Andrej13
22.09.15,17:13
Zdravím,
mám občianske združenie, ktoré sa stalo platcom DPH podla par. 4 z dovodu obratu. Avsak mame aj rozne granty a dotacie a vyuctovanie robime donorom.

Moja otazka je: na vstupe uplatnujem DPH zo vsetkych prijatych dokladov? Ja som to pochopil tak, ze iba z tych, ktore suvisia s dodanim sluzieb alebo tovarov, ktore nie su oslobodene. Tj. uplatnujem DPH na vstupe pri dokladoch, pri ktorych viem, ze suvisia s vystavenymi fakturami resp. s dodaniami.

Ako postupovat ak mam na vstupe fakturu od platcu DPH, ale fakturu nebudem refakturovat, ale napr. vyuctovavat donorovi? Pretoze teraz mi klient povedal, ze donorovi vyuctuje iba sumu bez DPH. Takze by som si DPH mal odpocitat na vstupe? Alebo to proste bude moj naklad navyse? Snad som to napisal jasne. Dakujem za vsetky odpovede.
KEJKA
22.09.15,15:52
pokiaľ máš nárok na refundáciu len vo výške ZD, tak sa predpokladá, že si DPH uplatníš na vstupe.
Andrej13
22.09.15,18:23
zdravim, dakujem za skoru odpoved. len mi to nejde do hlavy, lebo na vstupe si predsa mozem dan odpocitat podla par. 49 ods. 2: Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. - ja ich predsa nepouzivam na dodanie tovarov a sluzieb ako platitel. Tak aka je v tom logika? Ci logika ziadna, proste to tak je a hotovo? Dakujem. Ja totiz vzdy ked nieco neviem, pozriem zakon, potom konzultujem so znamymi, pritom dvaja povedali jedno a treti povedal nieco ine, na nete tiez jedno aj druhe.

Takze sa v podstate budem riadit vzdy danym donorom a tym co sa refunduje? teda ak ZD, tak DPH uplatnim, ak cela suma, tak DPH neuplatnim. A co v pripade ak mam naklad ako napr. telefon s DPH a ten nemam refundovany a nepouzivam ho ani priamo na dodanie tovarov a sluzieb? Mam uplatnovat DPH na vstupe? To iste s najmom. Viem, ze je toho vela, ale prosim o pomoc a radu. :)