tRO
24.09.15,13:15
Poradí mi niekto, ako má vyzerať evidencia pracovného času učiteľov? Ich pracovný čas je zložený z práce v škole a časť práce môžu vykonávať doma. Treba túto prácu na doma tiež evidovať? Lebo toto všetko by malo dávať dohromady celý pracovný čas učiteľa a tiež je to aj podklad pre výpočet mzdy. Evidujete aj prestávky na obed? Vďaka za pomoc.
anika
25.09.15,07:19
Dochádzku učiteľov evidujeme iba za čas strávený v škole, hlavne z dôvodu čerpania stravných lístkov. Stravné lístky dostávajú iba za čas v škole nad 4 hodiny. Výplatu robíme samozrejme podľa pracovnej zmluvy.
tRO
25.09.15,07:41
Ciže môžeme u učiteľov obchádzať obedovú prestávku a tiež, že pracujú doma? Ide mi o to, aby MNE ako mzdárke kontrola nevytkla, že na dochádzke majú čas napr. od 7.40 do 14.00 a ja im preplatím hravo 7,5 hod. pracovný čas, ktorý majú v pracovnej zmluve. Ony sa nemusia riadit predpismi o evidencii pracovného času v zmysle ZP? event. môžeme si my v pracovnom poriadku zaviesť nejaké tie zmeny v evidovaní ich pracovného času? Alebo ináč: existuje nejaký predpis o vedení učiteľského pracovného času? Pomôžte.
anika
25.09.15,12:15
Skús si prečítať bod.5 z Pracovného poriadku na mnisterstve.
Pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl
a školských zariadení
Čl. 13 Náplň a rozvrhnutie pracovného času pedagogických zamestnancov
(1) V pracovnom čase je pedagogický zamestnanec povinný plniť základný úväzok vyučovacou činnosťou alebo výchovnou činnosťou určený všeobecne záväzným právnym predpisom7 a vykonávať práce súvisiace s pedagogickou prácou ustanovené v pracovnom poriadku.
(2) Prácou súvisiacou pedagogickou prácou sa rozumie predovšetkým svedomitá osobná príprava na ňu, príprava pomôcok a starostlivosť o ne, príprava materiálu na vyučovanie alebo výchovnú prácu, vedenie predpísanej pedagogickej dokumentácie, oprava písomných a grafických prác žiakov, dozor nad žiakmi, spolupráca s učiteľmi vyučujúcimi v triede, s rodičmi a ostatnou verejnosťou na zabezpečenie kvality výchovno – vzdelávacieho procesu, starostlivosť o zverené kabinety a ostatné zariadenia školy slúžiace k výchovno-vzdelávaciemu procesu, ktorá v sebe zahŕňa napr. dopĺňanie kabinetných zbierok, knižnice, klubovne, herne a spoločenské miestnosti, dielne, laboratóriá a cvičné objekty, školské záhrady a pokusné polia a ostatné zariadenia školy a školského zariadenia slúžiace na výchovno - vzdelávací proces. Ďalej účasť na poradách zvolávaných vedúcim zamestnancom, prípadne inými orgánmi štátnej správy v školstve, zriaďovateľom, na schôdzach združení rodičov, na kultúrnych a iných akciách školy alebo školského zariadenia. Prácami súvisiacimi s pedagogickou prácou sa rozumie aj plnenie úloh, vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý je zamestnancovi nadriadeným, v súlade s pracovným poriadkom a pracovnou zmluvou.
(3) Začínajúci pedagogický zamestnanec v čase uvádzania do praxe je povinný pod vedením uvádzajúceho pedagogického zamestnanca písomne sa pripravovať na vyučovaciu činnosť alebo výchovnú činnosť.
(4) Pedagogický zamestnanec je povinný na príkaz riaditeľa zastupovať prechodne neprítomného pedagogického zamestnanca a v prípade potreby prevziať vyučovaciu činnosť alebo výchovnú činnosť nad mieru vyučovacej činnosti alebo výchovnej činnosti v rozsahu určenom osobitným predpisom7. Túto povinnosť možno ukladať iba v súlade s § 97 Zákonníka práce.
(5) Pedagogický zamestnanec je povinný byť v škole v čase určenom jeho rozvrhom hodín, rozvrhom výchovnej práce, rozvrhom dozorov, v čase porád a schôdzí zvolaných vedúcimi zamestnancami a združením rodičov, v čase určenom na pracovnú pohotovosť, na prechodné zastupovanie iného pedagogického zamestnanca a v čase určenom na konzultácie so záko
tRO
25.09.15,13:21
Hej, tu je to jasne napísané a aj viem, že pracovný čas učiteľa pozostáva zo základného pracovného času a z inej činnosti, ktorú môže s povolením riaditeľa vykonávať "aj doma". Toto všetko máme ošetrené. Mne skôr ide o to, ako sa má správne evidovať pracovný čas, ako podklad pre výplaty. Napr., že učiteľ so 7,5 hod. pracovným časom má byť v práci od 7.30 hod. do 13.00 čistého času, t.j. 5,5 hod. Čiže ten zostatok 2 hod. na "inú činnosť" sa nemusí evidovať? Potom sa musí pridať 0,30minút na obed, t.j. učiteľ by si mal odpísať odchod o 13,30 hod. Keď zástupca zrátava na výkaze čistý čas, tak on tam uvedie iba denný 5,5 hodinový? ale ja vo výplate preplácam 7,5 hod. A toto je jadro mojej otázky. Možno zbytočne čosi riešim, podstata mi je jasná, len by som rada sa poučila, ako to robia iní v praxi. Ďakujem.
tRO
01.10.15,06:04
Len dopĺňam najnovšiu informáciu z odborných kruhov ohĺadne evidencie pracovného času učiteľov: škola má evidovať len základný pracovný čas plus prestávku na obed, "prácu na doma" neeviduje, je to ošetrené vo vnútornom predpise. Tj. odchod učiteľa zo školy má zohľadňovať aj obedovú prestávku, nie iba ukončenie jeho vyučovania.