Lurika
22.09.15,18:49
V roku 2015 sme obstarali automobil, ktoré sa používa aj na súkromné účely a nevedie sa kniha jázd. Z dôvodu nevedenia knihy do nákladov účtujem len 80%, odpisy krátim tiež, čo však neviem čo mám robiť so súkromnými jazdami. Mám z toho veľký chaos . Vie mi to niekto vysvetliť, poradiť ? Konateľ chce predbežný výsledok a ja neviem čo stým

Vie mi niekto s tým pomôcť ??
Tweety
22.09.15,16:55
Daňovými nákladmi môžu byť len v takom pomere,v akom sa používa na podnikanie Ak je to napr. pomer 50:50, potom môže byť len 50%. Pozri § 19 Zákona o DzP.
KEJKA
22.09.15,17:07
súkromné jazdy môžeš dať k náhrade.
Ak píšeš, že pomer podnikanie:súkromné je 80:20, tak to potom nerieš, však všetko v tomto pomere krátiš.
Tweety
22.09.15,17:14
to by ale museli používať knihu jázd
Lurika
22.09.15,17:14
Vypočítaný pomer je 80:20. Takže 80% krátim PHM z dôvodu nevedenia knihy . Ďalej krátim odpisy, poistenia, údržbu .... a súkromné jazdy mu pripočítam v daňovom priznaní ?
Lurika
22.09.15,17:18
čo mám prosím robiť ?
aniratak
27.10.15,09:07
Dobrý deň, keďže väčšina debát o automobiloch na súkromné účely sa týka starších rokov, chcem sa spýtať na stav platný v 2015. Prosím, poraďte mi.
1. ak má zamestnanec pridelené auto na súkromné účely, má 1% nepeňažný príjem v mesačnej mzde v priebehu max 8 rokov od zaradenia. K tomu odvod DPH z PHM, ktorá bola použitá na súkromné účely v pomere zistenom v predch. období a na konci roka vyúčtovanie skutočne najazdených súkromných km, zaúčtovanie. Zároveň cesta na pracovisko uvedené v prac.zmluve sa neposudzuje ako pracovná cesta.
2. konateľ, ktorý nie je zamestnancom, ale poberá odmenu za výkon funkcie má pridelené auto aj na súkromné účely. Aj jemu sa nejakým spôsobom vyúčtuje 1%? V účtovníctve sa robí krátenie nákladov o pomer používania na súkromné účely. Zároveň aj krátenie uplatnenia DPH z výdavkov na poistné a údržbu toho auta? Cesta na pracovisko na výkon funkcie je tiež pracovná cesta.
3. prípad ak je zároveň zamestnancom v pracovnom pomere a súčasne konateľom s odmenou za výkon funkcie. Musím mu prednostne prideliť auto ako zamestnancovi a pridávať 1% ku mzde? Alebo môže mať auto pridelené len ako konateľ aj na súkromné účely a vtedy môže aj cestu na výkon funkcie (tj do práce) mať ako pracovnú cestu?
Ďakujem
Tweety
27.10.15,09:08
Zadaj si riadne otázku do otázok..
aniratak
27.10.15,09:30
ok, zadám