Pointa
18.09.15,08:33
Dobrý deň,

Chcem sa opýtať, chceli sme kúpiť byt žiadali sme banky o uver ale bohužiaľ nám uver neschválili, kedže priateľka prestupovala z jednej prace do druhej, priateľka podpísala s realitkou zmluvu o rezervácií na dobu 2 mesiacov, tieto 2 mesiace sme sa snažili vybaviť uver, samozrejme, že sme boli s realitkou v kontakte a vedeli o tom, že sa snažíme vybaviť uver. Nakoniec sa nám to nepodarilo teraz realitka pýta od nás 2000 Eur, že vraj sme porušili zmluvu, že sme byt nekúpili byt ale zároveň realitka porušila zmluvu keď vystavila tento byt na predaj po prvom mesiaci. Čo máme robiť za čo máme platiť vlastne. Realitka za nič zhrabne od nás 2000 Eur a potom od dalšieho kupujúceho zhrabne ďalších 2000 Eur. Je to vôbec možne? Potrebovali by sme nejako poradiť čo treba v takomto prípade robiť.

Ďakujem Vám
ivka70
18.09.15,06:41
Podmienili ste si v zmluve s realitkou kupu bytu a zaplatenie provizie tym, ze dostanente uver?
Predpokladam, ze nie.
Zaviazali ste sa k niecomu, co ste nedodrzali, platit tu pokutu mate v zmluve, cize nezaplatite, je realne vymahatelna.
Realitku nemusi zaujimat, ci ste ziskali alebo neziskali prostriedky na kupu nehbutelnosti. Ze zarobi aj na dalsom kupujucom na to nema vplyv ,ona uz svoj podiel prace vykonalal a musi ho vykonat znovu.

To, ze po mesiaci vystavili byt opat do ponuky nic neznamena, predat ho nepredali, cakali na dodrzanie zmluvy z vasej strany.
Pointa
18.09.15,06:47
ved ano ale zmluve neni nič napisane že ked ho nekupim tak budem platit
ivka70
18.09.15,06:49
Tak si ju lepsie precitaj .... ak to tam nie je, preco to ziadaju?
ADB
18.09.15,06:51
Podpisali ste s realtkou neaku zmluvu kde su uvedene sankcie? Odporucam dobre si takuto zmluvu precitat .... ak uz pravda nie je pozde :(

Dovolim si dat este taku malu radu:
Kupovat v byt s frajekou je zbytocne az nebezpecne. V pripade rozchodu je potom problem majetok delit hehe. Dalej kupit byt znamena priklincovat sa k urcitemu miestu, pretoze opatovny predaj je vzdy spojeny s velkou financnou stratou ...
A v dnesnej dobe je na trhu taky prebytok bytov, ze prenajom je lacny a mozte sa kazdy rok prestahovat vzdy do ineho, novsieho, krajsieho pripadne podla miesta zamestnania a usetrite pritom na urokoch a poplatkoch pre banku za uver ...
buchač
18.09.15,07:21
Môžeš sa ohradiť podľa práva "vis maior".....či ale pochodíš, to je už iná vec.
Veľa záleží od znenia zmluvy.
-----------------------------------------

Občiansky zákonník hovorí, že každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti. Ale zároveň sa v ňom píše, že zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil, preukáže, že škoda bola spôsobená neodvrátiteľnou udalosťou.
-----------------------------------------------
Jednou z objektívnych okolností, pre ktorú nemôže dlžník splniť dlh riadne a včas môže byť vyššia moc (vis maior). Vyššia moc je udalosť, ktorá je pri všetkej starostlivosti nepredvídateľná a pri všetkom úsilí neodvrátiteľná. Ide napríklad o živelné udalosti ako blesky, povodeň alebo o prírodné zákonitosti ako je zosuv pôdy. Ak dlžník preukáže, že nemohol pre vyššiu moc splniť dlh, nie je za omeškanie zodpovedný. Dôkazné bremeno v uvedenom prípade leží na dlžníkovi. Pri preukazovaní vyššej moci musí dlžník preukázať kumulatívne splnenie obidvoch podmienok pre vyššiu moc, a to nepredvídateľnosť a neodvrátiteľnosť.
--------------------------------------------
veronikasad
18.09.15,07:25
ak by sa realiťák nehnal len za svojimi ziskami, tak klienta už pri prvom kontakte upozorní, že pri zmene zamestnania sú banky veľmi opatrné. Na druhej strane klientka sa mala na možnosť schválenia úveru informovať skôr ako podpísala zmluvu s RK.
buchač
18.09.15,07:41
Veronka, mne nemusíš.

Ja som v opačnej situácii...už som nie raz spomenul.
Realitka nedodržala podmienky zmluvy...tie tam BOLI UVEDENÉ.

Do dnešného dňa nemám love...a všetky súdy som vyhral a aj exekútora poslal...


Hubu by som najradšej rozflákal dotyčnej osobe...