KatkaPaľkova
21.09.15,12:29
Dobrý deň, mám otázku ohľadne vybavovania úveru a prechodu cez pozemok. Sestra so švagrom vybavujú úver, aby mohli v dražbe odkúpiť zadĺžený rodinný dom. Ja mám za týmto domom pozemok a potrebujem zahrnúť do zmluvy prechod cez ich pozemok. Oni však tvrdia, že keď to tam zapíšu, tak nedostanú úver. Je to pravda? Mám nechať dopísať ten prechod až neskôr? Ďakujem krásne
buchač
21.09.15,10:51
Nie som si celkom istý...ale šak ma niekto prípadne opraví.
Myslím si, že hento sú dve nezávislé skutočnosti.

1. Samotná dražba a kúpa pozemku
2. Vecné bremeno prechodu

Ide o to, že na dome nie je vecné bremeno prechodu cez pozemok a tým pádom dražobná spoločnosť toto nemôže zahrnúť do dražby samotnej.

Právo prechodu cez pozemok sa porieši následne po dražbe dvoma spôsobmi:
1. Po dobrom - dohodneš sa so sestrou a švagrom a dáte vklad do KN
2. Po zlom - dáš podnet na súd a budeš (môžeš) sa domáhať svojho práva...samozrejme, že s patričnou argumetáciou.
Chobot
21.09.15,10:54
Môže to byť pravda. Banky nemajú radi nehnuteľnosti zaťažené nejakou ťarchou. Takže zapísaná ťarcha - právo prechodu by mohla byť dôvodom na to, že banka by neakceptovala ten pozemok ako zábezpeku úveru.

Je zrejmé, že doteraz si tiež nemala zapísané právo prechodu. Ak to ale nezapíšeš teraz, pre teba je to riziko, že to budeš môcť zapísať až potom, čo oni splatia úver. Takže je to pre teba ťažké rozhodnutie - buď si hájiť vlastné záujmy, alebo sa obetovať a pomôcť sestre.
KatkaPaľkova
21.09.15,11:08
No, je to skutočne ťažké, lebo iba som sa na to spýtala a sestra so švagrom už mali z toho veľký problém. Ale nevadí. Opýtam sa ešte na jednu vec. Ani doživotné právo rodičov sa nemôže pri prepise po dražbe zahrnúť, ak chcú vybavovať úver, však? Ešte raz diky za odpovede
Chobot
21.09.15,12:03
Predstav si, že by si bola na mieste banky.

Niekto neplatí úver, tak mu zoberieš založenú nehnuteľnosť a budeš sa ju snažiť predať v dražbe. Ale ak tam bude ťarcha s právom prechodu, tak to odradí potenciálnych záujemcov. Ťarcha doživotného uživania urobí tú nehnuteľnosť praktcky nepredajnou. Veď kto by si kúpil v dražbe dom aj s obyvateľom? Čo má potom banka spraviť s tou nehnuteľnosťou?

Preto banka vyžaduje, aby LV bol bez ťarchy.

Ale nemyslím si, že by bol problém len v banke. Podľa mňa ani sestra so švagrom nechcú, aby tam bola nejaká ťarcha. Budú sa brániť tomu, aby ti tú ťarchu v budúcnosti zapísali. Ak by náhodou chceli ten pozemok či dom predať, tak majú ten istý problém ako banka. Pozemok s ťarchou sa predáva ťažšie (alebo za nižšiu cenu) ako bez ťarchy.

Nemáš inú možnosť zabezpečiť si prístup na svoj pozemok? Trebárs odkúpiť od sestry časť pozemku ako prístupovú cestu?
KatkaPaľkova
21.09.15,12:14
Uvažujem nad viacerými alternatívami. Na jednej strane im nechcem robiť zle, ale na druhej strane sa snažím troška myslieť aj na budúcnosť. Oni síce teraz mávnu rukou, však potom potom, ale keby som si chcela na tom pozemku, ku ktorému je prístup iba cez nich, postaviť dom, tak nie som si istá, či by sa im to páčilo, keby som im dvor zablatila a pod. A tiež sa mi to nepáči s tým právom pre rodičov, lebo keď sestra a švagor odkúpia dom aj s pozemkom, tak rodičia zostanú v podstate bezdomovci odkázaní na ich dobrotu. No je to také zamotané. Ale snáď sa to nejako dorieši.
arizona
21.09.15,14:49
A co keby ten dom odkupil v drazbe niekto cudzi? Si myslis,ze by byvalym majitelom nechavali pravo dozitia v dome,alebo co? A preco sa dom dostal az do drazby? Chyby urobil niekto iny,nie tvoja sestra...
buchač
21.09.15,16:00
Chobot (Dnes 15:03)
Ale nemyslím si, že by bol problém len v banke. Podľa mňa ani sestra so švagrom nechcú, aby tam bola nejaká ťarcha.
==========================
Od začiatku je to jasné jak facka...;)
KatkaPaľkova
21.09.15,16:45
Chápem, beriem na vedomie a ďakujem za pripomienky či rady.
arizona
22.09.15,05:51
Banky nechcu davat hypoteky na nehnutelnosti s tarchou. Ta tarcha sa neda dopisat ani nekor,ak by uz bola sestra vlastnikom. Jedine s povolenim banky,co asi banka tiez neschvali. Tarcha sa moze zapisat,az ked bude uver splateny.
Banka skor pristupi na odpredaj urcitej casti pozemku.
Ak by sestra suhlasila,tak radsej od nej kup nejaky pas,ktory ti bude vystacovat na prechod a prejazd. Nech mate veci na poriadku,predidete aj do buducna moznym problemom
KatkaPaľkova
22.09.15,06:25
Vďaka, arizona.