením obvodu šošovky podľa okuliarového rámu. Podľa môjho názoru pracovník optiky nezvládol pri prispôsobení skla do rámu svoju prácu. Tomu naznačuje aj skutočnosť, že jedno sklo je osadené bez vady a okolo druhého skla sú na ráme viditeľné praskliny. Jednoznačne treba reklamovať nekvalitnú prácu v optike.
Consultix
18.09.15,11:05
Ale mohlo sa stat aj to, ze optika postup dodrziavala, ale kvoli vade/nekvalite ramu doslo k jej poskodeniu. To ale musi dokazat optika...
sosak
18.09.15,11:17
Alebo neboli dodržané tolerancie pri brúsení obvodu skiel, jedno je OK a druhé nie.
Andy Kralik
18.09.15,12:12
"sklá vkladáme iba do tu zakúpených rámov"
v podstste presne tsk funguju. Ak im v tom pripade ram popraska, musia ho vymenit.

....to ako mám teraz chápať...ja mám ram ok...budem potrebovať iné dioptrie-výmenu skiel....
Presne tak nik to nikdy so zarukou nespravi. Do pouzitych okuliarov mi uz v davnej minulosti nik nove sklada dat nechcel... resp. nie so zarukou..
Andy Kralik
18.09.15,12:14
Buchac.. kazde sklo sa da napasovat do ramu. Preto sa zbrusi. An presne tak sa skla v sucasnosti nasadzuju. Ram sa zahreje a zbrusene sklo sa do roztiahnuteho ramu vlozi...
lujza.j
18.09.15,12:48
takže rámy sú jednorázové ?!...určite nie....nik ma o tom nepresvedčí ....tu sa proste takto naháňajú lóve.....za predražené rámy....
Andy Kralik
18.09.15,13:02
suhlasim s tebou. Ale nik ti to neurobi so zarukou.
Ako pravda je ze po roku a pol pouzivanai uz ten plast isto bude mat ine vlastnosti a pri zahrievani prasknut moze..
v kazdom pripade, ak poznas optiku, ktora vymeni sklo so zarukou, daj vediet - rad v buducnosti usetrim...
lujza.j
18.09.15,13:29
ja ešte podla dochtorky nepotrebujem vačšie dio....:)opýtam sa mami...sa mi zdá,že ona vymieňala sklá,ale ja som Ba...
korela
18.09.15,13:29
Najskôr to bolo tak, ak tam nebola výrobná chyba, že na prvom osadení skla sa učili, druhé už zvládli.
buchač
18.09.15,16:11
Andy, keďže vravíš ..."každé sklo"...budem Ti oponovať.

Máš rôzne druhy skiel.
Niektoré sú klasické a niektoré zasa špeciálne.
Tie druhé nedáš do každého rámu...proste NEDÁŠ.

Takže presnejšie by sa dalo povedať...Nie každé sklo dáš do každého rámu.

Vezmi také "popolníky"...dali by sa položiť do nejakého tenkého rámu ? Nemyslím si.
stormcatcher
18.09.15,17:33
Na 100% daju. Ze to bude vyzerat idiotsky je druha vec.
buchač
18.09.15,17:36
Dilino...:D :D :D :D :D
stormcatcher
18.09.15,18:02
Ja som take u jedneho videl. Sklo precnievalo na obe strany skoro o milimeter.
arizona
18.09.15,18:02
Ja mam v starsich ramoch uz asi 5.skla. Menili mi ich vo viacerych optikach, nikto nikdy nenamietal.
branislavp
19.09.15,02:06
Ale optička sa hneď vyjadrila, že neručí za rám, tam je povedané všetko, takže aj pri súdnom vyjednávaní je optička krytá, upozornila zákazníka. A to by potom bol poriadne predražený rám na okuliare. Môj názor.