Kristína.31
25.09.15,20:06
Dobrý deň.
Mám nemalý problém týkajúci sa mojej mamy a celej našej rodiny. Ide o to, že mama má, podľa mňa, vážny problém s alkoholom, avšak ani za nič si to nechce priznať. Bývame s babkou a všetci sme sa zhodli na tom, že by bolo spravne ju poslať na liečenie, ale jedine s jej súhlasom, ktorý nám nikdy nedá. Ustavične sa hádame a mňa to nebaví. Nenapadá ma absoútne nič, ako by som jej pomohla. Mama pije pivo a nepomáha tomu ani malá vinotéka dolu pri paneláku, hlavne keď je s predavačom kamarátka. Často príde domov aj o hodinu a pol neskôr a tvrdí, že niekoho stretla. Máva bujaré sny z práce a často sa uprostred noci budí, aby si šla naliať. Už naozaj neviem ako ďalej, nebaví ma takto ju sledovať. Vždy keď sa niekam chystáme, musím jej prizvukovať, nech nepije, ale ona si aj tak robí po svojom! Akonáhle jej niekto povie, že je zasa opitá, stále to zapiera a myslí si, že jej 17-ročná dcéra je slepá.
Viem, že na protialkoholické liečenie musíme mať súhlas a súdne ju tam pošlú iba ako urobí niečo zlé, no ja a celá rodina si už fakt nevieme rady. Neviete niekto poradiť ako ďalej? Ďakujem, Kristína. :)
dmc
26.09.15,15:18
Bohuzial... protialkoholicke liecenie musí začať súhlasom "pacienta". Bez nariadenia súdu ju tam bez jej súhlasu nedostanete. Pokial si ona sama neuvedomuje ze ma problem tak liecenie by iba oddialilo jej dalsie pitie.
Kabaka123
26.09.15,15:31
rovnaké je to aj s fajčiarom, psych. pacientom a inými závislosťami...
korela
26.09.15,18:03
Fajčiť a kávičkovať sa dá zvládnuť dobrovoľne zo dňa na deň na základe silnej vôle. Je to rozhodnutie človeka. Pomôže silná motivácia, kto by si myslel, že ju potrebuje. Ale nie je to nutné. Nie je vôbec potrebná spolupráca s nikým, žiadne absťáky. To sú iba nezmyselné vžité predstavy šírené aj bulvárom. Skúste.
Peggynka
26.09.15,18:08
Kristínka,nespomínaš svojho otca-žije s vami?
Leniqa
27.09.15,14:55
Kristínka koľko piva denne vypije? Máte to zmapované? Pije každý deň? Nesúvisí to s problémami v práci? Alebo so zdravotnými problémami? Treba ju dostať z tohto prostredia na pár dni mimo, ako to zvládne. Liečenie je na dlhé trate a alkoholik sa musí chcieť dať liečiť, inak to nepôjde.
Ing. Ľubomír Janoška
28.09.15,07:20
Ak by sa našla dobrá duša v rodine, mohli by ste sa k nej na nejaký čas s babkou odsťahovať, aby ste mamu prinútili dať sa liečiť.
Zuzana Sawicka Švarcová
29.09.15,19:45
No,myslím,že vašej mame to vyhovuje tak,ako to je.Ona piť chce,preto si neprizná žiaden problém. Mám podobný problém s manželom,trvá to už roky. Stále o tom istom. Ja vidím,že má s alkoholom problém,ale on si myslí,že to ja mám problém,nie on. V podstate má pravdu,lebo mne to vadí,nie jemu. Skúšala som asi naozaj všetko,dokonca raz prestal piť na nejakú dobu,no robil to len kvôli mne. Potom sa mu to zdalo asi nezmyselné nepiť,veď on predsa nemá problém. Stačilo dať si jedno pivo a zas sa vrátil do starých koľají. Ale jedno viem iste. Všetko je v hlave. Kto pije,pije preto,že mu to pripadá prirodzené,je nato zvyknutý,nevidí v tom nič zlé a hlavne,pije preto,aby sa lepšie cítil.Ak je v strese,pije viac. Ak je v pohode,pije preto,aby sa bavil.Nedokáže to bez alkoholu.Je to problém na celý život.Musel by padnúť na dno,aby sa zmenil a niečo so svojím životom urobil. A hlavne,on sám by to musel chcieť.Je to psychická závislosť. Ak nevidí zmysel v tom,prečo by nemal piť,tak neprestane len preto,že to chce od neho niekto iný. Bolo by to len na chvíľu. Ja viem,asi som vám moc nepomohla,ale je to proste tak. Budete sa s tým musieť zmieriť.Nechať mamu,nech si vypije kedy chce a nenadávať jej. Lebo výčitky len vzbudia chuť na alkohol. Nepíšete ,či je mama sama,bez manžela,alebo ako sa cíti. Najlepšie sa závislosti zbavíme tým,že presedláme na inú závislosť.Menej škodlivú.
