miroslavbu
23.09.15,09:24
Dobrý deň, prezrel som Vyhl. 532/2002, §6, ale nerozumiem tomu.
Sused dostal stavebné na 2m od plota, na úrade mi bolo pred stavebným konaním povedané, že nemá okná otočené na náš pozemok. Preto som nereagoval. Teraz stojí vedľa hrubá stavba a sú v nej 4 veľké okenné otvory. Po námietke na stavebnom - OU, som dostal odpoveď, že to je v poriadku, lebo to je v súlade s projektom. AKO POSTUPOVAŤ????? Na okná od nás nikdy žiaden súhlas nedostal. Ďakujem za každú rozumnú radu Miro.

Pozerám, že moja posledná reakcia je zbalená, takže to je môj stav, ak sa dá prosím o radu.
miroslavbu (Včera 17:58) Ok. Pozemok mám skoro 800 m2. Dĺžka hranice pozemku je 47m. Stará časť vedľajšieho domu ktorá je postavená na hranici pozemku je dlhá 13m a nová prístavba 25m. Koľko pozemku ostalo nezastavané?
Spodok veľkého okná /4ks/ pre spádový pozemok má sused od zeme skoro 3m čiže plot ťažko pomôže. A to je stavba 10m vysoká. Požiadal som ho aby urobil okná nepriehľadné na čo reagoval, ak mu to nepredraží rozpočet, že to zváži. Na čo je stavebný zákon aj s jeho znením? Kde zostalo moje právo a moje súkromie?
Takúto stavbu mu SÚ bez problému odsúhlasil aj napriek mojím námietkam, už pri územnom konaní. Takže je ešte možnosť niečo riešiť z mojej strany?
arizona
23.09.15,07:26
A videl si projekt a podpisoval si navrh na SP ?
arizona
23.09.15,07:31
miroslavbu
23.09.15,08:04
K prvej časti: Bol som na úrade pred konaním, spoľahol som sa na pracovníčku, a jej informáciu, bez prehliadnutia dokumentácie. Viem som somár. Nič som nepodpisoval.
Ďakujem za odkaz, len teraz neviem keď to schválil OÚ stavebné odd., nedá sa už nič robiť?
Xanti
23.09.15,08:19
Tú odpoved zo stavebného úradu si dostal písomne, alebo ti zase len ústne nejaká pracovníčka povedala?
arizona
23.09.15,09:01
To je trochu divne. Lebo k SP sa vyjadruju aj susedia. To tlacivko je sucastou SP. Na tvojom mieste by som sla na vas stav.urad a ziadala nahliadnut do dokumentacie...
Chobot
23.09.15,09:38
Nemusia sa vyjadriť. Nie je to ich povinnosť. miroslavbu bol na SU a nepodal námietku voči stavebnému povoleniu, preto nadobudlo právoplatnosť.
Chobot
23.09.15,09:41
AK má stavbu osadenú min. 2 metre od hranice pozemku, súhlas od teba nepotrebuje. Dobré by bolo ešte uviesť, ako ďaleko máš ty dom od hranice pozemku. Ak vzdialenosť medzi vašimi domami je min. 7 metrov, tak kľudne môže mať okná aj na celej stene. To, že vidí na tvoj pozemok je nepodstatné. To vadí len tebe, nie stavebnému zákonu.

Stav. úrad predpokladám, že skontroloval súlad stavby s legislatívou.

