sedmospac
18.09.15,19:54
Chcem sa spýtať som živnostník a mám voľnú živnosť podnikám v oblasti zemných prác bagrami v živnostenskom liste mám zadané miesto môj rodinný dom. Mám však pozemok na ktorom parkujem stroje ale čisto len parkujem nič nevykonávam ani nevyrábam ani nič iné. Sused však dal podnet na živnostenský úrad že tu podnikám a nemám tento pozemok určený na podnikanie. Na pozemku mám ešte menší billbord týkajúci sa môjho podnikania. Viete poradiť alebo povedať čo môžem čakať ?

Ďakujem
Consultix
19.09.15,09:53
Nizsie som vyznacil ustanovenia Zivnostenskeho zakona, ktore sa Ta tykaju:

§ 17 Prevádzkareň
(1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:
a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

(7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).

Zhrnute: To, co mas ako odstavnu plochu pre motorove vozdila sa povazuje za priestor suvisiaci s prevadzkovanim zivnosti. Takyto priestor musi byt oznaceny rovnako ako prevadzka (staci tabulka na viditelnom mieste s Tvojimi udajmi). Nakolko ale na danom mieste neuskladnujes suroviny alebo tovar, resp. nie su to vystavne priesotry ani vzorkova predajna, nevztahuje sa na Teba oznamovacia povinnost.

Hlavne si oznac suvisiaci priestor v zmysle zakona skor, ako pride kontrola a podla mna nebudu mat Ti moc co vytknut. Ale mozno niekto iny Ti este poradi lepsie zo skusenosti...

Ohladom podmienok oznacovania prevadzkarne poukazuje Zivnostensky zakon v aktualnom zneni na uz neplatny Zakon o ochrane spotrebitela (§ 14 zákona č. 634/1992 Zb. (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/634/20000101.html#paragraf-14)), ktory mal nasledovne znenie:


§ 14
(1) Predávajúci je povinný prevádzkareň zvonku viditeľne označiť údajmi podľa osobitného predpisu,11a) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/634/20000101.html#poznamky.poznamka-11a) prípadne aj symbolom alebo uvedením hlavnej skupiny predávaných výrobkov alebo poskytovaných služieb.
(2) Na vhodnom a trvale viditeľnom mieste prevádzkarne musí byť uvedené

a) obchodné meno a sídlo,11b) (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/634/20000101.html#poznamky.poznamka-11b)

b) meno a priezvisko osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne,
c) prevádzková doba určená pre spotrebiteľa,
d) kategória, skupina a trieda pohostinských prevádzkarní a ubytovacích zariadení.
sedmospac
19.09.15,14:10
Môžem sa ešte spýtať, že keď tu je parkovanie mechanizmov treba dať pozemok do podnikania resp platiť ako za podnikateľský priestor? A ešte ohľadom toho bilboardu na pozemku treba mať naňho nejaké povilenie? Resp platiť zaňho mestu?
Consultix
19.09.15,14:17
Nie je dovod davat predmetny pozemok do podnikania. Ak si fyzicka osoba, tak ci tak by to bolo v Tvojom vlastnictve, aj ked by to bolo zaradene do obchodneho majetku.
Ohladom billboardu by som sa informoval na mestskom/obecnom urade, ci je treba podla miestneho VZN platit nejaky miestny poplatok za reklamne zariadenie. Ale aj keby bolo treba, nebude to predmetom kontroly zo zivnostenskeho odboru.
bodliak
19.09.15,18:31
Dostali podnet, prídu preveriť. Musia.
Privítaj ich, asi sa niečo opýtajú, stroje sú tvoje, pozemok tiež.
Volil by som prístup Flegmatická pasivita. Nič neskrývam, nič nerobím, stroje odparkované, pozemok uprataný, nič netečie, nič nesmrdí, keby niečo, je to tam od včera, lebo ... nejaká báchorka. A zajtra idú stroje preč.

Ak budeš tušiť nejakú záludnosť, povedz, že otázke nerozumieš, že nech ti to dajú písomne, že sa poradíš...
Peggynka
20.09.15,09:54
Čo sa týka billboardu,rieši to §71 a 72 Stavebného zákona a §15 Vyhlášky http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-ktorou-sa-vykonavaju-niektore-ustanovenia-stavebneho-zakona/,ďalej §20 Cestného zákona: (1) Na vozovke a krajniciach diaľníc, ciest a miestnych komunikácií nesmú sa, s výnimkou dopravných značiek a dopravných zariadení, umiestňovať predmety tvoriace pevnú prekážku. Jestvujúce pevné prekážky musia sa v lehotách určených vykonávacím predpisom odstrániť. V odôvodnených prípadoch povoľuje výnimky z tohto zákazu cestný správny orgán, ktorý môže tiež určiť odchylné lehoty na odstránenie stĺpov nadzemných vedení.