cuchran
25.09.15,14:30
Či ako firma poskytujúca aj reklamné služby a propagáciu, môžem poskytnúť reklamné služby zákazníkovi a to tak:
1. že mu reklamu (banner) umiestnim na tiež mojej ale športovej súkromnej webke, kde vystupujem ako športovec, usporiadateľ, či spoluorganizátor a jej majiteľ (doména). Nevadí, že reklama by bola položená nie na firemnej stránke, ale záujmovej športovej? Ináč to ani nejde. Je to príjem z podnikania, (riadne reklamné činnosti) lebo nejaký ostatný „internetový“ príjem? Turistická webka, portál, je moja a nie je spojená so združením ani ničím. Je to motanica v tom, že firemná webka sa tuším účtovne neráta do vlastníctva, (ešte tak, aby to zdanili!...) ale zase náklady na ňu sa rátajú do výdavkov (faktúra za zrobenie, prevádzkovanie). Skrátka moja súkromná športová webka, čo je v tomto prípade nosičom reklamy je nefiremná a podieľa sa ako keby na podnikaní. Príjmy spojené s prenájmom reklamných plôch na vebe, za bannery by mal zdaniť každý aj nepodnikateľ, pokiaľ viem.
2. Ak zákazníkove firemné reklamné bannery, tabule, predmety, budú fyzicky prezentované na mnou usporiadaných športových, turistických podujatiach, alebo podujatiach ostatných turistických klubov. Nevadí, že službu fyzicky poskytne, vlastne turista, občan a nie moja reklamná firma? Lebo firma pochodujúca na horskom chodníku je ... asi blbosť. Hoci v tomto prípade ide o tú istú osobu – SZČO, firma, občan.
Či sa to môže rátať ako reklama a zaviesť do účtovníctva teda ako odpočítateľná položka (u mojej reklamnej firmy ako poskytovateľovi a u neho ako u objednávateľovi)

Ďakujem.
Radšej sa hlúpo pýtam, ale tieto veci dokážu daňováci riadne nepochopiť.
doplním:
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-September/sponzoring-formou-objednavky-reklamy.html:

"Na ilustráciu možno uviesť príklad sponzora z radov fyzických osôb. Futbalový oddiel je ako jeden z troch športových oddielov členom obecnej telovýchovnej jednoty, ktorá je právnickou osobou. Podnikateľ fyzická osoba, ktorý bol požiadaný o finančný príspevok, chce napomôcť rozvoj futbalu v obci, lebo jeho dvaja synovia sú tiež futbalisti. Zároveň chce požadovanú sumu pokiaľ možno čo daňovo najvýhodnejšie poskytnúť. Načrtnutý príklad má dve alternatívy riešenia. V prvej alternatíve poskytne podnikateľ futbalovému oddielu príspevok ako dar. Vtedy môže od základu dane odpočítať najviac desať percent z výšky daru.

Ak si zvolí druhú alternatívu, poskytne balík prostriedkov na báze reklamy. Futbalový oddiel sa zaviaže nastriekať reklamný nápis propagujúci firmu podnikateľa na dresy futbalistov. Okrem toho na mantineloch štadióna umiestni veľký reklamný nápis. Potom pôjde o reklamné nápisy, a teda o reklamu charakteru daňovo uznateľných výdavkov v intenciách zákona o daniach z príjmov. Daňovo výhodnejšia je teda druhá alternatíva, lebo znamená stopercentné daňové premietnutie príspevku."
Kabaka123
25.09.15,13:42
a otázka? po prečítaní prvej vety som sa stratila...
veronikasad
25.09.15,13:51
firma=kto ?, reklama bude poskytnutá na tvojej súkromnej stránke (ako nepodnikatel, alebo FO=SZČO)?
Consultix
25.09.15,15:04
Ano, pytas sa hlupo. A asi nikto nema ponaztia o to, na co sa vlastne pytas...
Consultix
25.09.15,15:09
1. Tvoja webstranka je alebo Tvoja sukromna, alebo ju prevadzkujes ako podnikatel. Ak je Tvoja sukromna (ako pises zaujmova: zabudni na to, ze si akekolvek naklady uplatnis v podnikani). Dokonca, ak by tato stranka bezala na serveri (hostingu), ktoru plati firma a bezi tam aj firemny web, bol by to Tvoj nepenazny prijem, zrely na dodanenie. Ak na takejto stranke umiestnis banner za odplatu, mal by si ten prijem zdanit ako fyzicka osoba, pricom by si mal klast doraz na to, ze je to jednorazovy prilezitostny prijem a nie je to sustavna cisnnost, ktora by sa okamzite povazovala za podnikanie (zivnost).
Ak je ten web suvisiaci s Tvojou podnikatelskou cinnostou, tak si pekne uplatnis naklady na tvorbu a udrzbe webu, na jej prevadzku a zaroven si zdanis v ramci podnikania prijem z reklamy.
2. Nielen danovaci ale asi ani Ty si to nepochopil, lebo pouzivas pojmy, ktore absolutne nesuvisia s problematikou, tak nemame ponatia, co si tym chcel povedat... Skus este raz a po slovensky...
cuchran
25.09.15,15:37
trochu som to dúfam ozrejmil, ide o to, že fyzicky realizátor je vlastne ktosi iný a nepodnikateľ, než zmluvný reklamný realizátor - živnostník
Consultix
25.09.15,15:55
Takze pre fyzickeho realizatora je to neopravnene podnikanie a pre zivnostnika pokus o kratenie dane.
Kabaka123
25.09.15,16:10
tak z tohto priblíženia som ešte väčší jeleň
flector
26.09.15,06:19
1.) Zbytočne moc sa do toho zamotávaš a polemizuješ o čom ani nie je treba. To kto je majiteľom domény webu, kde je reklama umiestená predsa nehrá v tomto zmysle vôbec žiadnu rolu! A už vôbec toto nikto neskúma. <- To je fakt totálne sci-fi... :D

A prečo by to aj niekto mal skúmať?! Veď si vezmi, že firma predsa môže mať webovú prezentáciu aj na stránkach, ktoré sú zdarma, alebo aj platené a napriek tomu sú vlastnené niekým úplne iným, napríklad na Facebooku, na Twitteri, YouTube, alebo iných sociálnych sietach, portáloch a platformách, kde je možné vytvoriť si profil, prezentovať sa, písať si blogy, nahrávať prezentačné videá, atď.

Všade tam môže mať firma webovú prezentáciu, písať si tam články, a aj umiestňovať a predávať reklamné bannery, či inú formu reklamy, ktorú si u nej niekto objednal, ako reklamné služby, ktoré objednávateľovi normále faktúruje. A pritom všetky tie weby, kde tá firma predáva reklamu, tj. domény, vlastne patria niekomu úplne inému, nejakým iným firmám, alebo aj jednotlivcom! Tj. firma vlastne "prevádzkuje" svoje prezentácie a poskytuje reklamu na doménach, ktoré jej vôbec nepatria. A je to problém? No samozrejme, že nie je! Keby sme takto mali začať rozmýšľať a zamotávať sa do toho ako ty, tak to by bol koniec s online podnikaním. ;)