emyly
24.09.15,17:04
Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Moja známa má otca, ktorý pred dvadsiatimi piatimi rokmi ručil jednému kolegovi pri pôžičke. Ručili dvaja. Ten kolega sa rokmi stal alkoholik, ktorý raz platil a raz nie. Po čase prišla informácia, že dlh je vyplatený.
Dnes prišiel poštou (obyčajnou!) list od jednej spoločnosti, kde ako vec bolo dané "Posledná dôrazná výzva na vysporiadanie dlhu", kde vyzývajú k uhradeniu dosť velkej sumy. Pýtam sa, je takéto niečo možné? Po 25 rokoch?? ak to aj náhodou nebolo splatené, je takýto postup normálny? Slov. sporiteľna to vraj odstúpila jednej spoločnosti, tá zanikla a udajne sa to postupilo spoločnosti inej. Nikde žiadne meno, ani kto je dlžník, kto vybavuje a pod. Čo ma ako pracovníčku s daniami najviac zarazilo, je to, že to prišlo obyčajnou poštou, list bez hlavičky, bez pečiatky...spolu s listom prišiel rukou vypísaný šek, na úhradu aspoň 50-tich eur. ešte podotknem, hlavný dlžník pred pár rokmi zomrel. Nezaníka týmto aj dlh? Resp. nededia ho deti? A dalej - kedy je už doba premlčaná? Ako daniarka nechápem kde boli tolké roky...nikdy žiadna výzva, ani jediný list že dlh nie je splatený, až teraz... jediný krát človek nezaplatí hypotéku, splátku, a už upomienky...Sama posielam ludom výzvy po roku neuhradenia, doporučene, pečiatka...a tuna roky nič? Ako postupovať? Budem vďačná za každú radu a odpoveď.
lacotinka
24.09.15,15:24
Zažil som oveľa kratšie :
telekomunisti mi neprávom vystavili 2 faktúry (asi 43 € )

asi po polroku postúpili vymáhačom
s vymáhačským kodexom / nezáujmom o oprávnenost pohľadávky /
s bľabotaním o možných výdavkoch

s ohľadom na vyplašenú sb som zaplatil

Po asi 2 návštevách v podateľni GR v Blave/dopisovaniach/telefonátoch/reklamáciách
som sa domohol, že mi okolo 35 vrátili (vraj DPH už dali štátovi a ten nevracia :D )

PS
Ak toto nevieš ty / ani tvoja známa, tak
sa nepýtaj
nerieš
ani ona.
Nie je to jednoduché
nie je na to návod

nedá sa to naučiť teoreticky
Chobot
24.09.15,15:34
Mne to skôr príde, ako pokus nejakých podvodníkov vylákať od starších ľudí (ako otec tej kamarátky) nejaké peniaze pod zámienkou nejakého údajného dlhu. Podľa mňa to ani nemá nič spoločného s tou pôžičkou.

Ak viete identifikovať spoločnosť, ktorá vymáha, tak ju kontaktujte, nech doloží presné podklady a právoplatný platobý titul, na základe ktorého sumu vymáhajú. Ak to neurobia alebo ak neviete, kto to poslal, tak by som to založil ad acta do smetného koša. Takých šekov príde ľuďom do schránky neúrekom.
misoft
24.09.15,17:14
A nebolo by ani zlé toto podstúpiť na vyšetrenie aj iným orgánom - vyzerá to ako pokus o vydieranie... A po 25-tich rokoch - prd by dostali....
Pokiaľ by bol dlh uznaný - je 10-ročná premlčacia doba.
Ale v tomto prípade nič nebolo uznané.
Consultix
24.09.15,18:01
Ak niekto od Teba pozaduje splnenie nejakeho zavazku, mal by hodnoverne preukazat o aku pohladavku ide a ako vznikla. Ak to nespravi na zaklade Tvojej vyzvy, tak bude musiet opravnenost pred sudom.
Ak by islo o exekuciu (co aj po takej dobe by bolo mozne), tak by Ta musel kontatovat exekutor, nie nejaka sukromna spolocnost, ktora sa ani neidentifikovala.
Ak dlznik zomrel tak veritel si mal uplatnit svou pohladavku ako pasivum dedicstva v dedicskom konani. Ak by to nestihol, tak toto pravo mu zanikne tri roky po pravoplatnom prejednani dedicstva.
Vseobecne, aj dlh podla obcianskeho zakonnika sa premlcuje po troch rokoch. Existuju ale vynimky, ktore mozu tuto skutocnost ovplyvnit.
Ako pisal Chobot: vies identifikovat, kto by bol prijimatelom v pripade uhrady?
Urcite by som nic neplatil. Mohli by argumentovat, ze islo o pasivne uznanie dlhu uhradou.
emyly
25.09.15,10:18
určite nič platiť nebudeme (vraj by sme tým priznali dlh).. áno prijímateľ by bola spoločnosť a.s bratislavska dlžobná...akurát sme trochu lustrovali, že tá skrachovaná bola spoločníkom tejto bratislavskej...určite je to premlčané, len sa musíme trochu poobhliadnuť po konkretnych zákonoch, lebo sa im chystáme napísať pekne šťavnatú odpoved.... (samozrejme slušne) :)
Consultix
25.09.15,14:59
Aj ked bola spolocnikom, tak to nic neznamena. Bola to len kapitalova ucast, prevod prav a povinnosti musel byt samostatny ukon, pripadne potom postupenie pohladavky. Ale aj v tom pripade platI Obciansky zakonnik:
§ 526
(1) Postúpenie pohľadávky je povinný postupca bez zbytočného odkladu oznámiť dlžníkovi. Dokiaľ postúpenie pohľadávky nie je oznámené dlžníkovi alebo dokiaľ postupník postúpenie pohľadávky dlžníkovi nepreukáže, zbaví sa dlžník záväzku plnením postupcovi.
(2) Ak postúpenie pohľadávky oznámi dlžníkovi postupca, nie je dlžník oprávnený sa dožadovať preukázania zmluvy o postúpení.