ecc
25.09.15,19:39
Ahojte, rozbil som auto a kym sa to cele vyriesi cez poistovnu, na platbu z havarijnej poistky, tak mozu prist dva aj tri mesiace. Auto potrebujem, takze musim najblizsie dni nieco pozriet.

Nasiel som auto, cena je 15 000 + DPH, teda 18 000 s DPH. Auto chcem kupit na leasing, v tomto pripade mi ponukli uver, ktory je vyhodnejsi z hladiska predcasneho splatenia. Chcem dat polovicu ako akontaciu a polovicu na leasing, cize 9 tisic s DPH pri kupe a 9 tisic s DPH na leasing.

Zaujima ma, ako je to v pripade uctovnictva a odpoctu DPH. Kedze moja uctovnicka vcera rano poslala posledne dphcky a dnes uz letela na dovolenku, nemam sa jej ako na to opytat. Ide mi o to, ak by som to auto kupil na zaciatku oktobra, tak DPH uplatnujem do oktobra z celej sumy auta, teda 3000 eur? Alebo uplatnujem len DPH zo sumy 9 tisic eur co je akontacia, teda 1500 eur a zvysok postupne podla splacania?

Hladal som a cital som, ze od tohto roku sa zmenili sposoby uctovania a odpisovania auta, ze teraz sa auto odpisuje 48 mesiacov. Ale neviem ako je to v pripade DPH.

Ak viete poradit, pripadne mate nejaky clanok, budem velmi vdacny. Este raz dakujem za kazdu radu!
ecc
25.09.15,17:46
Este doplnim, ide o s.r.o., platca DPH.
JankaO
25.09.15,18:09
Inak sa uplatňuje pri úvere, inak pri leasingu.Pri leasingu sa ešte rozlišujú dve formy, s iným uplatnením DPH.... Keďže nič konkrétnejšieho v zadaní nie je uvedené, ani odpoveď nemôže byť relevantná. Ale snáď pomôže:
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1577/category/automobil/article/financny-lizing-danove-aspekty-2014-2015.xhtml
ecc
26.09.15,11:40
Dakujem, ten clanok som nasiel este neskoro vecer, ked som hladal. Podla toho co mi napisal CSOB Leasing, tak v mojom pripade je vyhodnejsi nejaky uver na auto. Pretoze tam je moznost predcasneho vyplatenia za lepsich podmienok (min 66, max 400 eur) a vyplaca sa len istina bez urokov.
KEJKA
26.09.15,17:15
pokiaľ vezmeš úver, tak kupuješ auto na úver a nie je to leasing.
V takom prípade si uplatníš DPH z celej ceny auta. Splátky úveru - to už je o inom.
Akurát k tomu odpočtu DPH si musíš premysliet, či budeš auto využívať na súkromné účely, či budeš viesť knihu jázd a tak dokázať, že auto využívaš len služobne. Podľa tvojho rozhodnutia bude možno treba krátiť DPH na vstupe.
ecc
28.09.15,12:50
Pytal som sa dnes rovno v CSOB leasingu na to. Pri autouvere mozem odpocitat DPH rovno z celej sumy auta. Pri leasingu odpocitavam DPH len z akontacie a ostatne sa odpocitava vzdy podla mesacnej splatky.
KEJKA
28.09.15,12:53
presne tak.