veronika713
24.09.15,16:29
Prosím skúsenejších o pomoc...sedím nad prijatými faktúrami - účtujem špedičnú spoločnosť, platcu dph...
máme prijaté fa v rôznych variáciách:
1. prijatá fa z EÚ - IČ DPH vo svojej krajine, za prepravu SK - EÚ
táto fa ide na samozdanenie, lebo miesto dodania je SK...ale miesto dodania je posúdené - sídlo zdaniteľnej osoby alebo to, že preprava začína na SK...v tomto nemám jasno...
2. prijatá fa z EÚ - IČ DPH vo svojej krajine, za prepravu napr. IT - EÚ
táto fa ide na samozdanenie, lebo miesto dodania je SK, pretože som príjemcom - zdaniteľnou osobou so sídlom na SK... !?
3. prijatá fa z EÚ - IČ DPH vo svojej krajine, za prepravu napr. IT - 3Š
tu si vôbec nie som istá, či to pôjde na samozdanenie...ale asi nie, keď tovar končil v 3Š, a asi aj išiel pod colným režimom...malo by to byť asi oslobodené...
4. prijatá fa z 3Š - je vždy oslobodená? alebo záleží tiež kde bola preprava uskutočnená...?! tu asi musím tiež posudzovať miesto dodania...no proste neviem si už rady...
Prosím keby ste ma vedeli usmerniť, mám už z toho načítaného čistý mišung...a prípadne ma nasmerovali, ktorý prípad pôjde kde - do akého riadku v priznaní...viem že samozdanenie...9,10 a následne 21 !? dúfam, že dobre píšem...
Za všetky reakcie a čas vopred ďakujem...
KloferHladny
30.09.15,07:26
1. Miesto dodania = sídlo SK platcu DPH. Ak fakturuje špedička (prepravca) z IČŠ, potom bez DPH v režime REVERSE CHARGE ( na Slovensku "samozdaniť" - 69 odst 3). Ak fakturuje slovenská špedička (prepravca), potom s DPH a odberateľ má nárok na odpočet.
2. Platí to isté, záleží kto fakturuje (ak prepravca z IČŠ, potom REVERSE CHARGE 69 odst 3)
3. Platí to isté, záleží kto fakturuje (ak prepravca z IČŠ, potom REVERSE CHARGE 69 odst 3)
4. Zahraničný prepravca sa považuje za zdaniteľnú osobu - REVERSE CHARGE § 69 odst 3