elisabeth
25.09.15,08:30
Ahojte, čo si myslíte o narodeninových párty malých detí - škôlkárov? Je to všeobecný trend alebo len bratislavská nová móda? Moje kolegyne s malými deťmi mesiace riešia pozvánky, darčeky, občerstvenie pre detí aj rodičov, program, ... na narodeninové párty malých detí. Vyjde ich to aj na 200 euro.
Dieťa z menej solventnej rodiny, ktorého rodičia si to nemôžu dovoliť je potom vylúčené z kolektívu už v škôlkárskom veku. Alebo sú aj rodičia, ktorí si to môžu finančne dovoliť a aj tak postavia sa proti tejto novej móde? Pripadá mi to, že všetky hlúpe americké skomercionalizované zvyky (halloween, Valentin, ...) sú k nám silou-mocou pretláčané a všetky naše pekné staré zvyky sú potláčané alebo už zabudnuté.
Chobot
25.09.15,07:33
Prečo si myslíš, že je to nový trend?

Keď si bola dieťa, tebe rodičia nerobili oslavu narodenín? Je normálne, že sa oslavujú narodeniny a najmä u detí. Akou formu a koho pozvať je len vecou rodičov. Niekto oslavuje v kruhu rodiny, niekto urobí oslavu, kde si dieťa môže pozvať svojich kamarátov (zo škôlky, zo školy).

Ak niekto chce pozvať celú škôlku aj s rodičmi, nech si ich pozve. Ty urob dieťaťu takú oslavu, akú ono chce, alebo aká sa mu (jej) bude páčiť. Nie si povinná robiť obrovskú Garden Party. Kúp každému spolužiakovi deťaťa veľké lízatko v deň narodenín a máš to vybavené. Nemyslím si, že každý robí veľkolepé narodeninové oslavy a že od každého sa to očakáva.
avalik
25.09.15,11:58
Ak si robia party rodicia vo vlastnej rezii (doma/detske centra/...), nevidim v tom problem - a taktiez s tym nevidim problem s kolektivom v skolke ... ved kto na party pride, tak oslavencovi nejaky darcek donesie a tym je to vyrovnane, nie je povinnost organizovat koli tomu na oplatku party u zucastnenych

... ak ale taketo party organizuju v skolke, tak by som bola zasadne proti nejakym honosnym oslavam a este za ucasti rodicov - v skolke maximalne zablahozelanie a nejake drobnosti (cukrovinky? - aj to je problem pri dnesnych alergiach a pod.)
Janiela
25.09.15,12:59
Elisabeth, ja s tebou súhlasím.

My sme v škôlke mali "párty" typu: oslávenec sedel pred celkou triedou za stolom, ktorý bol na to určený, to bolo znamenie, že je niečím výnimočný. Po obede mu "súdružka" učiteľka a všetky deti zaspievali peknú pesničku, zarecitovali básničku a zablahoželali a oslávenec im na oplátku daroval nejakú sladkosť.

To bolo také milé. Žiadne hlúpe americké trendy.
Gardenpárty nech si robia doma za múrom. Lebo aj stavať vysoké múry je dnes trend. Pozvánky nech aj v holyvúde dávajú tlačiť.

