Janca
28.10.04,09:39
Myslela som, ze sa vyznam, ale ostala som v pomykove. Poradte:
zacinajuca kadernicka urobila vsetky prihlasenia na uradoch, prenajala si priestor na prevadzkovanie kadernictva, reg. pokladnu. Urad prace jej
prislubil dotaciu na rozbehnutie zivnosti.
1. ako rozpustit tuto dotaciu UP-do akej vysky /dostane ju az po predlozeni pen. dennika/, ked vydavky na zriadenie urobila pred poskytnutim dotacie a dokonca este pred zaciatkom zivnosti.
2. ako zuctovat nakup samponov, lakov, farieb na vlasy, a pod. /je to material, tovar, alebo do rezie ako spotreby material/, viest aj sklad ?
Dakujem.
Janca
28.10.04,08:08
Nik neporadi, musim to spackat do utorka, skuste ma naviest aspon s vecami okrem tej dotacie. Dik vsetkym
Braňo
28.10.04,08:12
Janča myslím, že to je príjem neovplyňujúci základ dane. Zároveň ale aj tie výdavky, ktoré z toho budeš hradiť sú neovplyvňujúce (nie som si istý). Predpokladám, že sa nezaoberá predajom šampónov a pod., takže by som to účtoval ako spotrebu priamo do výdavkov.
Janca
28.10.04,08:16
Lebo v minulom roku to tiez bolo tak, ze prijem dotacie sa dal do POZD do vysky vydavkov OZD, ktore boli vynalozene na tento ucel. Takze vplyv na ZD bol nulovy.
Neviem, ci to plati aj tento rok. A s tymi farbami a samponami som myslela, ci si neurobit sklad. karty a ked sa minie napr. jeden cely sampon, potom ho odpisat z karty. Je samozrejme, ze tazko bude odpisovat po ml. na kazdu hlavu co umyje, alebo zafarbi. Potrebujem si to trochu ozrejmit s praxou v sucasnosti, lebo som to dlhsiu dobu neuctovala. Brano zatim dik.
viktoria
28.10.04,08:17
Výdavky na ktore su poskytnute dotacie sa zauctuju ako vydavok ovplzvnujuci zaklad dane. Dotacie su prijmamy ovplyvnujuci zaklad dane podla nakladov na ktore boly poskytnute, to znamena za ako boli poskytnute na prevadzkove naklady tak sa rozsuptia jednorazovo, ak boli poskytnute aj na obstaranie DHM, tak sa rozpustaju podla odpisov a vo Finančnom spravodajcovi je k tomu aj Usmernenie MF SR.
Janca
28.10.04,08:21
A ako by si Viktoria prosim Ta riesila tie nakupy - rovno do spotreby /ale ako co material, rezia /analitika/ alebo cez sklad/ ?
viktoria
28.10.04,08:28
Tie nákupy by som dala ako material. Ak nakúpi len toľko koľko aktualne používa tak by som to neúčtovala cez sklad. Napr. ak nakúpi 10 ks šampónov rovnakého druhu, tak samozrejme nebude používať naraz všetky, to by som už riešila cez sklad.
Janca
28.10.04,08:30
Dik za usmernenie viktoria. Hned sa mi bude robit veselsie. Diky aj Branovi.
Yvvetta
28.10.04,08:37
Dotácia z UP je príjmom ale len do výšky výdavku.
Subjekt dostane napr. dotaciu 100 000,00. V r.2004 vyčerpal z nej len 30 000,00. V uzáv. účtoch zahrnie do príjmov, kt. ovpl. ZD 30tis. a takisto do výdavkov, ktoré ovpl. ZD 30tis. A tak postupne v ďaľších rokoch.
Je to jedno či nakúpi zariadenie do kaderníctva alebo auto a pod. Príjmy a náklady sa vždy musia vynulovať.
Dada
28.10.04,08:53
Ja robím účto kaderníčkam..... Šampony a podobné veci dávam ako materiál. Skladom sa mi nejako nechce zaoberať. Ale jasné, že na konci roka si robia inventúru.