Konstant
24.09.15,11:07
Mám kolegu v rovnocennom postavení s diagnózou bipolárna afektívna porucha a je na ňom poznať, že nie je v poriadku. Komplikuje mi moje fungovanie a upiera mi viaceré práva, čo mi spôsobuje problémy tým, že nemám prístup k potrebným materiálom a informáciám. Neviem ako mám tento problém riešiť bez konfliktov, pretože na mňa už viackrát začal útočiť a znevažovať ma. On nie je schopný pochopiť, že sme rovnocenní kolegovia a navyše si myslí, že požadujeme, aby sa všetko prispôsobilo nám, ak nám jeho návrh nevyhovuje, pričom je to presne naopak. Ak hlasujeme a viacerí sa vyjadríme, že nám to nevyhovuje, začne násilne presadzovať, prečo by náš postoj nemal byť braný do úvahy a prečo je potrebné vyhovieť tomu jeho. Ak trváme na svojom, začne byť agresívny a útočný. Myslím si, že by mal byť hospitalizovaný, ale nie je v mojej právomoci to vybaviť.
Zároveň chcem vypátrať, či s ním neboli problémy aj v predošlom zamestnaní a či vedeli o jeho diagnóze, neviem ako presne postupovať, aby mi mohli takéto informácie poskytnúť.

Ako sa však mám domôcť svojich práv k prístupu k potrebným materiálom?
avalik
24.09.15,09:13
Píšeš, že ste rovnocenní kolegovia, tak predpokladám, že máte spoločného nadriadeného, riešila by som to s ním.

doplnenie:

ak sa domáhaš svojich práv - priznaných určitým zákonom, stanovami tak v prvom rade hľadaj informáciu v danom zákone, stanovách
Konstant
24.09.15,09:16
Prakticky nemáme, nie je nikto, kto by bol zodpovedný za riešenie takýchto situácii, očakáva sa, že si vyriešime konflikty aj vzájomné zdieľanie potrebných informácií medzi sebou a pri kontaktovaní vedenia, by to bolo v môj neprospech, lebo to nie je ich zodpovednosť, ani nemajú kompetencie na riešenie takejto situácie. V tejto sfére by to bolo ako: "Ty žaluješ pani učiteľke? Choď sa vyplakať k mamičke."
misoft
24.09.15,09:30
Chceš tým naznačiť, že vedenie/šéfstvo na to kašle? Tak im daj ultimátum: buď to budú riešiť, alebo nech si to robia sami a ty odchádzš.
220870
24.09.15,09:31
Asi vám to nepomôže ale na toto sú paragrafy.Vedenie musí jednať.
avalik
24.09.15,09:38
hmm, tak si zabezpeč aby tie informácie a materiály sa dostavali k tebe priamo, nie cez rovnocenného kolegu ....

... skús použiť jeho stratégiu - presadzovanie, agresia, útočnosť ...

... ak ste viacerí svedkami takéhoto správania, oznámte to vedeniu spoločným listom aj s návrhom riešenia

... ak je agresívny a útočný, tak to nechajte prejsť do prípustnej miery a zavolajte naňho políciu, prípadne záchranku ak sa dostane do stavu vyžadujúceho lekársky zásah

