Alenaa
22.09.15,13:52
Dobrý deň,
dodávateľ - prenajímateľ na základe zmluvy o nájme nám vystavil faktúru na zábezpeku aj s DPH. Podľa mojich znalostí zábezpeka nepodlieha DPH. Ako zaúčtovať faktúru?
základ: 315A/321A
DPH 343A/321A ?

V prípade použitia zábezpeky by nám mali vystaviť dobropis?
Ešte som sa nestretla s takým prípadom, ďakujem za pomoc.

Alena
Consultix
22.09.15,13:24
Nie je pravny zaklad k vystaveniu faktury a rovnako ani k nauctovaniu DPH.
O zabezpeke sa ma uctovat na zaklade zmluvy a jej uhrade (bankou/hotovostou).
Vratte fakturu prenajimatelovi. Zaroven sa pozri do zmluvy, ci je to tam uvedene ako depozit, alebo ako zaloha, resp. ci je tam urcena vyska a vyjadrenie DPH. Ak ano, treba vyhotovit dodatok k zmluve, nech je to na poriadku.
babi2
22.09.15,14:12
zábezpeka nie je dodaním služby a ani tovaru, čiže nepodlieha DPH, zdaniteľné plnenie nastane v prípade jej použitia, prikladám link aj keď je staršieho dáta, myslím že je to stále aktuálne
http://www.porada.sk/t36594-financna-zabezpeka-a-dph.html
KEJKA
22.09.15,14:45
zábezpeka, kaucia, depozit........... veľmi záleží na zmluve, k čomu sa daná suma viaže. Moji klienti platia zábezpeky s DPH, lebo zo zmluvy vyplýva, že je to nájom, ktorý sa v prípade potreby započíta na nedoplatok.
Ale sú aj depozity bez DPH, ktoré len vyjadrujú záujem klienta na uzavretí nejakej zmluvy (zväčša u realitiek) a teda ide skutočne o finančnú gaaranciu a DPH tam nepatrí.
Kedže píšeš o zmluve o nájme, prikláňala by som sa k tomu prvému prípadu. Aj v tom prípade by mohla byť zábezpeka bez DPH, ak by v zmluve bolo uvedené napr. to, že sa vzťahuje na prípadné škody (škoda nie je plnenie podliehajúce DPH).

DPH si môžeš odpočítať, akurát že ja takéto prípady účtujem na 378, nie na 315.

Ak použijú zábezpeku, tak vám bud vystavia faktúru na plnenie a k tomu by patrilo aj oznámenie o zápočte, alebo by mohlo byť len oznámenie o zápočte na existujúci nedoplatok.
Dobropis by prichádzal do úvahy len vtedy, ak by vám vrátili túto zábezpeku na účet.
Alenaa
22.09.15,14:45
Ďakujem, zábezpeku bežne účtujem, len fakturácia je na jednej faktúre, nájomné, a ďalšia položka zábezpeka (augustový dátum) :-(