Letko
25.09.15,07:16
Ahojte,

pred rokom mi hygienička pieskovala zuby. Od vtedy si všímam, že sa na nich vytvárajú škvrny od jedla oveľa rýchlejšie. (nezmenil som stravovacie návyky a do minulého roku som ich nemal tak "zanesené" ako teraz po roku.

Je teda pieskovanie neškodné?
buchač
25.09.15,05:25
Za oných čias mala moja firma ako prvá v republike špeciálny kompresor na pieskovanie.
Videl som na vlastné oči, že čo to dokázalo. Kompresor krásne odstránil tie nečistoty na danom materiáli až na základ.

...ozaj, aby som nezabudol...pieskovali - čistili sa týmto spôsobom železničné mosty...;)

Ak by si náhodou nepochopil vyššie napísané, tak vedz, že ten tlak piesku nezoberie so sebou len tie nečistoty na zuboch, ale načne aj sklovinu...a následne sa do tých (oči nepostrehnú) škár a nečistoty sa do nich usadia.

Pieskovanie zubov ?
...a čo si Ty ? Hviezda z Hollyvoodu, že potrebuješ oslniť obecenstvo ?
Solídna ujovina...a len jeden účel....ťahanie love od zákazníka (nie pacienta).
Letko
25.09.15,05:29
Veď práve, keby som mal tú skúsenosť vtedy, nešiel by som do toho. Ono je to tak, ideš prvý-krát v živote k hygieničke, sadneš, ona urobí svoju robotu a ty sa potom nestačíš čudovať.
Tým pieskovaním sa zuby nebielia, len sa odstraňujú škvrny. Moje sú pekným žltkastým nádychom aj po pieskovaní :)
avalik
25.09.15,06:04
Mám za sebou tiež pieskovanie zubov - asi dva roky dozadu. Nezdá sa mi, že by sa mi viac robili škvrny od jedla. Pravidelne každý pol rok chodievam na dentálnu hygienu.

Je možné, že si mal oslabenú sklovinu už pred pieskovaním. Ale zuby si vieš zničiť aj častým používaním bieliacich zubných pást, elektrickou zubnou kefkou, a aj nesprávnym čistením zubov, či častým chemickým bielením zubov.

Doplnenie:
Pieskovaním sa odstraňujú drobné čiastočky zubného kameňa, zub sa vyhladzuje a tým sa obmedzuje aj tvorba ďalšieho zubného kameňa - ktorý sa tvorí z plaku, pri nesprávnom alebo menej častom čistení zubov. Po pieskovaní alebo vyleštení zubov sa na zuby nanáša ochranný (fluoridový?) gel. Hodinu po jeho nanesení nesmieš jesť ani piť.
Od pieskovania si už nebol na dentálnej hygiene?
arizona
25.09.15,06:17
Pieskovanie nepoznam. Ale pred rokmi som prisla za mojou zubarkou,bola to naozaj odbornicka,akych je malo,,ze chcem vybielit zuby.
Vysvetlila mi, ze vsetky taketo zasahy su len biznis na ohlupovanie ludi,ktore agresivne nicia zubnu sklovinu a prirodzenu strukturu zubov.
Vraj iba minimalne percento ludi ma naozaj krasnu bielu zub.sklovinu /mozno nejake kmene v Afrike/,ale ostatni ludia maju maju sklovinu bielosedej,ci bielozltkastej farby. Ani stravovacimi navykmi,ani cistenim a drhnutim zubov im ta sklovina neobelie.

A bielenie zubov,ci uz u dentalnych hygienikov,alebo doma, pouzivanim bieliacich past, to je vzdy dost silny zasah,kde to bez chemie nejde. Ta chemia mozno na kratky cas "na efekt" vybieli vrchnu vrstvu skloviny,ale zaroven ju aj narusuje,co vedie skor ,ci neskor k poskodeniu.

Takze je na uvazeni, ci je lepsie sa zmierit so svojou farbou zubnej skloviny a zuby udrziavat ciste a zdrave beznym,pravidelnym cistenim,alebo riskovat bielenie,pieskovanie a podobne "vylepsenia".
Chobot
25.09.15,06:37
Naviažem na buchača - poznám ten proces pieskovania. Tiež som si nechal opieskovať disky kolies na aute a kopec iných vecí.

Ale po pieskovaní príde ďalší krok procesu a to nanášanie ochrannej vrstvy (tam to bol zinok).

