silvia.horska
01.06.06,21:28
Dobry den chcela by som poprosit o pomoc pri mojom probleme nakolko vzdy na kazdom urade kde sa pytam dostavam inu odpoved a potrebujem sa na danu situaciu pripravit. Moj problem je nasledovny:
23.8.2003-6.3.2004 som bola na materskej dovolenke,po ktorej som sa vratila spat do zamestnania v ktorom som pred materskou dovolenkou pracovala nepretržite cca 9 rokov.Moj pracovny pomer skoncil 31.5.2004 z organizacnych dovodov a bolo mi vyplatene 3-mesačne odstupne. Po ukonceni prac. pomeru som chcela z uradu prace poberat podporu v nezamestnanosti ale urad prace a soc. poistovna sa vyjadrili,že na dany príspevok nemam nárok nakolko mi prinalezi ina davka -rodicovsky prispevok a podporu mozem cerpat po ukonceni cerpania rodic. prispevku/ked bude mat dieta 3 roky/. Rodicovsky prispevok poberam od 1.6.2004 a konci mi 2.10.2006. Na soc. poistovni som sa informovala o mojom nároku na podporu v nezamestnanosti nakolko mam zaujem aj o rekvalif. kurz. Tu som dostala zamietavu odpoved vraj na podporu nemam nárok nakolko som nebola za posledne 4 roky 3 roky zamestnana. Tak teraz neviem ako si z danym problemom poradit. Vraj som narok na podporu stratila tym ze som prerusila poistenie rodicovkym prispevkom prosim poradte mi lebo mi príde uplne nelogicke preco by mi nemala byt vyplacana dana davka- citim sa ako matka diskriminovana - nemala som na podporu narok po materskej ani teraz? tak naco som tie roky platila poistenie v nezamestnanosti ? PROSIM PORADTE MI !!!!
ajobs
01.06.06,19:52
Dobry den chcela by som poprosit o pomoc pri mojom probleme nakolko vzdy na kazdom urade kde sa pytam dostavam inu odpoved a potrebujem sa na danu situaciu pripravit. Moj problem je nasledovny:
23.8.2003-6.3.2004 som bola na materskej dovolenke,po ktorej som sa vratila spat do zamestnania v ktorom som pred materskou dovolenkou pracovala nepretržite cca 9 rokov.Moj pracovny pomer skoncil 31.5.2004 z organizacnych dovodov a bolo mi vyplatene 3-mesačne odstupne. Po ukonceni prac. pomeru som chcela z uradu prace poberat podporu v nezamestnanosti ale urad prace a soc. poistovna sa vyjadrili,že na dany príspevok nemam nárok nakolko mi prinalezi ina davka -rodicovsky prispevok a podporu mozem cerpat po ukonceni cerpania rodic. prispevku/ked bude mat dieta 3 roky/. Rodicovsky prispevok poberam od 1.6.2004 a konci mi 2.10.2006. Na soc. poistovni som sa informovala o mojom nároku na podporu v nezamestnanosti nakolko mam zaujem aj o rekvalif. kurz. Tu som dostala zamietavu odpoved vraj na podporu nemam nárok nakolko som nebola za posledne 4 roky 3 roky zamestnana. Tak teraz neviem ako si z danym problemom poradit. Vraj som narok na podporu stratila tym ze som prerusila poistenie rodicovkym prispevkom prosim poradte mi lebo mi príde uplne nelogicke preco by mi nemala byt vyplacana dana davka- citim sa ako matka diskriminovana - nemala som na podporu narok po materskej ani teraz? tak naco som tie roky platila poistenie v nezamestnanosti ? PROSIM PORADTE MI !!!!

