Jata
02.06.06,08:59
...o rozlíšení sa už dosť popísalo, ale aj tak prosím o radu..
napr: poistka na auto v sume 12000,- Sk na jeden rok 3/2006-2/2007
12000,- som uhradila 2/2006..
..ako to správne zaúčtujem?:(

a napr: faktúra od registrátora domény, ten istý prípad.. sumu 12000,- ale zaplatím až v 4/2006...aké účty mám použiť, aby to bolo v poriadku?
vďaka :mee:
Jozef I
02.06.06,07:05
Poistné, ktoré sa začne plniť v danom roku sa myslím už časovo rozlišovať nemusí. Je to tak aj v prípade predplatného na časopis a poradcov. Alebo sa mýlim?
alušik
02.06.06,07:09
Jozef, všetko v podvojnom účtovníctve časovo rozlišuješ. Takže aj táto poistka sa musí časovo rozlíšiť.;) Ja prepočítavam presne na dni.
Účtuješ 10060 Sk 568/379
1940 Sk 381/379
Úhradu zaúčtuješ 379/221 alebo 379/211
Tweety
02.06.06,07:13
...o rozlíšení sa už dosť popísalo, ale aj tak prosím o radu..
napr: poistka na auto v sume 12000,- Sk na jeden rok 3/2006-2/2007
12000,- som uhradila 2/2006..
..ako to správne zaúčtujem?:(

a napr: faktúra od registrátora domény, ten istý prípad.. sumu 12000,- ale zaplatím až v 4/2006...aké účty mám použiť, aby to bolo v poriadku?
vďaka :mee:
Naúčtovanie poisteného: rok 2006 náklad 10 mesiacov t.j. 10000.- 568/379, rok 2007 2000.- 381/379.
Účotvanie domény podobne, iba nákladový účet bude iný.
Jozef I
02.06.06,07:22
Par. 56 Zákona o postupoch účtovania

6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad náklady na prípravu a zábeh výkonov, náklady spojené so zlúčením, splynutím a rozdelením spoločností a so zmenou ich právnej formy, náklady na získanie vlastného imania, napríklad upisovanie nových akcií a iné zvyšovanie vlastného imania a s tým súvisiace náklady ako napríklad notárske poplatky a súdne poplatky, provízie maklérom, prospekt emitenta cenných papierov, náklady na školenia a semináre, náklady na marketingové a iné štúdie, náklady na prieskum trhu, náklady na získanie noriem a certifikátov, náklady na uvedenie výrobkov na trh, náklady na reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo časti podniku, náklady na rozšírenie výroby, náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli. Ak tieto služby sú vopred platené, napríklad platené nájomné reklamných plôch, vysielacieho času, inzertného priestoru, časovo sa rozlišujú.

Ja len tak, že nám to kedysi povedal audítor, že takéto náklady sa časovo rozlišovať nemusia. Vtedy išlo o predplatné knižiek poradcov podnikateľa a poistného zaplateného v danom roku napr. 5/2006 - 4/2007. Ale čo sa skrýva pod slovami "ostatné náklady...", tak to je diskutabilné ;)
liba2
02.06.06,07:33
....Ale čo sa skrýva pod slovami "ostatné náklady...", tak to je diskutabilné ;)

Veď práve, že je to diskutabilné :p , ja tiež tieto náklady časovo rozlišujem, lebo neviem na koho - s akým názorom - natrafím pri kontrole. Rozlíšené náklady považujem za menšie zlo a firma o nič nepríde. Nerozlíšené by mohla dodaniť.
Katarína STR
02.06.06,07:48
Par. 56 Zákona o postupoch účtovania

6) Časovo sa nerozlišujú, napríklad náklady na prípravu a zábeh výkonov, náklady spojené so zlúčením, splynutím a rozdelením spoločností a so zmenou ich právnej formy, náklady na získanie vlastného imania, napríklad upisovanie nových akcií a iné zvyšovanie vlastného imania a s tým súvisiace náklady ako napríklad notárske poplatky a súdne poplatky, provízie maklérom, prospekt emitenta cenných papierov, náklady na školenia a semináre, náklady na marketingové a iné štúdie, náklady na prieskum trhu, náklady na získanie noriem a certifikátov, náklady na uvedenie výrobkov na trh, náklady na reštrukturalizáciu a reorganizáciu podniku alebo časti podniku, náklady na rozšírenie výroby, náklady na reklamu a propagáciu, pokuty, penále, manká a škody, ako aj ostatné náklady podobného charakteru, účtujú sa do nákladov v tom účtovnom období, v ktorom vznikli. Ak tieto služby sú vopred platené, napríklad platené nájomné reklamných plôch, vysielacieho času, inzertného priestoru, časovo sa rozlišujú.

Ja len tak, že nám to kedysi povedal audítor, že takéto náklady sa časovo rozlišovať nemusia. Vtedy išlo o predplatné knižiek poradcov podnikateľa a poistného zaplateného v danom roku napr. 5/2006 - 4/2007. Ale čo sa skrýva pod slovami "ostatné náklady...", tak to je diskutabilné ;)





Zdenko, ja osobne si myslím, že pod vetu, ktorú si podčiarkol nepatrí zákonné poistenie vozidiel.

Keď si prečítaš všetko, čo si napísal, tak tá tvoja veta sa vzťahuje k tomuto odseku, nie k iným nákladom.
Veď máš napísané : ako aj ostatné náklady podobného charakteru
to znamená, že to musia byť náklady podobné ako boli už v tvojom príspevku uvedené.

Myslím si, že by sa poistenie vozidiel malo časovo rozlišovať. ;)