werty158
19.09.15,09:51
Dobrý deň, uvažujem o podnikaní na živnosť.
O1: Nakoľko som však mladý človek a živím sa sám, na začiatok by som pravdepodobne volil popri živnosti prácu aspoň na pár hodín do týždňa, prípadne dohodu aby som mal aspoň 200-300€ na základné veci a neostal "nasucho". Viete mi poradiť druh práce ktorý by bol najideálnejší?

O2: Prípadne je možne pri takomto skrátenom pomere alebo práci na dohodu dosiahnuť aj nejaké zníženie odvodov na moju živnosť? Nakoľko som počul že pri tpp a živnosti zároveň, sa odvody za živnosť neplatia, nakoľko ich platí za nás zamestnávateľ na tpp.
KEJKA
19.09.15,07:57
pri otvorení živnosti, neplatíš odvody do Sp do 30.6. nasl. roku, následne podľľa podaného DPFO B, v prípade súbehu zamestnania a živnosti, platíš prípadné odvody v polovičnej výške.
pri otvorení živnosti sa musíš ako SZČO prihlásiť do ZP, pokiaľ však v tom čase budeš mať zamestnanie, tak môžeš zvoliť nulové preddavky do ZP. Tieto odvody ti vyúčtuje ZP na základe RZZP v nasledujúcom roku.

Nakoľko sa odvody platia z TPP a aj z dohôd, tak na druhu PP z tohto hľadiska veľmi nezáleží. Ideálne by bol TPP na skrátený pracovný úväzok 5 dní v týždni, aby si mal ZP na každý deň z tohto TPP.
Miesto TPP by to mohla byť dohoda o pracovnej činnosti, ktorá tiež predpokladá odpracovať 10 hod týždenne, čiže 2 hodiny denne.
Tweety
19.09.15,07:59
31.6.?