A ešte súhlasím - naše zvyky sú v úzadí. Smutné.
AdrianaA
28.09.15,06:55
Ja mám doma tiež škôlkarku. Robíme oslavu pre rodinu - bratia s deťmi a starí rodičia.No a na druhý deň sú pozvané dve najlepšie dcérkyne kámošky s maminami. Urobím výzdobu z balónikov, kúpim detské taniere a poháriky a pod. Dám upiecť tortu a urobím chuťovky, resp. obloženú misu. K tomu si dáme kávičku a malinovku ( väčšinou domácu ), dospelý majú aj alkohol, ale väčšinou nikto nepije. Dievčatá sa super zahrajú a my pokecáme - buď ako rodina, alebo miestne drby s maminami. Celé ma to vyjde na cca 100,- EUR . Každý niečo prinesie a to nielen dcérke, ale aj nám napr. kávu, šampanské, rôzne maličkosti a dcérka dostane dosť hračiek, ale najväčšiu radosť má z toho, že je plný dom a ona je stredobodom pozornosti. Mňa takéto stretnutia tešia. Hlavne sa stretneme ako rodina a to je pre mňa dôležité. Takže ak chceš, tak si urob oslavu aj ty, ale podľa seba a svojích možností. Nerieš to, že druhí mali honosnejšiu párty. V konečnom dôsledku je pre deti najdôležitejšie ako sa u kámošky cítia. Mňa určite viac poteší, keď strenem v škôlke dcérkynu kámošku a už s dialky kričí : Teta, dnes sa môžem ísť k vám hrať, bolo my u vás super.
elisabeth
28.09.15,18:45
Mňa sa to netýka - deti mám veľké a vnúčatá nemám. Pred 20 rokmi bolo u škôlkárov zvykom doniesť balíček cukríkov a rozdať spolužiakom, ktorí mu na oplátku zagratulovali. Preto ma to prekvapilo, že moje kolegyne narodeninové párty škôlkárov riešia ako malú svadbu s rozpočtom aj 200 euro. Len ma vo všeobecnosti zaujímalo, ako je tento trend rozšírený a aký je názor ľudí na to..
korela
29.09.15,02:21
Ja iba k tomu - najmä u detí. Mali by sa rovnocenne oslavovať v rodine všetky narodeniny. Aj rodičov, starých rodičov atď.
korela
29.09.15,02:24
O týchto oslavách tiež občas započujem niečo, pre niektorých ľudí je to starosť. Ide však aj o to, ako to chápe dieťa. Že druhé deti majú záhradné párty vo veľkom štýle a ono iba v skromnosti.
Predpokladám, ak sa oslavy robia v súkromí, ak niekto nepozve, nebude pozvané nabudúce aj jeho dieťa. Rodičia určite dieťaťu potrebné vysvetlia, ale i tak. Je to nepríjemné. Stretne sa s krutou realitou, ktorá naše generácie odchované v min. režime viac-menej obišli. Je logické, že v spoločnosti sú sociálne rozdiely, ale vysvetliť to dieťaťu so slušným IQ je problém. Necíti sa menejcenné.
Možno by sa dala takáto situácia riešiť výletom mimo bydliska, ako darček pre dieťa. A pozvať ho na jeho počesť na dobrý rodinný obed do reštaurácie. Úvod do spoločenského života sa dá kreovať rôznym spôsobom. V lete na piknik. V zime inak, napr. ísť do divadla, na koncert. Znásobí sa slávnostný deň.
Poznám malú cukráreň na sídlisku s tromi stolíkmi v polyfunkčnom dome, ak má dieťa sviatok, rodičia ju zarezervujú na tri hodiny pre deti, bez rodičov, poobede cez víkend. Je tam s nimi iba majiteľka. Doma nenarobia neporiadok, nebudú rušiť susedov, pochutia si na tom, čo majú z repertoáru radi. Menšia výzdoba s balónikmi pre atmosféru.

Mne hlavne v poslednom čase dcéra spomína také aktivity s nimi (deťmi), na ktoré som už aj zabudla a veľmi si ich cení. Ide o zážitky, nie koľko to pojme financií.
buchač
29.09.15,05:36
Neužitočné som dal ja .

Ide totiž o oslavu dieťaťa v kolektíve škôlky a nie v rodine.
buchač
29.09.15,05:42
Neužitočné som dal ja...

Ide totiž o oslavu dieťaťa v kolektíve škôlky a nie v rodine.