Už som sa zľakol, že niekto chce vybaviť podporu v nezamestnanosti pre Jozefa Mihála:eek: :eek: :) :D :D .
Ale teraz vážne, odpoviem, aj keď nie som Dr.Mihál, on mi to snáď nebude mať za zlé. Skutočne ste premeškali obdobie na poberanie podpory v nezamestnanosti - v roku 2004 by ste určite boli mali nárok na túto podporu, pokiaľ by ste sa boli vzdali poberania rodičovského príspevku (to vám ale asi nikto nepovedal). Rovnako by ste mali nárok na poberanie podpory, pokiaľ by ste si boli počas čerpania rodičovskej dovolenky platili dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti - to vám opäť asi nikto nepovedal, ale neznalosť zákona neospravedlňuje. Skutočne, z tejto situácie nevidím regulárne východisko - aspoň pokiaľ ide o poberanie podpory v nezamestnanosti.
silvia.horska
02.06.06,05:24
Ja uz potom fakt neviem lebo v case po mat.dovolenko som podporu poberat chcela dokonca som dany problenm konzultovala aj s pracovnickou ministerstva prace a osobne som zasla na centralu soc. poistovne kde na mna pracovnicka nakricala ze som neodbytna a mam sa doma starat o dieta a na podporu nemam narok a ak tolko chcem vraj ma zoberu do evidencie uchadzacov o zamestnanie ale vtedy mi nebudu vyplácat nic. Ja som sa rodicovskeho chcela vzdat v prospech podpory ale ona argumentovala ze ked mam narok na rodicovsky musim poberat ten a nie podporu. To iste mi povedali aj na ministerstve Silvia
ajobs
02.06.06,10:25
Ja uz potom fakt neviem lebo v case po mat.dovolenko som podporu poberat chcela dokonca som dany problenm konzultovala aj s pracovnickou ministerstva prace a osobne som zasla na centralu soc. poistovne kde na mna pracovnicka nakricala ze som neodbytna a mam sa doma starat o dieta a na podporu nemam narok a ak tolko chcem vraj ma zoberu do evidencie uchadzacov o zamestnanie ale vtedy mi nebudu vyplácat nic. Ja som sa rodicovskeho chcela vzdat v prospech podpory ale ona argumentovala ze ked mam narok na rodicovsky musim poberat ten a nie podporu. To iste mi povedali aj na ministerstve Silvia

Silvia, mala si to podať písomne, museli by sa tým zaoberať, žiaľ, ústna komunikácia nestačí, pretože nie je dôkaz o jej uskutočnení. Dám ti dobrú radu do budúcna - s úradmi je vážna iba písomná komunikácia, pre Sociálnu poisťovňu to platí dvojnásobne.
Viem o prípadoch, kedy sa matka vzdala rodičovského príspevku - poberať ho je nárok, nie povinnosť - a išla sa prihlásiť do evidencie na ÚP. Je to prevažne vtedy, keď výška podpory je diametrálne vyššia:eek: , ako je rodičovský príspevok.
lokok
02.06.06,10:45
ja mam podobny problem. Som na rodičovskom príspevku a chcela by som zacať podnikať. Teda chcela by som aj tu dotaciu u úradu prace. Musim sa zaregistrovať na urad prace. Bolo mi povedane, že rodičovský príspevok mi pôjde ďalej, neovplyvni to, ci som alebo nie na urade prace. A na tu podporu v nezamestnanosti to ako vyjde. Bola som na materskej, potom na rodičovskom stále ako zamestnaná pod istou firmou. Potom som nastupila pracovať do inej firmy, kde som po 3 mes. ukoncila pracovny pomer. A od oktobra 2005 som znova na rodičovskom do 3 rokov dieťaťa. Teda ako to je s tou podporou?
ajobs
02.06.06,11:25
ja mam podobny problem. Som na rodičovskom príspevku a chcela by som zacať podnikať. Teda chcela by som aj tu dotaciu u úradu prace. Musim sa zaregistrovať na urad prace. Bolo mi povedane, že rodičovský príspevok mi pôjde ďalej, neovplyvni to, ci som alebo nie na urade prace. A na tu podporu v nezamestnanosti to ako vyjde. Bola som na materskej, potom na rodičovskom stále ako zamestnaná pod istou firmou. Potom som nastupila pracovať do inej firmy, kde som po 3 mes. ukoncila pracovny pomer. A od oktobra 2005 som znova na rodičovskom do 3 rokov dieťaťa. Teda ako to je s tou podporou?

Byť evidovaný na ÚP a dostávať podporu v nezamestnanosti sú 2 odlišné veci. Na ÚP môžeš byť evidovaná, a pritom na podporu nemusíš mať nárok - platí univerzálne pravidlo, že podporu môžeš získať, ak si v posledných 4 rokoch bola poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky - potom máš nárok na podporu v trvaní 6 mesiacov. Od 1.8.2006 bude platiť, že ak si mala nejaké zamestnanie na dobu určitú (nie na dobu neurčitú !!!) - to je podmienka, máš nárok na podporu v nezam. 4 mesiace, ak si bola poistená v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 2 roky.
Obdobie poberania rodičovského prípevku nie je od 1.7.2005 obdobím poistenia v nezamestnanosti. Pre presnejšiu odpoveď by si musela uviesť detaily dôb tvojho zamestnania.
Melnick
02.06.06,12:19
Nechce autor zmeniť znenie témy vsunutím slova :otázka pre.......
zakaždým čo si to prečítam ,som:eek: :eek: :eek:
ajobs
02.06.06,15:33
Nechce autor zmeniť znenie témy vsunutím slova :otázka pre.......
zakaždým čo si to prečítam ,som:eek: :eek: :eek:

mimotemy silvia.horska je asi nová Poraďáčka, neviem, či to vie realizovať - ale nápad je to dobrý a na mieste.
Soňurka
02.06.06,16:35
Znamená to teda, že keby sa Silvia.Horská teraz zamestnala napr. na 1 mesiac na dobu určitú, vznikol by jej nárok na podporu? (na 4 mesiace)
Jozef Mihál
02.06.06,21:02
Už som sa zľakol, že niekto chce vybaviť podporu v nezamestnanosti pre Jozefa Mihála:eek: :eek: :) :D :D

Naozaj ďakujem ale neprosím.
endrju
03.06.06,01:19
Nechce autor zmeniť znenie témy vsunutím slova :otázka pre.......
zakaždým čo si to prečítam ,som:eek: :eek: :eek:

mimotemy silvia.horska je asi nová Poraďáčka, neviem, či to vie realizovať - ale nápad je to dobrý a na mieste.

