Fany
02.06.06,09:27
Chcem sa spýtať jednu vec: robite si niekto predkontáciu a ak, tak akú, na vysporiadanie DPH s DÚ? Myslím, keď sa urobí DP na DPH, vyjde daňová povinnosť alebo NO a potom to nejako účtujete?

Ja som si na to zvolila účet 343500 a zvažujem:

1. predpis odvodu DPH 343001/343500
samotný odvod 343500/221

2. predpis NO 343500/343001
vysporiadanie NO - 221/343500

(343001 - riadna daň, 343500 - zúčtovanie DPH s DÚ)

Má to podľa mňa výhodu aj v tom, že sa tu môže celkom jednoducho vysporiadať aj zaokrúhlenie odvodu alebo NO, napr.:

343001 / 343500 84525,79 / 84526
548 0,21

343500 / 343001 7850 / 7849,30
648 0,70

Týmto by som si vyčistila jednak účet 343001 - riadnu daň a mala by som aj prehľad o vysporiadaní dane s DÚ. Na konci roka by mi potom malo iba na účte 343500 zostať nevysporiadaná daň s DÚ.
Čo vy na to? Robí to niekto tak, alebo podobne?
Tweety
02.06.06,07:32
Chcem sa spýtať jednu vec: robite si niekto predkontáciu a ak, tak akú, na vysporiadanie DPH s DÚ? Myslím, keď sa urobí DP na DPH, vyjde daňová povinnosť alebo NO a potom to nejako účtujete?

Ja som si na to zvolila účet 343500 a zvažujem:

1. predpis odvodu DPH 343001/343500
samotný odvod 343500/221

2. predpis NO 343500/343001
vysporiadanie NO - 221/343500

(343001 - riadna daň, 343500 - zúčtovanie DPH s DÚ)

Má to podľa mňa výhodu aj v tom, že sa tu môže celkom jednoducho vysporiadať aj zaokrúhlenie odvodu alebo NO, napr.:

343001 / 343500 84525,79 / 84526
548 0,21

343500 / 343001 7850 / 7849,30
648 0,70

Týmto by som si vyčistila jednak účet 343001 - riadnu daň a mala by som aj prehľad o vysporiadaní dane s DÚ. Na konci roka by mi potom malo iba na účte 343500 zostať nevysporiadaná daň s DÚ.
Čo vy na to? Robí to niekto tak, alebo podobne?
U nás sme urobili program tak, že všetky analytiky mi vstupujú na účet 343-celková daňová povinnosť.
4326
02.06.06,09:41
Ja to mám riešene tak, že všetkú DPH účtujem na účet 34319.
A na konci mesiaca po kontrole preúčtujem rozdiel z účtu 34319- MD - D na účet 3436 - DPH voči DÚ.
Nemám zvlášť účet na odpočet a povinnosť. Všetko je na 3436.
Tweety
02.06.06,09:43
Ja to mám riešene tak, že všetkú DPH účtujem na účet 34319.
A na konci mesiaca po kontrole preúčtujem rozdiel z účtu 34319- MD - D na účet 3436 - DPH voči DÚ.
Nemám zvlášť účet na odpočet a povinnosť. Všetko je na 3436. To nemáš správne, pretože je povinnosťou rozdieliť 343 na analytiky podľa jednotlivých daní.
Paula
02.06.06,09:52
To nemáš správne, pretože je povinnosťou rozdieliť 343 na analytiky podľa jednotlivých daní.
Daňová kontrola si vyžiada tieto zostavy (moja skúsenosť), podľa nich si odsúhlasuje sumy proti dokladom.
gerty
02.06.06,11:52
Súhlasím s 4326, nemala som zatiaľ s tým problém. Na konci mesiaca vždy viem čo mám očakávať od DÚ, prípadne zaplatiť.
AltaKE
03.06.06,17:52
Ja to mám riešene tak, že všetkú DPH účtujem na účet 34319.

A na konci mesiaca po kontrole preúčtujem rozdiel z účtu 34319- MD - D na účet 3436 - DPH voči DÚ.

Nemám zvlášť účet na odpočet a povinnosť. Všetko je na 3436.



citát zo Zákona 222/2004 Z.z.

Povinnosti osôb
povinných platiť daň

§ 70
Vedenie záznamov
1) Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.

(2) Platiteľ vedie osobitne záznamy o tovare podľa § 8 ods. 4, ktorý bol odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu, a o tovare podľa § 11 ods. 8, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu.

(3) Platiteľ vedie osobitne záznamy potrebné na identifikáciu hnuteľného hmotného majetku z iného členského štátu, na ktorom vykoná práce alebo ho oceňuje, ak tieto práce vykonáva pre osobu identifikovanú pre daň v inom členskom štáte (§ 16 ods. 7).

(4) Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná viesť záznamy o nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu.

(5) Záznamy podľa odsekov 1 až 4 sa uchovávajú do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.


