mirkamn
21.09.15,07:47
Dobrý deň, prosím o radu ako správne postupovať: zamestnankyňa pracuje na dohodu o pracovnej činnosti (32 hodín mesačne), dnes priniesla rozhodnutie zo Soc.poisťovne o priznaní invalidného dôchodku - 55% k 10.máju 2015. Prosím čo všetko je potrebné opraviť ohľadom mzdy, odvodov, daní. Ďakujem.
hanelle
22.09.15,04:25
ja som riešila takýto prípad teraz pri PP. Zavolala som si do poisťovne, ako chcú opravu... V našom prípade bol zamestnanec v VšZP - pani z pobočky mi povedala, že im stačia aditívne mesačné výkazy za toho konkrétneho zamestnanca (t.j. ty by si posielala aditívny MV za máj, ďalší za jún, júl, august, Každý sa posiela samostatne - v prvom riadku na výkaze uvedieš všetky jeho výmery, odvody s mínusom a v druhom riadku všetky jeho výmery a odvody správne s plusom) Preplatok ktorý nám vznikol si mám uplatniť v budúcom mesiaci - že im o toľko odvediem menej. No a zamestnancovi jeho časť preplatku z odvodov treba dať do mzdy.
katkavar
22.09.15,08:21
A čo keď sa o invalidite dozviem až o pár mesiacov? Kedysi mi vo VsZP povedali, že nevadí, nemusíte opravovať, v ročnom zúčtovaní sa to vyrovná a zamestnanec si môže požiadať o vykonanie roč.zúčtovania... A teraz mi prišlo zúčtovanie nulové a k tomu prehľad chýb, kde pýtajú aditívne výkazy až za r.2013, kde nebola uplatnená znížená sadzba... Tak ako teda??? :-(
hanelle
22.09.15,09:55
veď práve, takmer vždy so o invalidite zamestnávateľ dozvie o niekoľko mesiacov neskôr... Skúsila by som sa obrátiť len na poisťovňu...:-(
katkavar
25.09.15,09:01
Nuž, ako som písala, na ZP mi povedali, že sa to vyrovná v ročnom zúčtovaní, no to mi prišlo nulové s tým, že mám poslať aditívne výkazy na týchto invalidných... :-/
marica888
11.11.15,17:43
Treba opravit mesačny výkaz aj za mesiac marec, kedže mám priznány inv.dochodok od 16. 3. ,alebo len od mesiaca apríl?
Andyke
11.11.15,18:02
§12 zák. 580/2004
(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
- - -
Takže opraviť mes. výkaz aj za marec
marica888
12.11.15,05:45
Dakujem pekne