lubica2403
18.09.15,18:13
Pekný piatkový večer všetkým - ak tu v tomto čase niekto je :-)
Dovážame z Nemecka tovar, ktorý na SK predávame konečnému spotrebiteľovi, ale aj obchodníkom za VO ceny. S nemeckým partnerom sme dohodnutí, že dodáva tovar na SK len našej firme, ak sa na Nemcov obráti iná slovenská firma, odporučia ich na nás. Nemáme s Nemcami podpísanú nijakú zmluvu o výhradnom zastúpení, ide len o ústnu dohodu, ktorú zatiaľ nemecká strana poctivo dodržiava. Chcela by som sa spýtať - sme povinní našim VO odberateľom poskytovať certifikáty o kvalite a všetkých možných skúškach nezávadnosti o výrobkoch nemeckej firmy? Samozrejme, že Nemci všetky certifikáty vlastnia a na kvalite a nezávadnosti si dávajú záležať. Majú však veľmi širokú paletu produktov a ponuku neustále rozširujú, vyrábajú nové a nové výrobky, staré prestávajú vyrábať.... Niektoré certifikáty na určité palety produktov máme, nové - na novú škálu produktov - nám však Nemci neposielajú, museli by sme neustále tieto od nich vyžadovať. Takže - som povinná mať uložené tieto certifikáty aj ja, keďže predávam výrobky aj iným obchodníkom alebo stačí odporučiť obchodníka na nemeckú firmu, kde si v prípade záujmu môže certifikát vyžiadať? Ďakujem všetkým ochotným za reakcie :-)
avalik
18.09.15,17:28
264/1999 Z. z.Zákon o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody - http://www.zakonypreludi.sk/zz/1999-264
lubica2403
18.09.15,18:19
Ďakujem. Len nerozumiem presne, čo vlastne som - distribútor či dovozca... A ešte - písomne žiadnu dohodu s nemeckým výrobcom nemám. Týkajú sa ma napriek tomu tie povinnosti? " Výrobca alebo dovozca určeného výrobku pred uvedením určeného výrobku na trh je povinný vydať písomné vyhlásenie o zhode..." Distribútor tieto povinnosti nemá. Mám tomu rozumieť tak, že stačí, ak všetky certifikáty má výrobca a ak ich niekto chce odo mňa, nie som povinná ich mať založené, môžem - celkom teoreticky- odporučiť záujemcovi, nech sa informuje u výrobcu?
avalik
18.09.15,18:57
c) dovozcom podnikateľ, ktorý uvedie na trh výrobok z iného štátu alebo uvedenie takého výrobku na trh sprostredkuje,
e) distribútorom podnikateľ, ktorý výrobky predáva, sprostredkúva ich predaj alebo ich iným spôsobom poskytuje používateľom, ale svojou činnosťou priamo neovplyvňuje vlastnosti výrobku (ďalej len „distribuuje“); distribútorom je aj dodávateľ,3)

píšeš "S nemeckým partnerom sme dohodnutí, že dodáva tovar na SK len našej firme ... vyrábajú nové a nové výrobky ..." tak si dovozca na SK, či?

(7) Distribútor nesmie distribuovať určený výrobok, na ktorý výrobca alebo dovozca nevydal vyhlásenie o zhode (§ 13) alebo na ktorý nemá pri distribúcii vyhlásenie o zhode alebo písomné potvrdenie, že výrobca alebo dovozca vydal vyhlásenie o zhode, alebo ak ho výrobca neoznačil značkou zhody.

Dohodni sa s výrobcom ... nič "nepokazíš" ak si dáš zasielať certifikáty ku všetkým produktom, ktoré dodávaš.
lubica2403
18.09.15,19:01
Ďakujem ti za ochotu a pomoc