sissy87
25.09.15,11:59
Ahojte! Uzatvorili sme mandátnu zmluvu so živnostníčkou, ktorá nám bude vybaviť refundáciu DPH zo zahraničia (hlavne z faktúr za navýšenie mýta v Rakúsku). Ona žiada, aby sme jej odovzdali originálne doklady, s tým, že ona ich naskenuje, a priloží k žiadostiam (elektronicky).
Bohužial k nám často chodia kontrolórky z daňového, colného úradu, keby žiadali originálne doklady ako im môžem dokázať, že ich mám odovzdané na tento účel?
Stačí ak napíšem odovzdávací-preberací protokol s tou pani, a priložím zoznam dokladov? (urobím aj kópie, aby sme mali aspoň tie v účtovníctve).

Ďakujem za rady. :)
avalik
25.09.15,10:47
naskenujte doklady vy a pošlite jej ich elektronicky prípadne dodajte na inom médiu podľa dohody
Consultix
25.09.15,15:39
Osoba, ktora podava elektronicke podanie, v podstate overuje pravost dokladov, ktore skenuje. Svojim elektronickym podpisom zodpoveda za to, ze v elektronickej podobe predklada to, co je na originalnom doklade.
Osobne riesim tento problem najcastejsie voci ZR, OR, DU a CU. Nikdy by som nedal svoj el. podpis na dokument, ktory mi naskenoval klient a ja som nevidel original. Nemam ziadnu zaruku, ze taky dokument existuje. Preto vyzadujem vzdy aspon predlozenie originalu.
Samozrejme je aj Vasa situacia pochopitena, kedze chcete mat kompletnu dokumentaciu so vsetkymi dokladmi u seba pre pripad kontroly.

Je to tym padom vecou dohody. Osobne by som klientovi nahvrhol, aby si u seba nechal kopiu dokladu , kym su doklady na spracovavani u mna. V pripade kontroly sa preukaze klient zmluvou o externom zabezpeceni spracovania agendy a samozrejme aj v pripade kontroly je moznost zo strany danoveho subjektu predlozit dokumenty dodatocne.

Druhou moznostou je uzavriet zmluvu s externym dodavatelom tak, ze vy budete veci skenovat, budete ich podpisovat a on ich nasledne podpise vlastnym podpisom. Pre el. podanie ne je prekazkou ked je tam aj dalsi podpis (dokonca to nemusi byt z ich strany ZEP, staci bezny el. podpis v PDF) a zaroven bude v zmluve podchytene, ze externa spolocnost nezodpoveda za skody, alebo obsah dokumentov, ktore jej boli dorucene podpisane Vasim podpisom a nasledne postupene inym uradom, instituciam a organizaciam.