AndreaK.
17.09.15,18:19
Nerozumiem, ako mám urobiť daňové priznanie FO typu B - príjmy sú z podnikania na SR aj ČR. Mám vypísané DP čo sa týka SR. Mám k dispozícii DP z ČR, ktoré bolo podané a daň tam bola nulová. Ako prerátať príjmy a výdavky v ČR? V ZDP je:
§ 31
Prepočítací kurz

(1) Ak daňovník je účtovnou jednotkou, na prepočet cudzej meny na eurá sa použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska (ďalej len „kurz“), platný ku dňu, ku ktorému je uplatnený daňovníkom v účtovníctve,1) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za eurá sa uplatní postup podľa osobitného predpisu.121)

Ja tomu proste nerozumiem, potrebovala by som to vysvetliť polopate, aký mám teda použiť kurz? K akému dňu? Daň je nulová, tú prerátať teda nemusím.
A tie príjmy a výdavky z ČR prirátam do riadkov, kde už mám vyplnené SR príjmy a výdavky? Len potom nebude sedieť daň či áno? Lebo v ČR boli nejaké odpoč.položky, keďže daň vyšla nulová... Prosím, poraďte niekto. Vďaka.
ivka70
17.09.15,16:25
najdes si rocny priemerny kurz NBS
http://www.finance.sk/download/191-rocne-priemerne-kurzy-nbs-do-danoveho-priznania-2014/

a v DP uplatnis zapocet alebo vynatie prijmov zo zahranicia
AndreaK.
17.09.15,16:28
neplatí to len pre FO ktoré nie sú podnikatelia?
elisabeth
17.09.15,16:46
pozri si na daňovom portáli - link:
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici#Prikladnavyplneniedanovehopriznania
sú tam aj príklady... v príklade prepočítavajú ročným priemerným kurzom podľa ECB
AndreaK.
17.09.15,17:00
no len to je o občanovi, ja by som potrebovala typ B, SZČO (ono je to vlastne slobodné povolanie, ale to je jedno, v podstate je to to isté ako SZČO)
Katy a R
17.09.15,17:03
a bol učtovnou jednotkou? lebo ak si uplatňoval 40%tné výdavky, prípadne DE - tak platí odstavec 2 § 31 .
AndreaK.
17.09.15,17:08
áno, je to účtovná jednotka, vedie jednoduché účtovníctvo, skutočné príjmy a výdavky
Dav
18.09.15,04:09
Daňové: na Slovensku do príslušných riadkov, príjmy a výdaje, z českého daňového priznania vypísať údaje, prepočítané priemerným ročným kurzom do kolóniek v časti X DPFO B, vyňať daň a hotovo.