Takže ako ďaleko je tvoj dom od hranice pozemku a aké miestnosti a okná máš na tej strane? Podľa toho môžeme bližšie poradiť.
arizona
23.09.15,10:10
Nasi susedia teraz prerabaju strechu. K nam prisli s projektom aj s tlacivom, kde bola aj kolkonka pre ostatnych ucastnikov SK,ze sme boli oboznameni a ci mame nejake namietky. My sme im to podpisali. Ale susedia z druhej strany boli 3 tzydne na dovolenke, museli na nich cakat,lebo bez ich podpisu im to nechcel SU prevziat a oni sa nemohli pohnut dalej. Tak ako to teda je? Alebo ma kazdy SU vlastne podmienky?
miroslavbu
23.09.15,11:02
Ďakujem, dom mám cca 6m od prístavby a tá je riešená následne od domu skoro po celej dĺžke záhrady. Od hranice pozemku je 2m.
Ak teda pozerám vyhlášku :(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.
Toto platí pre chodník ale nie pre susedské vzťahy?
Je tvoja informácia 100%, nemám možnosť doriešiť odstránenie okien?
Chobot
23.09.15,11:09
Sú rôzne spôsoby vydania stav. povolenia. Jedným je, že SU zašle každému účastníkovi oznámenie. Iným spôsobom je, že to urobí verejnou vyhláškou. V tom prípade ale musí byť rozhodnutie vyvesené min. 15 dní na oznamovacej tabuli úradu a na internetovej stránke. Ak stavebník chce proces urýchliť. obehá si účastníkov konania a tí tým, že napíšu, že nemajú námietky, tak sa vlastne vzdajú práva podania námietok. My sme tiež kvôli výstavbe sietí spísali vzdanie sa práva odvolanie voči rozhodnutiu úradu - stavebnému povoleniu. Ale možno ten sused potreboval súhlas suseda, lebo mu zasahoval do pozemku, alebo možno kvôli vzdialenosti, neviem.
marleau
23.09.15,13:09
Vysaď tuje na hranici svojho pozemku a po pár rokoch, keď podrastú, napíše sused na Poradu, že čo s tým môže robiť.
Chobot
23.09.15,13:31
Začnem od konca. Obštrukcie susedovi môžeš robiť - podávať odvolania, námietky, sťažnosti a pod. Ak ale stavebný úrad nenájde porušenie zákonných noriem, tak mu tie okná nezakáže. Nie som odborník v stavebníctve ani nepoznám tvoju situáciu (myslím polohy stavieb, vzdialenosti), preto ti neviem povedať, či si alebo nie si v práve. To by mohol posúdiť asi len stavebný úrad.

Tie 3 metre sú od pozemnej komunikácie, nie od hranice pozemku. Ide o to, aby domy neboli stavané 0,5 metra od cesty. Ale zase je to len všeobecné - sú miesta, kde domy stoja na kraji chodníka a vedľa chodníka je cesta. Tam nie je možné dodržať túto normu a posunúť domy viac do pozemku.

Pre tvoj prípad je dôležité ustanovenie § 6 ods. 1 vyhlášky č. 532/2002 Z. z. o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a všeobecných technických požiadavkách na stavby , ktoré uvádza, že vzdialenosť medzi domami, kde sú obytné miestnosti musí byť najmenej 7 metrov. Pozri si toto vysvetlenie uvedenej vyhlášky:

http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/ako-najblizsie-od-susedov-mozem-stavat/

V tej časti, kde máš záhradu môže sused bez problémov stavať 2 metre od hranice pozemku.

Ľudia si kúpia 300 -400 metrové pozemky a potom sa sťažujú, že im susedia vidia na dvor. Na tak malých pozemkoch jednoducho sa nedá mať úplné súkromie. Daj si nepriehľadný plot a máš to vyriešené.
miroslavbu
23.09.15,14:58
Ok. Pozemok mám skoro 800 m2. Dĺžka hranice pozemku je 47m. Stará časť vedľajšieho domu ktorá je postavená na hranici pozemku je dlhá 13m a nová prístavba 25m. Koľko pozemku ostalo nezastavané?
Spodok veľkého okná /4ks/ pre spádový pozemok má sused od zeme skoro 3m čiže plot ťažko pomôže. A to je stavba 10m vysoká. Požiadal som ho aby urobil okná nepriehľadné na čo reagoval, ak mu to nepredraží rozpočet, že to zváži. Na čo je stavebný zákon aj s jeho znením? Kde zostalo moje právo a moje súkromie?
Takúto stavbu mu SÚ bez problému odsúhlasil aj napriek mojím námietkam, už pri územnom konaní.
Takže je ešte možnosť niečo riešiť z mojej strany?
lubko6394
24.09.15,11:41
Priprav sa vzhľadom na vysoké osadenie okien podľa rád na Porade tuto:http://www.porada.sk/t239260-paulownie.html
Za 2-3 roky máš súkromie ako vyšité a aj na palive ušetríš.