stanka82
23.09.15,10:47
Dobrý deň, svokrovci chcú na syna a mňa - jeho manželku previesť dom, v ktorom spoločne žijeme, s tým, že ich dochováme. Je lepšie dom darovať alebo predať povedzme za 20.000 €? Aké sú dane z darovania a z predaja - čo sa týka svokrovcov a dane z nadobudnutia - čo sa týka nás s manželom. Je potrebný aj znalecký posudok ? Ďakujem
Chobot
23.09.15,09:03
Ak im za dom budete platiť, tak sa bude dom predávať, teda formou kúpno-predajnej zmluvy. Ak dom dostanete zadarmo, tak sa dom bude darovať, treba použiť darovaciu zmluvu.

Dane z darovania sú zrušené. AK svokrovci vlastnili dom viac ako 5 rokov, tak sa ich daň z príjmu z predaja nehnujteľnosti netýka.

Daň z nadobudnutia nehnuteľnosti neexistuje. Neplatíš s manželom nič, ani pri kúpe ani pri darovaní. Jediný poplatok bude poplatok pre kataster a prípadný poplatok za vypracovanie kúpnej či darovacej zmluvy.

Určite niekto skôr či neskôr zadrie hlášku o tom, že je lepšie kúpiť, lebo ak to dostanete darom, tak darca môže požadovať dar späť. Dopredu ale dopĺňam, že vrátenie daru nie je len tak, že sa darca jedného dňa rozhodne pýtať dar späť. Žiadať vrátiť dar môžu len v tom prípade, že by sa obdarovaný k darcovi správal tak, že by hrubo porušoval dobré mravy.

Ak svokrovcov neplánuješ týrať, hladovať, prípadne ich vyhodiť z domu a neposkytovať im potrebnú starostlivosť v chorobe a starobe, tak to kľudne môžete urobiť vo forme daru.
stanka82
23.09.15,09:15
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A viete mi poradiť, ako je to s daňovým priznaním ?
Tweety
23.09.15,09:17
Myslíš daň z darovania? Tak taká nie je.
Chobot
23.09.15,09:33
Neviem, čo máš na mysli v súvislosti s daňovým priznaním. Ako napísala Tweety, daň z darovania bola už dávno zrušená. Ani ty, ako príjemca daru, nemusíš nič zdaňovať.

V daňovom priznaní v tomto prípade netreba nič uvádzať. Ani svokrovci ani vy.
stanka82
23.09.15,09:33
Myslela som, že či je potrebné podávať daňové priznanie aj keď by vyšla daň nulová, či v prípade darovania, alebo v prípade, ak by nám svokroci dom predali. Alebo stačí ísť potom na obecný úrad, nahlásiť zmenu a platiť už len obecnému úradu ročne daň z nehnuteľnostl. Ďakujem
Chobot
23.09.15,09:35
Áno, daň z nehnuteľnosti sa bude platiť. Ale to sa platí obci. Do 30 dní treba nahlásiť správcovi dane nadobudnutie. A potom vždy začiatkom roka dostaneš poukážku, ktorú uhradíš. (platí sa to zhruba v apríli - máji).
stanka82
23.09.15,09:45
Ďakujem Vám za odpoveď. A ešte mám jednu otázku pomimo... Ak by ste mi vedeli tiež poradiť. Manžel má brata, ktorému by sme so súhlasom svokrovcov chceli kvázi na odplatu dať 20.000 €. Ako by bolo vhodné poriešiť toto?
Chobot
23.09.15,09:47
Treba trochu upresniť. Za čo mu chcete dať 20.000? Ako vyrovnanie z podielu na dome? (hoci zatiaľ asi žiadny podiel nevlastní?)
Dáša_
23.09.15,09:57
hmm, ak chcete platiť 20 tisíc švagrovi ako odplatu za dom, tak v tom prípade je snáď lepšie dom kúpiť a nech brata vyplatia svokrovci. Len v tom prípade by mala byť čiastka za dom 40 tisíc. A peniaze treba previesť cez účty. Samozrejme, záleží aj od toho, aký to je dom, koľko by reálne asi stál.
Chobot
23.09.15,10:09
Potom je otázne, právne ako dokonale to chcete mať poriešené. Ak to chcete mať na 100% po právnej stránke a aby to bolo v súlade so skutočnosťou a aby nikdy nikto nemohol voči tomu namietať, tak by musel byť postup nasledovný:

