specinka
22.09.15,05:19
Ahojte chcela by som sa niečo opýtať. Mám známeho, ktorý nafukal za volantom a automaticky mu zobrali papiere ale ja chcem vedieť čo z jeho auto može na nom niekto jazdiť ked je stále ten moj známy pisaný aj ako majiteľ aj držitel??? a len chcem vedieť či stačí prepísať držitela auta aby ani jedna strana nemala s toho zle.
dmc
22.09.15,04:29
Majitel moze zo svojim majetkom nakladat podla lubovole aj napriek tomu ze mu zadrzali VP. Moze ho predat - darovat - prepisat. Moze ho aj pozicat a aj bez zmeny majitela/drzitela na aute moze jazdit aj cudzia osoba bez prepisu avsak v pripade ak Policia bude vykonavat setrenia - bude oslovovat majitela vozidla (napriklad objektivna zodpovednost)
ivka70
22.09.15,04:36
Majitelom motoroveho vozidla moze byt aj niekto, kto nema vobec vodicske opravnenie, aj napr. malolete dieta.
takze jeho auto moze s jeho suhlasom viest ktokolvek, kto vodicske opravnenie ma.
misoft
22.09.15,07:22
Držiteľ, resp. majiteľ mot. vozidla.... je to zaznačené v dokladoch od vozidla a označuje majetkový vzťah k danému vozidlu. Na tom vozidle teda môže jazdiť každý, kto spĺňa podmienky pre vedenie vozidla a povolil to majiteľ vozidla.
Vodičský preukaz - nie je majetkom toho, kto ho dostal - je to osvedčenie toho, že ten, komu bol VP vydaný (držiteľ) je oprávnený riadiť motorové vozidlo. Akékoľvek podľa obmedzení a podmienok, zaznačených vo VP.
Ak PZ zadrží VP - nemôže riadiť žiadne motorové vozidlo - ale môže MAŤ vozidlo - ako svoj majetok. Toto mu policajti vziať nemôžu (iba v zákonom stanovených prípadov).