StankaH
23.09.15,14:57
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by som si mohla uplatniť odpočet DPH z prenájmu výdajníka vody, z vody v galónoch a z plastových pohárov. Prístup k vode máme, len nevieme, či je pitná - rozbor sme nedali robiť... Ďakujem
Consultix
23.09.15,15:13
Tak ako prenajom davkovaca sa uznava ako danovy vydavok, tak mas aj moznost na odpocet DPH z prenajmu davkovaca.
Ak sa ale nejedna o zakonne zabezpecenie pitneho rezimu, tak samotna voda je nedanovy vydavok, standardne uctovany na 513-nedanove.
Mam za to, ze davkovac je rovnaky pripad, ako kavovar, chladnicka, rychlovarna konvica. Zabezpecuje urcity komfort pracovneho miesta.
StankaH
24.09.15,06:36
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a z plastových pohárov by som si mohla uplatniť? ďakujem
Consultix
25.09.15,17:01
Uplatnit si to mozes, ale co na to kontrola? :)
Je to vec uz priamo suvisiaca so spotrebou, podobne ako spotreba vody. Ja by som to dal tiez ako nedanovy naklad...
Ale ak by ste mali pohariky s firemnym logom, tak to bude jednoznacne reklamny predmet do 17 EUR rovno do nakladov :)
StankaH
28.09.15,09:10
Ďakujem :-)
Betina2
23.11.17,11:38
tiež stále riešim otázku či uplatniť alebo neuplatniť - z galónovej vody a z prenajmu vydajnika vody z galonov (stojana s dávkovačom) neodpočitavame dph a celú sumu účtujeme ako nedaňovú položku. Poháre nemáme plastové , a sklenené sa dajú dať do vybavenia priestorov ako režijny vydaj. Okrem kavy, džusov a vydajnikovej vody su použivané aj na vodu z vodovodu :) Inak to fakt všade kde vidím k dispozícii pre zákazníkov stojanovú vodu s plast.pohármi (autoservis, lekárske zariadenia, banky....) si neodpočítavajú z toho dph ? Spotrebúvajú to v takom prípade najmä zákazníci a nie zamestnanci. Inak stretli sme sa s názorom, že nie 513, ale že to má byť za vodu 501AE nedaňová a 518 prenájom AE nedaňová.....vraj 513 je určené len na repre spojené so službou, čiže ak nobchodneho pratnera pozvem do reštauracie a skonzumujeme apopisjeme a zaplatime z firemneho, tak to je 513 a pod....že ked ja zakakaznikovi našou kanvicou zohrejem vodu na čaj a ten čaj mu zalejem a prinesiem na stôl ja...tak nejde o repre ale o spotrebu na 501AE....no...zvyknutí sme odjakživa na 513... ??? Ešte k stojanom, počuli sme názor aj taký, že vodu dať ako nedaňovú a prenajom stojana ako daňovú položku s odpočtom dph...myslene to možno bolo tak, že vodu nadavkovať do galonu možeme aj z vodovodu a preto je nedanová...