Ostatné v príspevku je ako z inej doby.
Gabi03
29.09.15,06:16
ja to vnímam ako trend, hoci nie v každom prípade negatívny. z pohľadu rodičov to ide do financií, ale na druhej strane v takom hracom kútiku v obchodnom centre bez príprav, starostí a bordelu. na druhej strane menej majetný rodičia môžu niečo pripraviť doma, viac zapoja fantáziu. a z pohľadu detí: ono je rado, ak je niekam pozvané, samozrejme záleží na veku, ako to celé vníma. a v podstate je jedno, či to bude obchodné centrum, alebo obývačka. hlavne, aby sa nenudil
AdrianaA
29.09.15,06:45
nemyslím si, že by v škôlke dovolili robiť takéto párty pre deti. Teda aspoň v našom meste sa to nedeje. P. učiteľky sú radi, keď môžu ísť domov a nie ešte sedieť s deťmi na párty a robiť dozor. U nás ssa do škôlky prinesie nejaká drobnosť a ostatné je na rodičoch, ale doma. Žeby v BA to bolo iné ?
buchač
29.09.15,07:04
AdrianaA (Dnes 08:45) nemyslím si, že by v škôlke dovolili robiť takéto párty pre deti. Teda aspoň v našom meste sa to nedeje. P. učiteľky sú radi, keď môžu ísť domov a nie ešte sedieť s deťmi na párty a robiť dozor. U nás ssa do škôlky prinesie nejaká drobnosť a ostatné je na rodičoch, ale doma. Žeby v BA to bolo iné ?
=================================
Vidíš...to je už iná káva. ;)

Moja vnučka chdí do tej istej škôlky, kde chodili už moje dievky...dokonca tá istá učiteľka ju má v triede. :)
Prax sa ale nezmenila.

Ako vravíš...do škôlky donesie oslávenec tú drobnosť, pogratuluje sa v príhodný čas a život ide ďalej.
Práve tou malou drobnosťou pre všetky deti sa obrúsia tie prípadné rozdiely v sociálnej oblasti.

Čo si robí a aj urobí rodič doma, tak to je už iná káva.
alaya1
29.09.15,07:16
myslim, ze v prispevku neide o party v skolke, ale skolkarpv / vek dietata/.
buchač
29.09.15,07:30
Jednoznačný súhlas !

Týmto spôsobom sa deti separujú na tie rôzne skupinky.
Hlavne sa pozerá na solventnosť.

Výsledok ?
Stačí si pozrieť na nie jeden film z produkcie Halyvúdú a jeden je v obraze...presnejšie na návštevu toalety za určitým účelom.

Je jasné, že nie každý jedinec si sadne s druhým.
Lenže práve tou výchovou v detskom veku (separovanie) sa toto prenáša aj do vyššíeho veku...a stredná škola je už najvyššie štádium šikanácie.


Ozaj...čo je to Valentín, Hallowen ?
AdrianaA
29.09.15,07:46
ale aj tak si myslím, že elisabeth myslela oslavy doma a nie v škôlke. Ináč dnes sa deti menej stretávajú ako voľakedy my. Stále sme boli v pohybe a mali kopec kámošov, dnes je to o separácii detí a nie je to vždy o solventnosti. Jednoducho sa deti medzi sebou málo stretávajú. Kto je ale na vine ? Rodičia! V celej spoločnosti sú vzťahy zlé a prihliada sa len na úspech a peniaze. Rodičia sú hnaní týmto systémom a zabúdajú na úplne obyčajné veci. Nevedia sa zastaviť a vychutnať si spoločné chvíle. Cez týždeň sme si boli púšťať šarkanov a suseda matka dvoch detí zahlási: Ty sa asi nudíš, keď stváraš také blbosti . Takže asi tak.
avalik
29.09.15,08:10
Buchac, preco neuzitocne? Ved zo zadania nevyplyva ze ide o party v skolke.
AdrianaA
29.09.15,09:47
ma chcel nasrať zrejme :)
avalik
29.09.15,10:01
A to si kde v zadani vycital, ze "Ide totiž o oslavu dieťaťa v kolektíve škôlky a nie v rodine." ?
Janiela
29.09.15,10:51
Presne tak, Buchač, tie usácke sviatky sú mi vrcholne nesympatické, ako aj celé sajedinoje ....
Janiela
29.09.15,10:58
potom som to zle pochopila, myslela som si, že ide o škôlku.
Napriek tomu, tie akcie, aj keď sú mimo domu sú také prevzaté zo západu, také novozbohatlícke, malomeštiacke a nepekné.
korela
29.09.15,13:41
buchač (Dnes 07:42) Neužitočné som dal ja...

Ide totiž o oslavu dieťaťa v kolektíve škôlky a nie v rodine.

Ostatné v príspevku je ako z inej doby.
.

buchač (Dnes 09:30) Jednoznačný súhlas !

