majlo89
23.09.15,09:01
Ahoj,
Mám malú záhradnú chatku z dreva (20m) a chcem si tam dať nejaké malé peterky alebo niečo podobné. Problém je s dymovodom. Nemôžem sa dopátrať ako vyriešiť prechod dymovodu cez stenu. Komín určite nebudem kupovať originálny nerezový, kôli financiam. Dymovod pôjde z vonka popri stene.Chcem ho obaliť do izolácie a nato dať ešte jednu rúru. Aká je však najlepšia nehorľavá izolácia. A tá vonkajšia rúra má byť z akého materiálu? Pri prechode cez stenu mám dať ešte jednu izoláciu a rúru?
arizona
23.09.15,07:24
To chces bez komina iba tak ruru vyustit von z chalupy?
majlo89
23.09.15,07:54
ruru ktoru by som zaizoloval. Je to malý záhradný domček a nie chalupa..Murovať komín tam ani nemôžem
taiko
23.09.15,07:55
a mas tu chatku poistenu?
majlo89
23.09.15,08:05
Nie.Nieje to v podstate stavba na stavebnom pozemku,nieje tam elktrina a pod.Mám to iba na kvádroch položené. Ani by mi to asi nepoistili,keby si tam dam takýto komín.
taiko
23.09.15,08:34
no a prave o to mi islo/ Takze chces len take nejake kadejake riesenie bz zaruk s rizikom poziaru chatky.
arizona
23.09.15,09:12
Kabaka123
23.09.15,09:57
:):):)
buchač
23.09.15,11:07
:D :D :D
buchač
23.09.15,11:11
Ako tak pozerám ?
Nože daj lokalitu...aby sme boli v obraze, keď bude v Tv GrC šot v Krimi novinách o zhorení záhradnej chatky...;)
majlo89
23.09.15,12:20
to je zrejme tvoja predstava...nehodlám to urobiť aby to lahlo popolom...chcem to bezpečne zaizolovať.Inak takúto reakciu som čakal.Keby mi každý poradil aspon ako ty,už by som to mal aj hotové.
arizona
23.09.15,12:42
Nejde len o to, ze by to mohlo lahnut popolom. Ide aj o odvod spalin,spravny tah,efektivita horenia a pod. Ten komin hadam len nebol vymysleny na srandu...
misoft
23.09.15,14:08
Nuž čo.... ak to nebude "fungovať" bude mať z toho parádnu údiareň....:D:D:D
viktorviktor
23.09.15,16:58
zajdi do osady majú bohaté skúsenosti s drevom a peterkami, alebo pozorne sleduj krimi noviny,
buchač
23.09.15,17:13
Komín určite nebudem kupovať originálny nerezový, kôli financiam. Dymovod pôjde z vonka popri stene.Chcem ho obaliť do izolácie a nato dať ešte jednu rúru. Aká je však najlepšia nehorľavá izolácia. A tá vonkajšia rúra má byť z akého materiálu? Pri prechode cez stenu mám dať ešte jednu izoláciu a rúru?

Dymovody - komínové rúry nemusíš predsa kupovať všetky z nerezu. Ono postačia aj tie obyčajné.
Ale prechodku cez stenu by som zvolil predsa len z nerezu a to takú, kde sa dá navinúť izolačno-tepelná šnúra.
Vonkajšiu stranu samotného komína by som zvolil z pevného materiálu...nemusia byť práve šamotové tehly, stačia aj obyčajné.
Do vnútra by šla samotná rúra dymovodu, ktorá by presahovala (nemusí) pevnú časť komína. Výška komína by mala byť primeraná k chatke kvôli dobrému ťahu komína.
Je dobré počítať aj s tým zanesením komína, teda aj s občasným prečistením. Takže na spodku komína je potrebné dať aj dvierka, odkiaľ sa vyberú tie splodiny a zvyšky.
Trochu zainvestuješ (kalkulácia nie problém), trochu si mákneš (cca 2 dni)...ALE budeš kľudne spávať...nevyhoríš a CO (Oxid uhoľnatý) je teda svyna.;)
pavol54
23.09.15,17:36
Minimálna súbežná vzdialenosť dymovodu od steny je daná jeho originálnym zakrivením kolena. prechodová diera musí byť dostatočne veľká aby od teploty prechodovej rúry nedochádzalo k zuhoľnateniu dreva konštrukcie tepelná a protipožiarna izolácia musí postačovať napríklad predávané pre komínové súpravy PRESPOR a pod.
R_R
25.09.15,09:26
Nešpekuluj, ak teraz nie su love, tak počkaj a ked už budú tak normálne vymuruj komín z betonových tvárnic na to určených s vložkou. A aby to aj ťahalo, tak to daj až nad strechu. Nie je to až také drahé a budeš mať klud.
marleau
25.09.15,14:31
Ako píšeš, ale treba to hrubšie zaizolovať. V stene by som urobil kaslík z nehorľavého obkladu (cementotrieskovú, sádrovláknitú dosku, čokoľvek čo je poruke). Vzniklo by také okno, do ktorého vopcháš tú dvojitú rúru-dymovod a medzitým zasa dobre odizoluješ kamennou vatou.