Tiež budem mimotemy.
Zmenu nadpisu témy, ktorá sa prejaví v zozname tém, nemá možnosť zrealizovať ani "ostrieľaný" Poraďák. Každý môže zmeniť iba svoj príspevok. Na zmenu nadpisu témy sú potrebné osobitné práva.
V tejto porade pôsobia moderátori, ktorí takéto osobitné práva majú. Ak použijete tlačidlo "Nahlás" a napíšete, čo by ste si priali, niekedy sa vám vaše prianie aj splní. :)
V prípade pôvodného nadpisu tejto témy som tiež vyvalil takéto očiská :eek: či dobre čítam.
Už končím mimotemy a idem opraviť nadpis témy.
bepo
03.06.06,05:47
Ak použijete tlačidlo "Nahlás" a napíšete, čo by ste si priali, niekedy sa vám vaše prianie aj splní. :)
Kedy prebieha ďalšie losovanie štastlivcov ktorým sa priania plnia? :D
silvia.horska
03.06.06,10:36
Ospravedlnujem sa za tu formulaciu, nakolko som tu nova este sa viac - menej len orientujem .Kamaratka mi poradila aby som tu otazku adresovala na pana Mihala ale ja prosim vsetkych poradakov kto by mi vedel poradit aby sa k mojmu problemu vyjadril. Mozno to ani nebudem potrebovat lebo pracu si intenzivne hladam ale chcem sa pripravit aj na moznost ze by sa mi to nepodarilo . este raz sa ospravedlnujem za tu formulaciu dakujem pekne za kazdy prispevok Silvia
Melnick
03.06.06,10:58
[ . Tu som dostala zamietavu odpoved vraj na podporu nemam nárok nakolko som nebola za posledne 4 roky 3 roky zamestnana.

Nie 3 roky zamestnaná,ale je potrebné počas posledných 4 rokov pred zaradením do evidencie nezam. občanov, byť poistený v nezamestnanosti najmenej 3 roky. A v tejto chvíli môžem iba:mee: súhlasiť s odpoveďou ,ktorú Ti dal ajobs hneď na začiatku.
lokok
05.06.06,08:13
Byť evidovaný na ÚP a dostávať podporu v nezamestnanosti sú 2 odlišné veci. Na ÚP môžeš byť evidovaná, a pritom na podporu nemusíš mať nárok - platí univerzálne pravidlo, že podporu môžeš získať, ak si v posledných 4 rokoch bola poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky - potom máš nárok na podporu v trvaní 6 mesiacov. Od 1.8.2006 bude platiť, že ak si mala nejaké zamestnanie na dobu určitú (nie na dobu neurčitú !!!) - to je podmienka, máš nárok na podporu v nezam. 4 mesiace, ak si bola poistená v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 2 roky.
Obdobie poberania rodičovského prípevku nie je od 1.7.2005 obdobím poistenia v nezamestnanosti. Pre presnejšiu odpoveď by si musela uviesť detaily dôb tvojho zamestnania.

Tak postupne:

Zamestnaná som bola od roku 2002.
materská bola od 14.2-27.8.2004. Predtým som bola PN na rizikovom.
Dňa 3.5.2005 som ukončila pracovný pomer - teda bola som na rodičovskom.
4.5.2005 - 15.8.2005 som pracovala v inej firme.
Potom znova na rodičovky prispevok. Rodičovský by som mala poberat do apríla 2007.
Dufam, ze je to zruzumitelne napísané.
lokok
05.06.06,20:50
Najde sa niekto, kto sa na to pozrie a "prepocita".
ajobs
06.06.06,17:49
Tak postupne:

Zamestnaná som bola od roku 2002.
materská bola od 14.2-27.8.2004. Predtým som bola PN na rizikovom.
Dňa 3.5.2005 som ukončila pracovný pomer - teda bola som na rodičovskom.
4.5.2005 - 15.8.2005 som pracovala v inej firme.
Potom znova na rodičovky prispevok. Rodičovský by som mala poberat do apríla 2007.
Dufam, ze je to zruzumitelne napísané.