Týmto spôsobom sa deti separujú na tie rôzne skupinky.
Hlavne sa pozerá na solventnosť.

Výsledok ?
Stačí si pozrieť na nie jeden film z produkcie Halyvúdú a jeden je v obraze...presnejšie na návštevu toalety za určitým účelom.

Je jasné, že nie každý jedinec si sadne s druhým.
Lenže práve tou výchovou v detskom veku (separovanie) sa toto prenáša aj do vyššíeho veku...a stredná škola je už najvyššie štádium šikanácie.


Ozaj...čo je to Valentín, Hallowen ?
.................................................. .................................................. .......
No a teraz mi vysvetli, v čom spočíva rozdiel v tvojej a mojej myšlienke. Okrem toho, že si tu zasa padli do náručia dve raz spriaznené a inokedy nespriaznené osoby. To sa tu zasa na čas poriadne zvrhne. Vivat!
korela
29.09.15,13:47
buchač (Dnes 07:36) Neužitočné som dal ja .

Ide totiž o oslavu dieťaťa v kolektíve škôlky a nie v rodine.
.................................................. .................................................. .......
Nie, tu ide o to, že v zadaní sa spomína Bratislava, tvoje obľúbené červené súkno, signál pre výbeh dobytka na pašu. Spásť všetko, čo je v ceste.
Už sa konečne odosobni, máš na to vek.
alaya1
29.09.15,15:50
Nemyslim si, ze ked sa stretnu deti rovnakeho veku a zahraju sa, daju si po kolaciku a jednohubke,aby v tom bolo nieco nepekne. Skor to obohacuje ich socialnu adaptabilitu.
buchač
29.09.15,16:29
korela (Dnes 15:41)
No a teraz mi vysvetli, v čom spočíva rozdiel v tvojej a mojej myšlienke. Okrem toho, že si tu zasa padli do náručia dve raz spriaznené a inokedy nespriaznené osoby. To sa tu zasa na čas poriadne zvrhne. Vivat!
===========================
Nevysvetlím, nechce sa mi !
Nevysvetlím, každý máme iný názor !
Nevysvetlím, nepochopili by ste !
--------------------------------------
Pointu hľadajte v tom separovaní jedincov...
-------------------------------------
Viac nedám, aby nedošlo k zvrhnutiu témy.
Janiela
29.09.15,16:55
V pohode, nech sa stretávajú, nech si dajú deti po koláčiku a jednohubke, nech sa aj pekne zahrajú, nech to aj obohatí ich sociálnu adaptabilitu, všetko je v pohode, ak to zostane ozaj pri tých maličkostiach. S tým súhlasím.

Ale drahé párty na základe, ktorej sa deti začnú vylučovať z kolektívu, tam kde sa pozvánky rozposielajú???? To už nie je o hraní sa a už vôbec nie o sociálnej adaptabilite. To sa už učia, ako sa adaptovať, lepšie povedané, medzi koho sa adaptovať a koho odstrčiť.

Je to môj osobný názor. Novozbohatlícke - my si to môžme dovoliť.
alaya1
29.09.15,17:15
tak tie pozvanky si mozu vyrobit aj same deti a to prispieva k rozvoju fantazie a jemnej motoriky. zase nie vsetko je v tomto smere take zle, skor by som povedala, ze odstrihavanie deti od rovesnikov, napr. nepovolovanie navstev v domacom prostredi je na ich skodu.
buchač
29.09.15,17:18
Janiela (Dnes 18:55)....

==========================
BINGO !!!
Janiela
29.09.15,17:23
V zadaní som si prečítala:

" na narodeninové párty malých detí. Vyjde ich to aj na 200 euro.
Dieťa z menej solventnej rodiny, ktorého rodičia si to nemôžu dovoliť je potom vylúčené z kolektívu už v škôlkárskom veku."

