mandyla
22.09.15,13:02
Pod podlahou záhradného domčeka máme vykopanú jamu s vystuženými bokmi, rozmery jamy 1,3 x 1,3 x 1,8 m. Vetranie máme jednoduché, otvor o priemere 15 cm, v strope jamy =podlahe domčeka. Odkukali sme to od známych ale sa ukazuje ako nedostatočné. Poraďte prosím, ako by sa to dalo vylepšiť aby vzduch prúdil. V jame býva veľmi vlhko a pod záklopom sa tvorí námraza.
marleau
22.09.15,11:53
Máme niečo podobné, rúra vedie až na strechu, pivnica dobrá, ale ako sme prestali kúriť v letnej kuchyni nad pivnicou, vlhkosti sa nevieme zbaviť. Tá námraza je tam stále v zime.
korela
22.09.15,13:26
Mali sme studňu s vodárničkou, ako sa urobil vodovod, tak z betón. šachty studne urobil mng sklad na zimné uskladnenie zeleniny s tým, že vyviedol von asi 3 m hliníkovú rúru s profilom 20 cm. Tá je umiestnená z estetických dôvodov asi 70 cm od šachty. Fungovalo to dobre, teraz už neskladujeme nič na zimu.
Podlahu tvorí betón, rúra do studne ostala neprekrytá, takže v "miestnosti" je stála vlhkosť a teplota. Regále kovové na mieru, aj nádoby z plechu, plnili sa pieskom, to je samozrejmé. Šachta má trochu väčšie rozmery ako uvedená v zadaní.
Jedna rúra postačuje na vetranie, aspoň nám. Možno aj kvôli tomu, že poklop úplne netesní, ale nezateká do vnútorného priestoru. Teplý vzduch i tak prúdi iba smerom hore.
buchač
22.09.15,13:27
Na fotke nie je veľmi dobre vidieť, z čoho sa skladá je podlaha.
Presnejšie aký je to materiál ?
To fialové bude asi koberec a pod ním je (predpokladám) betón.
Ak je tomu tak, tak chyba a veliká.
Takéto pivnice sa nemajú ničím vykladať, ako podklad má ostať pôvodný, maximálne sa dá hlina, ktorá sa mierne utlačí.
-------------------------------------------------------
Rozmery pivnice kontra uloženia množstva (aké, koľko ?) zeleniny sa mi už teraz javia ako nedostatočné.

Zelenina nedýcha a tým pádom aj hnije.
Samotné úložisko musí mať nejaké poličky a kontajnery na skladovanie plodín a produktov.
------------------------------------------------------
Na vetranie sú potrebné dva otvory, aby vzduch prúdil.
Vetracie potrubia dať na rôzne úrovne. Vzduch sa bude bude pohybovať v dôsledku rozdielnej špecifickej hmotnosti a teploty - studený vzduch z vonku a teplo vnútri pivnica...čomu sa vraví inak aj cirkulácia.
mandyla
22.09.15,16:47
Fotka je zlá. Dno jamy je hlina so štrkom (sme 50 m od Hornádu), pôvodná. Boky- železobetónové (banské) pažiny vložené do oceľovej konštrukcie. Poličky máme, aj kontajnery, teraz sú vonku lebo som jamu práve maľovala vápnom. Na uskladnenie nemáme veľa, hlavne kaleráby, trochu mrkvy, petržlenu, zaujímavé druhy zemiakov(modré) na sadenie, hľuzy georgín, rizómy kany indickej, v malej hobby záhradke pri dome sa toho veľa neurodí. Priestorovo nám to určite postačuje.
buchač
22.09.15,16:49
Dám Ti foto mojej pivničky ??? ;)
marleau
22.09.15,17:36
Mali sme dve podobné, spodok vysypaný pieskom, ale všetko tam hnilo.
buchač
22.09.15,17:38
Nedáva sa piesok...dáva sa hlina.

Piesok-štrk sa dáva predsa do vodomerných šachiet.
korela
22.09.15,17:59
Nám fungovala prvotriedne pre zeleninu, hlavne koreňovú. Bola som sa vonku pozrieť, tá rúra má trochu menší priemer.
Nad tou miestnosťou sme vytvorili záhradný kvetináč pre letničky, vysoký asi 35 cm, betónový, obložený, 2x1,30 m. Poklop je tam zamaskovaný v lete medzi kvetmi. Žeby pomohla zemina ako izolácia ešte?
Jablká sme mali uložené v garáži. Vydržali do januára. Tam si urobil montážnu jamu, takže možno i ona mala na tom zásluhu.
buchač
22.09.15,18:08
Ja mám starú pivnicu, kamennú v brehu...teraz ju renovujem. Na nej bolo cca 15 prívesných vozíkov hliny, takže solídna izolácia. Zima-leto rovnaká teplota.

Teraz sa síce vyberám iným smerom, bude inak vyzerať.
Ale hlina na spodku podlahy teda veru ostane.
mandyla
23.09.15,11:23
Daj, možno pomôže.:)
buchač
23.09.15,11:44
misoft
23.09.15,14:16
Daj odkaz na tvoj album a presnú fotku - attachment
buchač
23.09.15,15:46
Tento stav je už čiastočne minulosťou, hlavne vrch pivnice...

(http://img.janforman.com/CAM00329A31ko.jpg)