1. Rodičia by darovali nehnuteľnosť všetkým deťom (ak manžel má len brata, tak 1/2 tvoj manžel a 1/2 jeho brat).
2. Ty s manželom by ste následne od jeho brata odkúpili tú jeho polovicu za 20.000 EUR.
3. NA LV by ste potom figurovalil nasledovne: 1/2 tvoj manžel a 1/2 ty s manželom spoločne ako BSM. Ty by si potom fakticky vlastnila 1/4 nehnuteľnosti.

Inou alternatívou je, aby rodičia darovali 1/4 manželovi, 1/4 tebe a 1/2 tvojmu švagrovi. Po odkúpení od švagra by ste každý fakticky vlastnili 1/2. Z tvojho pohľadu by toto bolo výhodnejšie. PRvá možnosť je spravodlivejšia z pohľadu tvojich svokrovcov - že synovi darujú väčší podiel z domu.

Ak máte dobré vzťahy a nepredpokladáte, že by ste sa kvôli tomu niekedy v budúcnosti chceli hádať alebo nebodaj súdiť, tak môžete dostať do daru rovno celý dom ty s manželom a švagrovi jednoducho dáte 20.000 EUR. Môžete ešte spísať aj darovaciu zmluvu so švagrom (aby ste to mali čierne na bielom, že ste mu tie peniaze dali) a potom mu dať tie peniaze, prípadne uviesť, že to je ako kompenzácia za prípadné dedičský podiel na rodičovskom dome.

Existuje ešte veľa možností, ako to zrealizovať. Napr.:

Ty s manželom odkúpite od rodičov celý dom za 20.000 a rodičia potom tieto peniaze darujú (či už len z ruky do ruky, alebo podložené darovacou zmluvou) tvojmu švagrovi.

Treba mať ale na pamäti, že ak sa bude dom alebo podiel darovať, tak dar nie je predmetom BSM. Naopak, ak sa dom alebo podiel kupuje, tak ak by to aj kúpil tvoj manžel, tak to budete mať obaja v BSM. Takže je lepšie pri kúpe rovno napísať do kúpnej zmluvy oboch a nehnuteľnosť nadobudnúť do BSM.

Pre porovnanie - ak by ste dostali dom ty s manželom do daru, tak na LV budete figurovať ako: 1/2 manžel a 1/2 ty. Ak dom odkúpite (spoločne), tak budete na LV ako vlastníci podielu 1/1 v BSM obaja manželia.

Dôležitou vecou v prípade, ak do toho zaangažujete aj švagra, je hodnota nehnuteľnosti. Ak má dom hodnotu 100.000 EUR, tak s 20.000 EURami asi nebude spokojný.
stanka82
23.09.15,10:13
Ide o to, že svokrovci nechcú deliť dom na polovice, chcú ho nechať nám, lebo v ňom s nimi žijeme a staráme sa o nich a dochováme ich. Ale chcú, aby niečo dostal aj druhý syn, tak sme sa dohodli, že by sme mu dali 20.000 €. Dá sa to nejako podchytiť, aby to do budúcna nemohol druhý syn napadnúť ?.. že v dedičskom konaní by mohol získať viac... ale ide o to, že svokrovci to chcú poriešiť kým žijú a aby bolo zohľadnené to, že ich dochováme. A je to ich rozhodnutie, on s tým nenarobí nič, práve zato chceme vedieť, či existuje nejaká možnosť ako to podchytiť, napr. nejakým vyjadrením, alebo vyhlásením. Možno to už je otázka skor na právne oddelenie. Tu sme v sekcií daní. Ale ak mi poradíte, budem Vám vďačná :)
stanka82
23.09.15,10:19
Kým som písala, tak ste mi odpísali.... práve preto si zisťujem ako je to lepšie urobiť. Aby to bolo zo všetkých hľadísk najjednoduchšie... Asi bude najlepšie to urobiť tak, že oni darujú dom nám,,, a my darujeme peniaze bratovi...