Áno, v tomto smere to je zlé, až potom ide o odstrihnutie deti, ak rodičia na to nemajú. Tam žiadna motorika ani rozvoj fantázie nie je namieste. Tu nikto nespomínal nepovoľovanie návštev. Aspoň som si to nevšimla.
Janiela
29.09.15,17:28
dikes Buchačík 19:18 :-)
alaya1
29.09.15,17:43
debata je zbytocna k tvojmu prispevku, ktory je teda uplne mimo otazky zadavatelky.
pavol54
29.09.15,18:29
začiatok šikanovania: my sa s tebou nebavíme lebo ty nie si vybraný, ty nie si z našej partie a ty si psychologička? Základný predpoklad bol vždy stmeľovať kolektív tých čo museli spolu existovať nie sa rozdeľovať a vyčleňovať tých čo sa nám nepáčia jeden len pre to lebo a druhý pre oné. Ak sme riešili tak vždy sme došli k poznaniu že si niektoré prvky vypestoval ešte na škole a to si píš že sme riešili niektoré vážne skutky. Hovorím nie je nič horšie pre psychiku jednotlivca ako vystrčiť alebo neprijať ho do kolektívu
Janiela
29.09.15,18:34
Pavol54 súhlasím s tebou
slová "vybraní spolužiaci" svedčia o všetkom
buchač
29.09.15,18:38
Pali......a s tým vyššie uvedeným názorom má jeden súhlasiť ?

Veď to je na hlavu postavené.

Ešte horšie na tom je, že takýto názor má psychologička.

Vraj ..." sociálna adaptabilita"...
Ale ako môže ísť o Sociálnu adaptáciu, keď dochádza k práve k jej opaku...???
alaya1
29.09.15,18:40
Pavol - na urazky nereagujem, len sa smejem, ty si teda asi priatel s celym svetom....
Janiela
29.09.15,18:50
mier a pokoj, alaya1, veď ťa tu nikto neuráža, diskutujeme a vyjadrujeme svoje názory a pocity
Janiela
29.09.15,18:52
Len kľud alaya1 :-) Prečo je príspevok mimo??? Myslím, že som sa pôvodne vyjadrila k otázke zadávateľky a každý by mal rešpektovať názor toho druhého, či? Nie som azda na diskusnej stránke?
alaya1
29.09.15,19:38
janiela- mimo je preto, ze v otazke neide o party v skolke, takze tvoja odpoved nie je k otazke. Ale v poho...diskutuj,aj ked skor je tvoja odpoved komentar nie odpoved.
Janiela
30.09.15,06:59
alaya1, všetko OK, včera o 9:16 si ma upozornila prvý krát, o 12:58 som uznala, že som asi zle pochopila zadanie, o sedem hodín neskôr si ma na to opäť upozornila, čo už bolo zbytočné. Môj otec hovorieval: dva razy ani farár v kostole nekáže. Vyjadrila som svoj názor, podporila Elizabeth, či sa také veci dejú v škôlke, doma na záhrade alebo na ulici, je to môj postoj. Nevadí, len mi to príde ako žabomyšia vojna - kto z koho, ja na také hry nie som. Treba prijímať aj názory iných ľudí. Želám ti alaya1 pokoj v duši a krásny deň.
buchač
30.09.15,07:06
Janiela

Tomu sa vraví..."socialna adaptabilita"....
Alebo profesionálna deformácia.
;) :D :D :D
alaya1
30.09.15,07:24
ty buchac by si sa mal hanbit a schovat pod ciernu zem, nie tu smajlikov capat, co si ty za cloveka. jednemu rakovinu zelas, inym sa vysmievac. Liec si svoje zivotne frustracie inde. Ja kaslem na teba.

janiela- precitaj si toto. myslim, ze by to malío aj stacit.
Janiela (Včera 20:52) Len kľud alaya1 :-) Prečo je príspevok mimo??? Myslím, že som sa pôvodne vyjadrila k otázke zadávateľky a každý by mal rešpektovať názor toho druhého, či? Nie som azda na diskusnej stránke?
alaya1 (Včera 21:38) janiela- mimo je preto, ze v otazke neide o party v skolke, takze tvoja odpoved nie je k otazke. Ale v poho...diskutuj,aj ked skor je tvoja odpoved komentar nie odpoved.
Janiela
30.09.15,07:28
Už mám neužitočné a aj nevhodné, kto to asi dal????? Žeby forma prejavu sociálnej adaptability? Nedajbože profesionálnej deformácie?? :))))))
Ešte existuje aj tretia možnosť, napr návrh na vylúčenie? Veľmi s v tom nevyznám.

