P3tr45
21.09.15,09:25
Dobrý deň,

som študent externého štúdia VŠ bezprostredne od ukončenia strednej školy. Mám vytvorenú živnosť. Pracovať na plný úväzok popri štúdiu už nezvládam, preto som sa rozhodla pracovať na polovičný úväzok. Mesačne teraz fakturujem firme pre ktorú pracujem 500€. Z tejto sumy potom odvádzam odvody ( a v marci daň).

Je možné zrušiť/prerušiť živnosť a pracovať pre firmu na dohodu o brigádnickej práci študenta cca 20h týždenne?
Oplatí sa mi to (z hľadiska príjmu)?
Ak áno, aké náklady bude mať na mňa zamestnávateľ?

Ďakujem
KEJKA
21.09.15,07:31
živnosť na plný, či polovičný úväzok nie je. Podľa zadania zrejme aj tak robíš závislú činnosť.
Živnosť môžeš zrušiť, tým pádom nemusíš platiť odvody.
Odvody bude platiť zamestnávateľ. ty si môžeš uplatniť nezdaniteľnú sumu a tak znížiť daňové zaťaženie.
Či sa ti to oplatí - to závisí od toho, či zam-eľ bude kalkulovať s odvodmi alebo ti prizná 500 eur brutto ako doteraz a ak nie, tak o koľko ti bude chcieť dať nižšiu odmenu (aby on nestrácal). Na toto sú na nete mzdové kalkulačky, isto si ich vieš vyhľadať aj sám.
ivka70
21.09.15,08:17
Ak si student EXTERNEHO studia VS, na dohodu o brigadnickej praci studenta pracovat nemozes.
Zamestnavatel by s tebou mohol uzavriet len dohodu o pracovnej cinnosti alebo dohodu o vykonani prace. Platil by z noch odvody a nemal by moznost uplatnit ziadne "studentske" ulavy.


http://www.blogovisko.sk/studenti-dohody-a-odvody-od-1-1-2013.html

Kto môže pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov?
V prvom rade pripomeňme, že od 1.1.2013 na dohodu o brigádnickej práci študentov môžu pracovať len:
- žiaci strednej školy,
- študenti denného štúdia vysokej školy.