Anika61
30.09.15,20:51
Odborníci tvrdia-ak si človek závislý na alkohole sám neuvedomuje že má problém a sám sa nerozhodne,že daný problém chce riešiť-liečenie z donútenia býva neúčinné.
Vy sa môžete z matkou úprimne porozprávať-ale nerozprávajte o nej-rozprávajte o sebe ake máte pocity,že vás to trápi,že sa o ňu bojíte,že vám na nej záleží...nevyčítajte jej...dajte jej najavo ,že ju potrebujete a ľúbite...nájdite si čas na spoločné aktivity,možno potom nebude mať toľko času dať si alkohol...
korela
30.09.15,21:37
Poznám dvoch abstinujúcich mužov, blížia sa k 70-ke. Abstinujú asi 30 r. a viac. Jednému zomrela manželka veľmi rýchlo a zostal sám s malými deťmi (mal od detstva pohnutý život), u druhého neviem aká bola príčina spamätania sa, ale v práci mal vždy pred sebou dvojlitrový džbán s uvareným čajom, aj studeným, aby sa odpútaval. Popíjal ho po celý deň.
Viera R.
01.10.15,05:59
Je pekné, že sa snažíš mame pomôcť, ale ako Ti už napísali viacerí na liečenie môže ísť len dobrovoľne. Podľa môjho názoru by si mala prestať riešiť mamu a riešiť v prvom rade sama seba. Robiť to čo je pre Teba najlepšie. Venovať sa štúdiu, svojim koníčkom svojim kamarátkam. Tým, že mamu sleduješ a poučaš,sa sama stresuješ a akoby preberáš zodpovednosť za mamu. Mama nech prevezme zodpovednosť za seba sama.
Taserda
01.10.15,06:10
Uplne súhlasim, ako z múdrej knihy.
Janiela
01.10.15,09:00
Dobre hovoríš Vierka.
Trošku odbočím od témy. Moja mamka je silná diabetička. Nechcem sa zbytočne rozpisovať. A tiež som sa snažila sledovať, poúčať a pod. K ničomu to neviedlo. Zbytočne som prežívala. Zodpovednosť za svoj zdravotný stav musí prevziať sama za seba.
Viem, že je to úplne iný prípad, ale človek si rodičov nevyberá.

Teraz k téme: Otec tiež rád pozrel na dno pohárika a moja setra to isté. Je to veľmi nepríjemné pre okolie. Nič sa nedalo robiť.
Aj keď neradím, lebo neviem, čo na to povedať, držím Kristínke prsty.
bettylou
01.10.15,10:02
škoda,m že len z knihy...
Anika61
01.10.15,11:23
Môže mi ten dobrák čo rozdáva ''neužitočné''-povedať,že čo neužitočné sa mu na tom vidí?....
elis85
01.10.15,15:27
Žiaľ, je to tak, musí byť súhlas
Ing. Ľubomír Janoška
01.10.15,16:56
Nemôže. Je to úbožiak, ktorý nemá argumenty, iba zbabelé spôsoby.
buchač
01.10.15,17:15
Anika61 (Dnes 14:23) Môže mi ten dobrák čo rozdáva ''neužitočné''-povedať,že čo neužitočné sa mu na tom vidí?....
====================

Len aby jasné bolo, ja som to nebol... :cool:
kukučka
01.10.15,19:05
Pozná ich osobne, na našej ulici sú dvaja - cca 30 rokov abstinujú, máš s tým problém? Ďalší neveriaci Tomáš?
Anika61
01.10.15,19:16
Vďaka chlapci:-) :-) buchi-ty keby si dal- tak by si aj napisal preco-keby ''aj len tak''