Mňa dnes nič nenaštve, práca mi ide od ruky a je mi fajn teplo. Idem si dať kafčo.
fortunka
30.09.15,07:41
No neviem...my sme mali v jaslickach krasne narodeninove oslavy, kazde dieta ju malo... nestala nikoho 200EUR, robili ju ucitelky. Kazdeho stalo nieco iba upiect kolacika alebo tortu, alebo kupit tortu. Deti mali zabavu a krasne fotky. Nik nebol vynechany.. Druha vec su party doma, ktore prekracuju uz podla mna hranicu, pozve sa tam aj 20 ludi, ozdoby ako na svadbe pomaly... a tym drobcom je to ukradnute :D Verim tomu, ze teenager by sa potesil, mat oslavu s kamosmi, ale taky 3-6 rocny drobec... vyzera to na tej party ako stretnutie rodicov skryte za oslavu dieta :) Je to mozno take "americke", my to nepraktzujeme, k nam z casovych dovodov pridu tak stary rodicia a hotovo. ALe v tejto IT dobe je to podla mna super aspon an to, ze ludia sa stretnu a pokecaju .... a dieta je tiez stastne ze si ho niekto vsimne.. neviem ake nase zvyky by sa tu mali praktizovat? Trapne rozdatie lizaniek/keksikov made in poland doobeda a cely den si na oslavenca nikto nespomenie :)
Janiela
30.09.15,07:48
Fortuna, napísala si to veľmi pekne
fortunka
30.09.15,08:00
No kiez by sa nam podarila nejaka taka oslava :))) Doma :))) My sme radi ked sa par ludi pri tej torte stretne a to nehovorim, ze tyzden mam stres lebo chcem aby som ju upiekla ja :D a potom dva dni nadavam lebo ju nestiham piect :D Ale zatial som vzdy vstihla :D Aj ked iba par som ich zatial piekla :)))
Maxim911
06.10.15,18:15
Ja podobné oslavy tiež neuznávam. Sú to pre mňa len akési hlúpe preteky znudených mamičiek, ktoré nevedia čo majú robiť aby sa ukázali. A v podstate ani nevedia koľko "zla" napáchajú medzi deťmi... Ideme sa držať amerických trendov a kupovať deckám na narodky autá a podobne?
Sykorkaa
07.10.15,10:34
v mc donalde pre 6 deti to vyjde 20 eur aj s tortou a slecnou, ktora im namaluje tvaricku :-)
BXLmiami
07.10.15,10:45
Ale nepomôžeš si,prišlo to k nám.Mimochodom ako Vy oslavujete narodeniny?Pozvete si priateľov?Ano?Nie?Myslím že takisto by malo oslavovať dieťa.
BXLmiami
07.10.15,11:26
Je to trend aj mimo BA,kamošky dcéra pozvala známeho-klauna-a bol z toho pre 5 detí zážitok na celý život.Páči sa mi to.
buchač
07.10.15,13:18
Keby sa dalo, nadrbem Ti neužitočných do bludu.

Americké zvyky prevziať a dokonca na americký spôsob oslavy robiť v Mekáči....

