Darkblack
23.09.15,15:42
Dobrý deň.
Chcel by som sa informovať ako postupovať v prípade, kedy zamestnávateľ vystavil výplatnú pásku (august 15) s nepravdivými údajmi a to napríklad:
deň absencie, ktorá sa nestala a nie je ani vedená v SP
nesprávny počet dní dovolenky a suma za ne
nepriznaná náhrada príjmu počas pracovnej neschopnosti
Tieto chyby si zamestnanec všimol až dodatočne po podpísaní prevzatia predmetnej výplatnej pásky.
Zamestnávateľ do dnešného dňa neuhradil ani čiastku podľa výplatnej pásky a žiada od zamestnanca jej osobné prevzatie.
Z toho dôvodu by ma hlavne zaujímalo, či má/môže zamestnanec prijať danú sumu podľa výplatnej pásky, keď sa táto nezakladá na pravde.

Za skoré a relevantné odpovede vopred ďakujem.
veronikasad
23.09.15,15:35
kedy a z akého dôvodu bola udelená absencia ? Odkedy trvá PN-ka? Kedy ju zamestnanec doručil zamestnávatelovi, resp. kedy bola kladenka vystavená ?
Darkblack
23.09.15,15:49
Absencia nie je dôležitá, to sa už riešilo inokedy.
Mne sa teraz hlavne jedná o výplatu a celkovo nesprávnu výplatnú pásku.
P.S.: Toto je vlastne pokračovanie prípadu, ktorý som tu už rozoberal (http://www.porada.sk/t270891-nesuhlas-s-okamzitou-vypovedou-a-pn.html) a zamestnávateľ sa podľa mňa snaží len nejako "pomstiť" zamestnancovi.
veronikasad
23.09.15,15:55
Výpočet mzdy - ak si presvedčený že je nesprávny, treba reklamovať písomne. Čo sa týka náhrady mzdy počas DPN, tá závisí od dátumu ukončenia prac.pomeru. Napadol si neplatné skončenie prac.pomeru na súde ?
Darkblack
24.09.15,16:32
Je na reklamáciu pásky nejaká lehota?
Hlavne ma zaujíma, či má zamestnanec prevziať nesprávne vypočítanú mzdu a až následne sa domáhať opravy alebo ju vôbec nepreberať.
Pracovný pomer stále trvá, zamestnávateľ stiahol výpoveď po doručení námietok zo strany zamestnanca.
veronikasad
24.09.15,16:57
ako inak preukážeš, že mzda je vypočítaná nesprávne, keď nebudeš mať pásku ?
Darkblack
24.09.15,17:11
Ako som spomínal v otázke, zamestnanec už výplatnú pásku prevzal, teraz sa jedná už o prevzatie mzdy (peňazí).
avalik
24.09.15,17:14
nevidim dovod preco by si nemal prevziat peniaze ... ak je problem s vypoctom, tak ako ti bolo vyssie poradene, ziadaj o opravu mzdy pisomne ... v pripade, ze tvoje zakonne naroky nebudu uspokojene, tak to daj na sud
Darkblack
24.09.15,17:24
Ak to mám napísať tak úplne jednoducho, ide mi o to, aby zamestnávateľ si potom nemohol povedať "Veď ste podpísala prevzatie výplaty, tak asi ste spokojná s tou sumou."
Preto aj tá doplňujúca otázka, či je lehota na nahlásenie chybnej výplatnej pásky.
Ako som už tiež spomínal, vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancom sú dosť zlé a ani jedna strana nemá záujem o zbytočnú komunikáciu.
avalik
24.09.15,21:03
Darkblack (Dnes 20:24) Ak to mám napísať tak úplne jednoducho, ide mi o to, aby zamestnávateľ si potom nemohol povedať "Veď ste podpísala prevzatie výplaty, tak asi ste spokojná s tou sumou."
Preto aj tá doplňujúca otázka, či je lehota na nahlásenie chybnej výplatnej pásky.
Ako som už tiež spomínal, vzťahy medzi zamestnávateľom a zamestnancom sú dosť zlé a ani jedna strana nemá záujem o zbytočnú komunikáciu.

V prvom rade by bolo dobré si prečítať § 130 zákonníka práce - zamestnávateľ je povinný vyplatiť mzdu vo výplatnom termíne a vydať "výplatnú pásku".

Ak to odmietneš prevziať, zamestnávateľ spíše záznam, pásku a peniaze odloží do depozitu - ak ti peniaze nechýbajú tvoj problém.

Ako sme ti už písali v komentoch, ak mzda nie je správne vypočítaná a vyplatená, máš právo žiadať zamestnávateľa o vyplatenie tvojich nárokov (najlepšie písomne). Ak ti nevyhovie daj to na súd.

Všeobecná premlčacia doba sú 3 roky.

-------------

Kontrola a vymáhanie pracovnoprávnych nárokov

Dodržiavanie predpisov upravujúcich pracovné vzťahy a pracovné podmienky kontroluje inšpekcia práce .

Spory medzi zamestnancom a zamestnávateľom o nároky z pracovnoprávnych vzťahov prejednávajú a rozhodujú súdy.

Ak zamestnávateľ neplní pracovnoprávne nároky zamestnanca, zamestnanec má právo obrátiť sa na príslušný súd , ktorý je jediný oprávnený zaviazať zamestnávateľa na splnenie nároku zamestnanca, napr. vydanie príslušného dokumentu, vyplatenie mzdy, odstupného a pod.

Inšpektoráty práce nemajú právomoc prejednávať a rozhodovať o nárokoch zamestnancov vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov. Ich úlohou je predovšetkým preventívna činnosť. Na vynútenie toho, aby povinný subjekt dodržiaval príslušnú právnu povinnosť, môžu inšpektoráty práce uložiť pokutu.
ref: http://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/kontrola/
kukučka
24.09.15,22:06
Zamestnanec podpisuje prevzatie výplatnej pásky, ten podpis nie súhlas
s výpočtom. Dostával doteraz mzdu na účet? Ak nezrušil svoj súhlas, aký dôvod udáva zamestnávateľ, že trvá na osobnom prevzatí?
Darkblack
25.09.15,18:21
Vedúca sa vyjadrila doslovne v tom zmysle, že "lebo sa tak rozhodla".
veronikasad
25.09.15,18:58
Pre vedúcu aj zamestnanca platí § 130 Zákonníka práce. Doporučujem preštudovať

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#130
Darkblack
25.09.15,19:23
§130 Zákonníka práce máme preštudovaný, ale pani vedúca možno ani nepočula, že existuje Zákonník práce.
Ale vždy sa je dobre opýtať niekoho, kto má možno nejaké skúsenosti s tým hlavne, keď sú stále nejaké novely a dodatky a podobne.
veronikasad
25.09.15,19:25
Ak p. vedúcej pohrozíte kontrolou z Inšpektorátu práce, veľmi rýchlo ten Zákonník práce začne študovať