zorran
18.09.15,08:33
Zdravim vsetkych poradakov. Momentalne riesim jednu drobnost a neviem sa rozhodnut aky sposob bude najlepsi. Vlastnime dom zo 70 tych rokov s plochou strechou, jedna sa o dvojplastovu strechu zo vzduchovou mezerou, ktora je odvetravana. Ked sme dom kupovali, bol po rekonstrukcii stresnej hydroizolacie. Kedze sa jedna o starsi dom, elektricka pripojka je cez nastresak a tu som si vsimol jednu vec. Nastresak je cca 2m dlhy a jasne vidno, ze povodne bol kotveny ocelovym lanom v proti smere namahania. Ked vsak povodny majitelia dali robit strechu, toto kotvenie niekto odstranil a kedze je na streche komplet nova hydroizolacna vrstva, vobec ani nevidno kde presne a ako, alebo teda o co, bol ten nastresak ukotveny. Vrtat do tejto novej izolacie sa mi privelmi nechce, lebo predpokladam, ze tam potom bude zatekat. Napadlo ma riesenie take, ze priamo na streche by som odlial nejaku betonovu kocku, do ktorej by som rovno zalial aj hak na toto ukotvenie a zaistim to takto. Otazka je, ci nebude problem, ked takuto strech trvalo zatazim. Aby to malo efekt, ta kocka bude musiet vazit aspon 100 kg.
Vie niekto ake sa v 70 tych rokoch robili ploche strechy? Ake pripustne zatazenie je na nich mnozne? Jasne na streche som bol niekolko krat a tiez mam 100 kg, ale bavime sa o trvalom zatazeni, ktore bude sustredene na jedno miesto. Popripade nejake ine navrhy ukotvenia? Vopred vsetkym dakujem za ochotu
jslancik
18.09.15,07:23
prvý nápad - do tej kocky zalej nejaké "koľajnice" (napr. jaklové profily) - a váha sa rozloží na plochu, akú si zvolíš - podľa dĺžky profilov.

a čo tak sa spýtať nejakého statika, čo ti to vypočíta. alebo pozrieť projekt a statické výpočty minulej rekonštrukcie.
zorran
18.09.15,07:51
Dik za postreh. Inak samozrejme mal som v umysle tu kocku z vnutra vystuzit zelezom. Zial projekt z poslednej rekonstrukcie som nedostal. Bolo mi len povedane, ze izolacia strechy bola robena, co bolo aj na prvy pohlad po vizualnej stranke aj vidiet, tak som to viac neriesil. Nakoniec asi budem musiet naozaj zavolat toho statika, ked si nebudem isty, ale dik za reakciu
jslancik
18.09.15,08:01
ale vystužiť tak, aby výstuhy prečnievali na okolitú plochu a váha sa tým rozdeľovala na väčšiu plochu. Nie som si istý, či rozumieš.
zorran
18.09.15,08:15
aha jasne, teraz uz rozumiem. No a zda sa mi to ako celkom fajn napad. dokonca zopar jaklov co mi zostalo s plotu v pivnici este mam. Ano je to fajn napad, dik za posteh
marleau
18.09.15,10:02
Konzola z boku steny by nebola lepšie riešenie?
zorran
18.09.15,10:48
Isteze. len pri ri tomto rieseni by muselo ist ocelove lano takmer cez celu stenu, aby to bolo spravne ukotvene p roti smere namahania a navyse by to muselo ist ponad atiku, na ktorej je oplechovanie. Rozmyslal som uz aj nad tym, len tahat ocelove lano po dlzke celej trechy mi nepride ani prakticke, ani prilis atraktivne
marleau
21.09.15,13:38
Pri rovnej streche sa baviť o atraktivite.....no neviem.
chandler
21.09.15,14:06
pocitalo sa vtedy tak 100kg na sneh na m2. takze ak tam das 100kg na jednom mieste malo by to byt v pohode.