Choré...
anet
08.10.15,07:04
Tak ja mam coskoro 2 rocnu dcerku. Neviem ci je to trend, ale urcite jej nebudem prenajimat detske centrum na uzavretu party.
Avsak torta a deti k detskej oslave jednoducho patria. Takze par kamaratok zo skolky si pozvat urcite moze a ja sa budem snazit nieco vymysliet - vziat ich na hodinku do detskeho centra, potom doma torta, mozu sa hrat, spravit detsku diskoteku. Pozvanky dnes vytlaci sikovna mamina ci tatino na PC.
Deti dnes tak neskutocne rychlo rastu, tak preco si s nimi neuzit ten detsky vek.
A ci je to "americky" trend? No je tazke sa tomu vyhnut, anglictina uz v skolke, zahranicne rozpravky, filmy ... okrem toho, preco nevyrezavat s dietatom tekvicu, alebo nevyrabat karticku so srdieckom na Valentina ... ved je to mile. Vzdy lepsie akoby mala sediet cely den pred PC, len aby mal rodic pokoj.
Janiela
08.10.15,11:41
Ja by som mc donaldu ani nepriateľa nezobrala. Mastné, prepálené, presladené, proste všetko nezdravé.
Janiela
08.10.15,11:47
K americkému trendu:
Trochu tak mimo témy - spomínam si, ako pred viac než 25 rokmi boli všade heslá preč s ruštinou a so všetkým, čo je ruské, na Slovensku po slovensky a pod. Učili sme sa od piateho ročníka po rusky a každý to odsudzoval. Dnes sa deti od škôlky učia po anglicky a je to také trendové. Nechápem.
Viem, že téma nie je o americkom trende a mojich názoroch na angličtinu od škôlky alebo ruštinu, ale nedalo mi neprispieť.
korela
08.10.15,11:55
Iba sa vraciame k Babylonu späť. Aj k jeho reči. Jedno storočie postačilo.
BXLmiami
08.10.15,11:59
No lebo čo s ruštinou.S angličtinou sa dohodneš na celom svete.A je potrebné začať čím skôr,pretože potom máme sklz oproti západu,ktorý sa deťom ťažko dobieha.
BXLmiami
08.10.15,12:02
No a presne v tomto je rozdiel medzi nami a američanmi.Oni nejakú tortu neriešia,dajú všade balony,píšťalky,na hlavu špicaté čapice,chytia mafinu zapichnú sviečku a z plného hrdla zaspievajú happy birthday.K tomu do misky čipsy a cukríky a je to.Prípadná torta je bonus navyše.
Janiela
08.10.15,12:06
To hej, pretože Angličania kolonizovali (nechcem písať čo ďalej, lebo nenapadá mi ani jedno slušné slovo). Ako som spomenula, písala som mimo témy.
korela
08.10.15,12:08
S ruštinou napr. v súčasnosti to, že je veľa info o súčasnej situácii v ue práve u nich. Netreba zaznávať žiadnu reč. Aby sme RU ešte niekedy nepotrebovali.
Mne netreba vysvetľovať potrebu EN.
Ja som deti základy ešte pred školou, a vybrali sme školu, kde sa jazyky učili. Hneď po rev.
Inak diplomatickou rečou bola FR. Ešte donedávna.
Myšlienka Babylonu - jeho reč bola prakticky EN, a ľudstvo sa má vrátiť opäť k jeho pôvodnému jazyku. To je všetko.
Nebyť Ameriky, tak by ten proces trval dlhšie, veď tam je v podstate Babylon.
BXLmiami
08.10.15,12:30
Nestraš.
korela
08.10.15,12:35
Horšie to bude s čínštinou. A vraj vietnamštinu google prekladač nevie preložiť ako jediný jazyk na svete.
Janiela
08.10.15,12:38
Korela, ničomu nerozumiem. :-) k príspevku o 14:08 hod
korela
08.10.15,12:45
To myslíš vážne? Ani netreba rozumieť, čo príde, bude. Aj tak nikto nevypochoduje dobrovoľne do ulíc. To by musel celý kontinent aj s defenestráciou poniektorých. A keď, tak to už budeme bežať kvôli pudu sebazáchovy. Nebude kam.
Ešte k tej tvojej kolonizácii. Angličania neobsadili celú Indiu , iba časť, vždy sa to tak robilo v dejinách, následne v tých krajinách vznikne nespokojnosť, chaos, o to lepšia manipulácia ľudí a dôvod pre vojnové konflikty. Platí to aj pre dnešok. Osvedčené.
anet
08.10.15,16:59
Tiez som sa ucila rustinu od 5 rocnika. A pozerala rozpravky Pa a Pí a pod. O to viac si uzivam "druhe" detstvo, vdaka mojej dcere. Disney rozpravky, skakanie po preliezkach, smykanie ... hracky - niekedy mi teda dost trva kym pridem na to ako funguju :D Tazko porovnavat 70-80te roky.
Minule som "zabila" pytam sa susedkinej 12 rocnej dcery, ci sa hra s babikami, skace gumu a tak. Vysmiali ma a dostali do obrazu. Vtedy som si uvedomila ako strasne rychlo zbehne ten detsky, hrackarsky vek.