... alebo si s ním zájdi/zájdite na pivo/kávu, možno priateľské posedenie obrúsi ostré hrany a prípadne si môžete nastaviť nejaký signál, ktorým mu budeš vedieť dať najavo, že momentálne je na druhej strane - ale nie som psychológ ani psychiater, tak toto bolo len také laické zamyslenie sa ;)
Konstant
24.09.15,09:40
Nie, oni toto nemajú na starosti. Je to iné v našej situácii. A ja odísť nemôžem, ani nechcem, najmä nie kvôli nerušenému jedincovi. Je to totiž služba pre nás, nie my pre nich (nejde o kolegov vo firme) a nič iné tohto typu nie je.
Práve pri presadzovaní svojho postoja nastáva ten problém, lebo on a zopár jeho priateľov nie sú schopní rešpektovať to a pochopiť našu rovnocennosť a práve preto blokuje prístup a mnohé tie materiály ja nemám odkiaľ získať, najmä ak ide o naše práce, ktoré je potrebné si medzi sebou vymeniť. Bolo by potrebné zapojiť do toho psychiatra, žiaľ, to ale nie je tak: "Príďte a zoberte si ho do nemocnice."
veronikasad
24.09.15,09:42
V akej oblasti pracuješ ? Ide o pracovnoprávny vzťah ?
Konstant
24.09.15,09:45
Práve to je problém, že nie.
Konstant
24.09.15,09:46
Oni na to nemajú právo ani keby chceli, nie sme totiž zamestnanci ani nič podobné.
taiko
24.09.15,09:50
tazko Ti poradime ked jednoznacne nepopises vztahy vo firme a medzi zucastnenymi kolegami. Raz pises, ze ma problem kolega, inokedy, ze ma problem skupina priatelov. Tazko radit, tazko.
Zaujimalo by ma este ako vies o jeho diagnoze.
avalik
24.09.15,09:53
dobre chapem, ze on je dodavatel a ty odbratel? alebo ste obaja konatelia v jednej firme? ... skus to vysvetlit, lebo to je dost podstatna info, z tvojho zadania vyplyva, ze ste kolegovia - zamestnanci
Konstant
24.09.15,09:53
Nejde o firmu. Sme v úplne rovnakom postavení a nemáme nadriadených (skôr iba niečo ako "organizátorov", ale tých sa toto netýka). Problémy robí najmä on mne, ale on má na svojej strane pár ľudí (neviem, či vedia o jeho diagnóze, ale sú to tiež typy, ktoré od ostatných vyžadujú, aby sa podriaďovali ich predstavám) a na mojej strane je tiež pár ľudí.
avalik
24.09.15,10:06
čiže ste samostatní dodávatelia služieb (szčo/sro) pre inú firmu? a tí "ľudia" sú v akom postavení k vám dvom? ... fakt sa ťažko radí
avalik
24.09.15,10:07
alebo ste poslanci? členovia politickej strany?
avalik
24.09.15,10:17
doplnila som odpoveď
Jarka 1
24.09.15,10:17
Sorry, ale nedá mi inak. Všetkým, ktorí sa snažia poradiť chýba už len veštecká guľa. Na základe uvedených inotajov sa nedá seriózne dopracovať k odpovedi.
Consultix
24.09.15,10:23
Ak mas pocit, ze Ti niekto "upiera prava", tak mas moznost sa domahat svojich prav prostrednictvom sudu.
Neviem odkial mas istotu ohladom Dg. daneho cloveka, mas legitimne pravo to vediet len od neho. Vyplakavanie na porade, zahovaranie skutocnosti, bez presneho opisu situacie (aj po doplnujucich otazkach) a skutocnost, ze ineho cloveka nazyvas "narusenym" mna vobec nemotivuje k tomu, aby som to riesil...
Ako pisesm, tiez by bolo treba toho niekoho zapojit. Ale nie psychiatra. Niekoho, kto ta zoberie na lamparen sa vystazovat zo vsetkeho...
:)
Konstant
24.09.15,10:39
Nikde tu nebolo označenie "narušený" a áno, s istotou viem presnú diagnózu tohto človeka. Upiera mi prístup k materiálom potrebným pre vykonávanie našej činnosti.
avalik
24.09.15,10:45
" Konstant (Dnes 12:40) ... A ja odísť nemôžem, ani nechcem, najmä nie kvôli nerušenému jedincovi. ..."
evuš
24.09.15,10:52
Prepáč, ale toto vypadá tak záhadne až no...
lubko6394
24.09.15,10:54
No mne to pripadá tak, že Ty chceš aby bolo po Tvojom a nejaký blbec Ti prekáža a podľa Tvojho popisu aj Ty jemu. Zamestnanie to nie je / asi záujmové združenie - trebárs filatelistov/.
Ja tiež chcem aby bolo po mojom a tiež mi to všetci nežerú.
Však si sprav svoj vlastný spolok, vymenuj sa za šéfa a rob podľa svojho.
karol.za
24.09.15,11:16
a mne to pripadá ako keby zadávateľ otázky bol jeden z pacientom psychiatrického zariadenia
ninka24
24.09.15,11:27
Podľa mňa zadávateľ zámerne nechce prezradiť oblasť o akú sa jedná, pretože má asi obavu, že dotyčná osoba ho odhalí, alebo sa nájde v týchto riadkoch.... síce to chápem, ale takto sa pomôcť nedá.
lacotinka
24.09.15,11:42
Vedúceho máte načo ???????????????????????
lacotinka
24.09.15,11:46
Takto tajuplne (ako Konštantínopol) začínajú mladí pyramídoví poradcovia
- my sme extra
- ani nemôžem povedať čo
- ale keby si prišiel sám za mnou, tak by som ti povedal viac :D
lacotinka
24.09.15,11:49
///
Konstant (Dnes 12:16) Prakticky nemáme, nie je nikto, kto by bol zodpovedný
V tejto sfére by to bolo ako:
Choď sa vyplakať k mamičke."
////////////

A už si bol ???????????????????
Kabaka123
24.09.15,12:00
asi nejaká obchodná zástupkyňa na voľnej nohe... :):):) alebo žeby sekta???
lacotinka
24.09.15,12:06
alebo "finančná sekta"
a bojí sa, že by som mu ja šiel do kšeftu :D
Consultix
24.09.15,12:09
Avalik, dakujem ;) Aj ked dotazovatelka ma pravdu. Jedinec je podla nej neruseny, nie naruseny ;)
alaya1
24.09.15,13:28
odkial poznas Dg spolupracovnika?
bjuty smis
25.09.15,06:28
z otázky, aj s tvojích rekcií je jasné, že ani náhodou nie ste v rovnocennom postavení..
on s tebou zametá a ty tu vyplakávaš na porade.....
kým presne nenapíše, o čo ide, nik ti neporadí..

ale mám silný pocit, že ani potom........v prírode - aj v živote to tak chodí...
misoft
25.09.15,09:14
@ninka24: Zadávateľ nemá obavu, že to ten narušený-porušený-nerušený zistí, ale má obavu z toho, že my zistíme, aké "kšefty" majú "v pazúroch"... istotne nebudú to kóšer kšefty.....