Nie je to zrozumiteľne napísané, ani neviem, či chceš poberať podporu, a odkedy ????:eek:
Napíš chronologicky dátumy, odkedy-dokedy si pracovala, a to v posledných 4 rokoch pred dátumom, kedy chceš o podporu požiadať, napr. o podporu chceš požiadať od 1.7.2006, musíš zdokumentovať obdobie od 1.7.2002 do 1.7.2006. Boli to pracovné pomery na dobu určitú, alebo neurčitú ? Odkedy v roku 2005 poberáš RP ?
lokok
06.06.06,20:07
:) Takže druhý pokus:
Chcem sa prihlásiť na úrad práce od 1.7.2006 a aj by som chcela poberať podporu-podľa možnosti. (chcem začať podnikať a chcem dotáciu, a zvažujem rôzne možnosti.)

Dňa 17.6.2002 uzavretá pracovná zmluva na dobu neurčitú. Trvala do 3.5.2005 - ukončenie pracovného pomeru dohodou.
Medzi tým som bola na materskej dovolenke od 14.2.2004 - 27.8.2004. Pred materskou som bola PN na rizikovom od augusta 2003.
od 28.8.2004 - 3.5.2005 rodičovský príspevok. Aj ďalej počas pracovného pomeru som poberala rodičovský príspevok
4.5.2005 - 15.8.2005 - ďalší pracovný pomer, ktorý bol ukončený dohodou. ( Táto pracovná zmluva bola uzavreta na dobu určitu do 30. 6.2006, ale skončilo sa to dohodou a skor.)
od 16.8.2005 bez pracovného pomeru a znova rodičovský príspevok a trvá do apríla 2007.

Pre overenie aj touto cestou. Či rodičovský príspevok je ovplyvnený podporou v nezamestnanosti alebo evidenciou na úrade práce. Lebo niekde tu na porade som čitala, že ked si na úrade prace, tak neberies rodič.prispevok.

D A K U J EM za odpovede. :)
ajobs
07.06.06,13:24
:) Takže druhý pokus:
Chcem sa prihlásiť na úrad práce od 1.7.2006 a aj by som chcela poberať podporu-podľa možnosti. (chcem začať podnikať a chcem dotáciu, a zvažujem rôzne možnosti.)

Dňa 17.6.2002 uzavretá pracovná zmluva na dobu neurčitú. Trvala do 3.5.2005 - ukončenie pracovného pomeru dohodou.
Medzi tým som bola na materskej dovolenke od 14.2.2004 - 27.8.2004. Pred materskou som bola PN na rizikovom od augusta 2003.
od 28.8.2004 - 3.5.2005 rodičovský príspevok. Aj ďalej počas pracovného pomeru som poberala rodičovský príspevok
4.5.2005 - 15.8.2005 - ďalší pracovný pomer, ktorý bol ukončený dohodou. ( Táto pracovná zmluva bola uzavreta na dobu určitu do 30. 6.2006, ale skončilo sa to dohodou a skor.)
od 16.8.2005 bez pracovného pomeru a znova rodičovský príspevok a trvá do apríla 2007.

Pre overenie aj touto cestou. Či rodičovský príspevok je ovplyvnený podporou v nezamestnanosti alebo evidenciou na úrade práce. Lebo niekde tu na porade som čitala, že ked si na úrade prace, tak neberies rodič.prispevok.

D A K U J EM za odpovede. :)

Takže pokiaľ dobre počítam, v období 1.7.2002 - 1.7.2006 si bola poistená v nezamestnanosti celkovo 1095 dní, pretože obdobie po 30.6.2005 - čerpnaie rodičovskej dovolenky - sa nehodnotí ako obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca ( viď § 26, ods.1, písm. e ) zákona o soc. poistení ). Takže mala by si mať nárok na podporu v nezamestnanosti, ktorá sa vypočíta ako 50% zo zárobkov 3 posledných rokov, teda 1.7.2003 - 1.7.2006. Ak si nemala VZ ( materská a rodičovská dovolenka ), potom bude výška podpory 3.450 Sk (50% z MM).
Samozrejme, ak chceš poberať podporu v nezamestnanosti, musíš sa vzdať poberania rodičovského príspevku - súbeh týchto 2 dávok nie je možný.
lokok
07.06.06,19:18
Ďakujem za odpovede a pridavam bodik.:)
kukučka
07.06.06,19:59
Pletú sa nám tu dve veci:
1. nárok na podporu v nezamestnanosti - neviem odpovedať.
Tí ktorí nespĺňajú podmienky na podporu v nezamestnanosti, môžu, ale nemusia dostávať sociálnu dávku, závisí to od viacerých kritérií.
2. Nárok na príspevok na začatie podnikania.
Tam je podmienka byť v evidencii nezamestnaných najmenej 4 mesiace.
Žiadateľ nemusí poberať ani podporu, ani sociálnu dávku.
Ak sa mýlim, opravte ma.