norika001
22.09.15,09:25
Dobrý den,prosím vás mám otázku ohladom sťažnosti suseda. ide o to ,že mám starý cca 50 ročný dom,ktorý bol riadne schválený stavebným povolením bez výhrad , a postavený v stave v akom je teraz . to je,že vrch strechy cca 20cm prečnieva na susedov pozemok,vraj sa v tom čase vtedy domy tak stavali. moj terajší sused ktorý tam býva najakých 10 rokov si teraz zmyslel,že mu táto moja časť strechy vadí a žiada odo mna prestavbu . chcela by som vedieť či má na to právo,ked tá stavba bola v tom čase podla všetkých noriem a zákonov v poriadku ,vrátane súhlasu vtedajšieho povodného suseda? dakujem

doplním- konkrétne je to v podstate len rýna ,čo je cez...
Chobot
22.09.15,07:37
Nie, nemá právo ti niečo prikazovať prestavovať. TO by mohol jedine stavebný úrad. Nech sa sťažuje na stavebnom úrade. Buď mu jeho sťažnosť zamietnu, alebo ak bolo niečo porušené, tak prikážu dať do súladu s projektom či legislatívou.

Ale na druhej strane ho chápem, že mu to vadí a bol by rád, keby to nebolo na jeho pozemku. Také niečo odstrániť ale nie je tak ľahké. To sú resty z minuosti.
norika001
22.09.15,08:16
ono je v podstate len rýna /odkvap/
čo je cez. (pre upresnenie..)
Chobot
22.09.15,08:46
Pokiaľ ho tou prečnievajúcou časťou neohrozuješ, alebo voda zo strechy nesteká na jeho pozemok, tak nemá dôvod čo riešiť.

Ak by ste to mali záujem riešiť obaja, tak mu môžeš navrhnúť, že od neho odkúpiš ten pozemok pod prečnievajúcou strechou, ten 20 cm pás. Ale bolo by to asi dosť nákladné (odhadom - geometrický plán cca 200 EUR, kataster 66 EUR, prípadné náklady za vyhotovenie kúpnej zmluvy). A nakoniec mu zaplatíš nejakých 200 EUR za 4 m2 pozemku. Potom možno bude spokojný, že tvoja strecha nie je nad jeho pozemkom, ale nad tvojím. :D
marleau
22.09.15,10:40
Máme podobný problém. To je tak, keď sa kedysi ľudia, hlavne rodina dohodli, nerobili si prieky a dnes, ich deti si kvôli ich vtedajším ústupkom idú životy ničiť.
Otázka je, či presah Vašej strechy nejako obmedzuje užívanie jeho majetku na svojom pozemku alebo je to len taký mamon v mysli.
mareko
22.09.15,11:03
Jednoduchší by bol zrejme prenájom tej časti pod odkvapom.
norika001
22.09.15,11:50
ničím mu neobmedzuje užívanie,ani mu nespôsobuje žiadne škody....jednoducho vyrývač..