martin5504
17.09.15,23:32
Dobry den, mam v plane si tento mesiac vytvorit zivnost, som student 4 rocnika strednej skoly, no mam par obav, kedy zacnem platit vsetky odvody a dane? Rocne zuctovanie poistenie musim tym padom zaplatit uz teraz v Januari ak sa nemylim, takze zadarmo vsetko asi nebude. Dakujem.
Peggynka
18.09.15,05:37
V roku 2014 to bolo takto:https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1662/category/socialne-a-zdravotne-odvody/article/podnikanie-studenta-dane-odvody.xhtml
Tam sa menia hodnoty (nezdaniteľná časť základu dane,minimálny vymeriavací základ atď),takže si musíš do tých tabuliek dosadiť nové hodnoty a vypočítať,ale myslím,že aj v socpoist a zdr. poisťovni ti to povedia.To len tak orientačne pozri :)
http://pavolvarhanik.sk/clanky/odvody-po-zalozeni-zivnosti
martin5504
18.09.15,06:45
Diki to som si vsetko uz ujasnil, no zasekol somsa pri rocnom zuctovani zdravotnej poistovne, netusim kedy ich mam zacat platit kedze budem mat zivnost az teraz, tym padom RZP by malo az o rok v septembri 2016? Pretoze teraz cita, ze za rok 2014 sa teraz v septembri platia RZP.
veronikasad
18.09.15,06:49
V septembri 2015 sa platia nedoplatky z RZZP za rok 2014. Ty si ako študent poistencom štátu, preto až do 31.12.2016 si môžeš určiť vymeriavací základ nula - preddavky platiť nemusíš. Ak začneš podnikať do konca roku 2015, v lete 2016 ti urobí ZP RZZP za rok 2015 (z podkladov daň.priznania za rok 2015) a príp. nedoplatok - v závislosti od výšky zisku, musíš uhradiť.
Rovnaký postup bude aj po skončení roku 2016.
Od 1.1.2017 však už začneš platiť preddavky, vypočítané v RZZP za rok 2015.

Uvedené však platí len v prípade, že aj v roku 2016,2017 budeš študentom denného štúdia
martin5504
18.09.15,06:55
Super dakujem pekne, len este sa ujistim preddavky su odvody vsak? Ja som si myslel, ked som student aj totiz uz tento rok koncim strednu skolu, tak zdravotnu platit zacnem od 1. septembra, takze zdravotne odvody mam pokryte do konca roka? Socialne zacnem platit az od 1.7 2016 vsak? A ohladom daní, ak za tento rok ak to dobre chapem nezarobim viac 1901,67 Eur tak danove priznanie urobim az v roku 2017? Diki moc
veronikasad
18.09.15,06:59
Prečítaj si ešte raz pozorne moju odpoveď s konkrétnymi dátumami - preddavky=poistné na zdr.poistenie.
Pri príjme, ktorý uvádzaš (ide ale o tržby, nie zisk) sa povinným platitelom odvodov do SP od 1.7.2016 nestaneš. Či sa ním staneš od 1.7.2017, závisí od výšky príjmu za rok 2016,

Budeš pokračovať v štúdiu na vysokej škole ?
martin5504
18.09.15,08:28
Aha tak chápem, vysoku to ešte neviem naisto... ale to je este mozno daleko, taktiez este jedna vec mi vrta hlavov, musim nahlasit zdravotnej poistovni, ze som student, no ako to nahlasit, akym tlacivom, som sa nedozvedel, budem asi musiet ist do poistovne sa spytat, ze?
veronikasad
18.09.15,08:45
Pri vybavovaní živ.listu ti registráciu v zdr.poisťovni vybaví ŽU. Ale napriek tomu tam treba isť osobne s potvrdením o návšteve školy, aby si si mohol určiť vymeriavací základ nula.

Ak v dennom štúdiu na VŠ pokračovať nebudeš, predchádzajúce odpovede ohladom zdr.poistenia neplatia. Budeš si musieť platiť preddavky mesačne z minimálneho vymer.základu ako ostatní SZČO.
martin5504
18.09.15,12:16
Chapem, no ohladom RZZP, ak nezarobim za rok 2015 (teda asi nebudem mat zisk 1901,67 Eur) nemusim podavat danove priznanie teda ani platit dan, tym padom sa nema z coho RZZP vypocitat a nedoplatok platit nebudem, ci sa mylim?
kn-alka
18.09.15,12:20
Mýliš sa, v ZP je POVINNOSŤ platiť aspoň minimálne poistenie - nezávisle od príjmu.

Pozor!!! každá inštitúcia má iné pravidlá a iné hranice príjmu.

PS: suma 1901,67 sa týka podávania daňového priznania a nejedná sa o zisk, ale o celkový príjem.
martin5504
18.09.15,12:23
Ano avsak ja som student takze to za man platit stat, ja sa ale pytam na rocne zuctovanie, ked tosa pocita z danoveho priznania tak tym padom sa to nema z coho spocitat ak by som nedosiahol taky prijem. Co tento rok asi urcite nebudem mat. Pardon, ze davam take stupidne otazky.
veronikasad
18.09.15,14:48
Martin, suma ktorú uvádzaš sa netýka zisku, ale príjmu=tržby. Ak si v priebehu roka pracoval na dohodu o br.práci študenta, tak do tejto sumy sa započítava aj príjem z dohody a DP podať musíš.
Ako poistenec štátu neplatíš preddavky z podnikania, ale ak ti vznikne povinnosť podať DP a vykážeš zisk z podnikania, v každom prípade ti vyjde v RZZP nedoplatok. Nie je stanovená žiadna suma poistencov štátu, do ktorej zdr,poistenie neplatia.
martin5504
18.09.15,15:19
Jasné, ja uz som totiz cely dopletený z toho, ja totiz ak to mozem napisat, mam v plane podnikovat v sluzbach, teda PC servis, mobil servis a skladanie PC. Tým padom mam trzby len za pracu ktory vykonám, ale 1900 eur trzby za tento rok nemam sancu mat, tym padom nemusis to priznanie vykovat a ani nebudem platit RZZP. Takze takto to chapem vsetko spravne? PS: (Brigady, ani nic podone som v minulych rokoch nemal)