dudlakovaj
18.09.15,13:07
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať o tom, ako mám zaúčtovať pravidelnú mesačnú finančnú podporu pre projekt, ktorá nám chodí na účet od fyzickej osoby
Consultix
18.09.15,11:59
Na zaklade akej zmluvy, z akeho titulu je tato financa pomoc poskytovana? Je to navratne/nenavratne? Ak je to navratna vypomoc, ake su lehoty, podmienky vratenia?
dudlakovaj
19.09.15,06:39
jedná sa o nenávratnú finančnú pomoc. Zatial to nie je nijako zmluvne podchytené,
Consultix
19.09.15,09:19
Je ten, ktory pomoc poskytuje zaroven spolocikom? Ak je to FO, predpokladam, ze z pravneho hladiska sa jedna o dar.
Consultix
19.09.15,09:25
Nie je to uplne odpoved, ale hadam nebudete mat pocit, ze je to nevhodne:
Som uctovnik a uctujem v sulade s pravnymi prepismi ohladom uctovnictva a dani, t.j. napodstatnejie je, ze uctujem podla dokladov. Ak nemam zmluvu a pravny vztah, na zaklade ktoreho by mi boli prostriedky poskytnute, tak prijatie takychto financnych prostriedkov je bezdovodne obohatenie a je potrebne taketo obohatenie vydat.
Bohuzial nedokazem suhlasit s benevolenciou uctovnikov, ze "ved ono sa to upresni, ved to potom nejako prerobime'. To, co de jure neexistuje, o tom nemozem uctovat. Takze otazka ma byt polozena veducemu ctovnej jednoty, aby si vyjadril, a poskytol vsetky doklady k tomu, aby bolo mozne o pripade uctovat.
Mas teda na vyber: alebo porusis zakon a zauctujes nieco, k comu nemas ziadne podklady, alebo si vyziadas zmluvu, v ktorej bude musiet byt uvedene o com uctujeme. Tvoj otazka sa totiz netyka toho, ako o predmetnom pohybe uctovat, ale zatial ani nevieme, aka je podstata daneho pohybu - z akeho titulu vznikla...
KEJKA
19.09.15,10:47
účtovala by som ako dar 543
dudlakovaj
21.09.15,07:29
Ďakujem pekne, za pomoc. Filozofia mojich konateľov je taká, že "dajte to nejako do účtovníctva".
Consultix
21.09.15,07:50
Tu filozofiu musime zmenit, je to len na nas :)
Consultix
21.09.15,07:51
Ak by to bolo od spolocnika, tak pripadne aj 413.