Nemalo sa aj na tie zuby potom niečo naniesť, aby ten porch bol potom chránený? Možno nejaká bezfarebná umelá sklovina?
Mne sa to teraz nechce, ale skús si vyhľadať nejaké články o pieskovaní zubov, či ti to bolo vykonané kompletne.
avalik
25.09.15,07:31
doplnila som odpoveď
lacotinka
25.09.15,07:33
Pieskovanie je blbosť
stačí natrieť na bielo :D
lacotinka
25.09.15,07:39
"" Pieskovaním
1, sa odstraňujú drobné čiastočky zubného kameňa,
2, zub sa vyhladzuje ""

1, áno
2, blbý názor NETECHNIČKY / ženy z domácnosti

PS
Pre lepšie orientáciu si zopakujte stupnicu tvrdosti / všimnite si na ktorom mieste je piesok (záleží aj to , že aký )
lujza.j
25.09.15,07:42
Pre mna je to tak ci tak...nicenie skloviny...nepomozem si....to si mozem doma prebehnut kúsadla praskom do peciva alebo sodou bicarbónou.....ale moj nazor moj problem:)
avalik
25.09.15,07:53
pieskovanie sa nerobi pieskom, pouziva sa soda bicarbona,
... ze netechnicka, zena z domacnosti :D :D :D
lacotinka
25.09.15,07:55
tak nepíš pieskovanie, ale SODObicarbonovanie :D :D
Letko
25.09.15,09:52
Po pieskovaní sa dá na zuby ružová pasta, prebehne sa takou ako keby vŕtačkou alebo leštičkou a zvyšok sa vypľuje.
Letko
25.09.15,09:54
Od posledného pieskovania som bol až dnes. Keď som spomenul to, že mám dojem, že po pieskovaní zuby rýchlejšie pigmentujú, hygienička povedala, že to nie je spôsobené pieskovaním. Tak ja neviem, ona študovala VŠ.
avalik
25.09.15,10:08
ak si bol na dentálnej hygiene prvýkrat pred rokom, je normálne, že sa ti zdá, že zuby viac pigmentujú ... píšeš, že sa stravuješ rovnako ... ale predtým si mal pigment na zuboch roky a tak sa ti teraz zda, ze to je rychlejsie ... vygoogli si, ktore potraviny sposobuju pigmentaciu a aka je prevencia ... skus to dodrziavat a o rok nam dopln vysledky ;) ... pripadne tu pigmentaciu by mohli sposobit aj nejake lieky alebo zmena tvojho zdravotneho stavu
arizona
25.09.15,11:04
Ano, aj po bieleni,aj po podobnych zasahoch sa nanasa ochranny lak na sklovinu. Ked sa casom zosucha ta ochranna vrstva,treba zasah opakovat a opakovat a opakovat...
kopretinka
25.09.15,13:40
odstrańovanie zubného kameňa sa robí pieskovaním?? a nerobí sa to pieskom ale sódou ? :eek:
bettylou
25.09.15,21:21
pieskovanie ti nemení farbu skloviny, len odstraňuje škvrny od kávy, čaju, ovocných štiav a pod., po pieskovaní sa nanáša vrstva fluoridu na tzv podporenie resp. obnovu ..skloviny. V mikrotrhlinách, ktoré pieskovaním vzniknú sa ti škvrny usadzujú rýchlejšie.
avalik
25.09.15,22:16
najprv sa zubný kameň odstráni ultrazvukom, potom ak je to potrebné tak sa ešte dočistí ručne s nástrojom a na záver sa dočisťuje kefkou s brúsnou pastou alebo "pieskovaním", doleští sa leštičkou a ak je to potrebné zuby a ďasná sa ošetria vhodným prípravkom

tak to nazývajú nasi lekári a dodávatelia technológie - na youtube su dostupne videa - hladaj air flow
kopretinka
26.09.15,07:49
jááj......sa neorientujem v zubárskych odborných termínoch.....mne to robili zatiaľ iba raz,mala som to gratis,keď som nastupovala ako nová pacientka k zubárke....potom som mala zuby strašne citlivé a viac to nechcem a vraj to ani nepotrebujem,že sa mi nerobí kameň......uvidím,čo povie zubárka teraz na preventívke....
avalik
26.09.15,07:57
podla mna pieskovanie je vhodne pri uplne prvom osetreni, ak clovek potom chodi pravidelne na DH podla odporucania a dodrziava pokyny, pouziva aj medzizubne kefky, tak pieskovanie nie je nutne