lackie
21.09.15,14:06
Dobrý deň.
Som SZČO, plátca DPH, účtujem v jednoduchom účtovníctve. V rokoch 1994-6 som podnikala v oblasti textilnej výroby . V tomto období som mala aj príjem z predaja. Odvtedy je výroba trvale zastavená. Z tohto obdobia mi ostali stroje, zásoby náhradných dielov (ND) na stroje, aj materiálu na výrobu tovaru. Tieto zásoby sú už morálne zastarané a tiež časom a skladovaním znehodnotené.
Ako mám postupovať pri likvidácii strojov, ND, materiálu a nedokončenej výroby? Jedná sa o výdavok alebo škodu? Ako tieto výdavky/škodu, prípadne príjmy zaúčtovať? Bude to daňový výdavok? Pri likvidácii strojov (do zberu) treba súhlas od správcu dane?
Ak mi tieto zásoby vznikli v rokoch 1994-6, vzťahuje sa pri ich likvidácii v tomto období Novela zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, platná od 1.1.2015?
Za nedaňový výdavok sa bude považovať aj výdavok vo výške obstarávacej ceny zásob vyradeného tovaru:
• podľa osobitného predpisu,
• likvidáciou z dôvodu uplynutia doby použiteľnosti alebo trvanlivosti, ak daňovník nepreukáže, že pred uplynutím tejto doby vykonal opatrenia na podporu ich predaja do uplynutia tejto doby
• bez stanovenej doby použiteľnosti alebo trvanlivosti, ak daňovník nepreukáže príjem z ich predaja

Ďakujem za radu
Lackie
KEJKA
22.09.15,17:08
podnikala? alebo ešte podnikáš, len v inej oblasti?
Podľa mňa by si tie stroje už mala mať dávno odpísané, existujú len fyzicky s nulovou zostatkovou cenou, či ako?
ND aj materiál si mala vo výdavkoch, takže aj ich hodnota pre účtovníctvo=náklady je nula.
Jedine môžeš mať zisk - príjem z predaja, zo šrotu apod.
Ako ich zlikviduješ, je na tebe.
určite súhlas správcu dane nepotrebuješ.
lackie
23.09.15,14:31
Ahoj, ešte podnikám, len v inej oblasti. Čo sa týka strojov, sú ako vravíš už odpísané, ale fyzicky stále v budove. Takže ak tomu správne rozumiem - po zošrotovaní si len vykážem zisk. A čo s nedokončenou výrobou a zvyšnou bavlno? (jednalo sa o výrobu ponožiek) A keď mi vzniknú pri likvidácii/ alebo dokončení výroby ďalšie náklady (napr. doprava) - ako to zaúčtujem?
KEJKA
23.09.15,19:16
účtuješ reálne príjmy a reálne výdavky.
lackie
25.09.15,17:47
Ďakujem ti, pomohla si mi