Myslím, že toto hovorí za všetko :) Daňoví kontrolóri žiadajú všetko oddelené, inak by v tom bol dosť veľký chaos :D
Jana Acsová
06.06.06,12:55
No to je pravda. Ale čo má spoločné vedenie záznamov pre DPH s analytickými účtami k účtu 343? A nemôže byť záznamová povinnosť operatívnou (analytickou evidenciou) pre účely účtovné?
Ako evidujeme majetok k účtu 022? Máme na každý kus samostatný účet, alebo postačuje operatívna evidencia majetku, kde máme zabezpečené potrebné analytické členenie?
Otázne je, či nie je analytický účet účtového rozvrhu vhodný, nie je to však podľa môjho názoru nevyhnutné, ak účtovná jednotka inak zabezpečí potrebné analytické členenie. Analytika je potrebná, ale spôsob jej zabezpečenia nemusí nevyhnutne plniť iba analytický účet účtového rozvrhu.
AltaKE
06.06.06,14:40
No to je pravda. Ale čo má spoločné vedenie záznamov pre DPH s analytickými účtami k účtu 343? A nemôže byť záznamová povinnosť operatívnou (analytickou evidenciou) pre účely účtovné?

Janka, vďaka za opravu. Pravdou je, že vedenie podrobnej záznamovej evidencie (resp. analytickej evidencie) som si vyložila ako povinnosť sledovať DPH na analytických účtoch (a asi nie som sama :) ). Možno to bude tým, že v praxi používanie analytických účtov je úplne bežné a aj vo viacerých publikáciách vysvetľujúcich účtovanie súvisiace s DPH počítajú automaticky s 343/AE.
Ale inak, analytické členenie niekde mimo účtovníctva mi príde ako robota navyše.. :cool:

Faktom však zostáva, že minulý rok pri kontrole odo mňa daniari žiadali, aby som plnenia s pomerným odpočítaním dane mala na zvláštnom účte... no čo človek pre nich nespraví?? :D
Inak mi nedá ešte §52 ods. 6 z Postupov účtovania..... či to je mimotemy ???
Jana Acsová
06.06.06,16:12
Inak mi nedá ešte §52 ods. 6 z Postupov účtovania..... či to je mimotemy ???Co je psáno, to je dáno. A je potrebné to akceptovať. V predpísanom rozsahu. A je to v rámci témy. .-)
jojka2001
22.03.11,14:29
No to je pravda. Ale čo má spoločné vedenie záznamov pre DPH s analytickými účtami k účtu 343? A nemôže byť záznamová povinnosť operatívnou (analytickou evidenciou) pre účely účtovné?
Ako evidujeme majetok k účtu 022? Máme na každý kus samostatný účet, alebo postačuje operatívna evidencia majetku, kde máme zabezpečené potrebné analytické členenie?
Otázne je, či nie je analytický účet účtového rozvrhu vhodný, nie je to však podľa môjho názoru nevyhnutné, ak účtovná jednotka inak zabezpečí potrebné analytické členenie. Analytika je potrebná, ale spôsob jej zabezpečenia nemusí nevyhnutne plniť iba analytický účet účtového rozvrhu.
tak ja uz som z toho jelen.....prosim vas ja nevediem analytiku, bolo mi povedane,ze nie je potrebne, nehovoriac o vyhodach ...ale chcela by som sa spytat,ze ako potom je to vlastne stou DPH, ked to vsetci rozpisuju na ID cez AE, a ja nemam co....a neviem ci to mam spravne, podla odpovedi z Pohody je to v poriadku....tak neviem
Stefan2005
22.03.11,15:09
tak ja uz som z toho jelen.....

myslíš po týchto príspevkoch : http://www.porada.sk/t2342-interny-doklad.html ?


... vsetci rozpisuju na ID cez AE, a ja nemam co....a neviem ci to mam spravne, podla odpovedi z Pohody je to v poriadku....

Nepoznám Pohodu, ale aj podľa nižšie uvedených príspevkov to môže byť v poriadku, pokiaľ zabezpečíš príslušnú záznamovú evidenciu, ako to vyžaduje zákon o DPH... Aj z hľadiska postupov účtovania to môže byť v poriadku, aj nemáš prípady vyžadujúce analytický účet (napr. viď spomínaný §52 ods. 6).

Ovšem ako všetko ostatné, ani účtovníctvo nie je čierno-biele. Vyskytujú sa aj spomínané prípady vyžadujúce analytické účty, teda časová nezhoda medzi účtovaním a právom na odpočítanie, okrem uplatneného DPH sa vyskytuje aj (dobrovoľne) neuplatnené DPH, okrem úhrad v správnej výške existujú aj úhrady v nesprávnej výške, viacnásobné čiastočné úhrady, vratky DPH od DÚ, atď....
A toto všetko viesť na jednom syntetickom účte je opravdu iba pre silné povahy. Ako som napísal v inej téme, nechcel by som hľadať chybu v takomto účtovníctve.
Mne sa osvedčila AE v rámci účtu 343 - nielen podľa sadzieb DPH, vstupu a výstupu, tuzemsko, EU, tretie krajiny, zúčtovanie so ŠR, a pod. Takže tak.