luvara
25.09.15,09:16
Zdravím,
takéto veci sa tu už riešili, ale aj tak mi to nie je jasné v mojom prípade, preto píšem.
Momentálne sú v sro 2 majitelia a konatelia, každý má vklad 2500 eur, každý koná samostatne...
Ak sa jeden z nich rozhodne prepísať svoj podiel na inú osobu, čo to obnáša, kde začať+ prepíše sa na tú novú osobu aj vklad toho, kto prepisuje? alebo musí niečo do sro tá nová osoba vložiť?
Ak by bola situácia, že by po čase chceli prepísať podiel späť, dá sa to? Taktiež, za akých okoloností?
Ďakujem
Consultix
25.09.15,16:16
Dana otazka tu bola urcite riesena niekolko krat, staci trocha vyhladavat...
Vyska vkladu, status konatela a ich sposob konania je irelevantny pre prevod obchodneho podielu.
Co znamena prepisat? Darovat? Bezodplatne previest? Odpredat?
Myslim si, ze v pripade, ak nemas prehlad o zakladnych aspektoch obchodneho podielu, tak najrychlejsie a najlacnejsie bude obratit sa na spolocnost, ktora zmenu zabezpeci all-inclusive, vratane poradenstva a kompletnej agendy. Ak by si si to robila sama, tak v prvom rade musi vychadzat zo spolocenskej zmluvy, ze akym sposobom riesi odsuhlasenie prevodu obchodneho podielu. Nasledne treba v tom zmysle volat valne zhromazdenie, spisat zapisnicu o priebehu VZ. Vyhotovit zmluvy o prevode obchodneho podielu (musia byt s uradne osvedcenym podpisom). Dorucit zmluvy spolocnosti, aby nadobudli voci spolocnosti ucinnost. Ziskat prehlasenie noveho spolocnika, ze pristupuje k spolocenskej zmluve. Vyhotovit nove uplne znenie spolocenskej zmluvy, pripadne podpisovy vzor noveho konatela (a apropo, povodny spolocnik ostava konatelom a ten novy sa stava konatelom - to su uplne odlisne veci). Vyplnit tlacivo pre navrh zmeny zapisu v OR, zaplatiti sudny poplatok a cakat, ci ma vyssi sudny uradnik fajnovy den a nebude do nicoho rypat, ze ste na nic nezabudli...
Urobit opacny proces a naviest povodny stav je o tom istom. A preco to riesis? Ze byt podpora v nezamestnanosti?
Asi takto v skratke :)
JankaO
25.09.15,18:17
Ešte doplním Consultix, že ak chce konateľ odstúpiť z funkcie, buď to písomne s osvedčeným podpisom oznámi spoločnosti a VZ to prerokuje, alebo sa vzdá funkcie priamo na VZ, pričom aj v zápisnici sa podpisy osvedčujú.

(vzhľadom na znenie zadania odporúčam prevod obchodného podielu spoločníka a odstúpenie z funkcie konateľa riešiť profesionálom)